„Je to dáno faktem, že chlapci jsou i v prenatálním stádiu větší a zároveň křehčí, než dívky. Pro těhotnou ženu tedy znamenají větší zátěž,“ tvrdí doktor Dimitros Trichopoulos z Harvardské univerzity v americkém Bostonu.
Tým lékařů, vedený doktorem Trichopoulosem, sledoval skupinu 244 těhotných žen a spočítal, že budoucí matky v očekávání chlapce mají denně o 8% větší spotřebu proteinů a 10% glycidů. I ve spotřebě živočišných a rostlinných tuků vedou o 11, respektive o 15% před ženami, očekávajícími potomka ženského pohlaví, aniž by přitom přibraly na váze.
V praxi to potvrdily i výsledky výzkumů britských antropologů v africké Etiopii, sužované hladem a podvýživou. Statisticky se zde rodí 1,7 dívky na 1 chlapce, oproti „vykrmenějším“
Chladná čísla mohou působit až cynicky, ale z vědeckého hlediska se jedná o důkaz, že pohlaví embrya je mimo jiné ovlivněno také fyzickým stavem a kapacitou matky. V říši zvířat byl tento jev pozorován a podrobně popsán už dávno, naše často až „překrmená“ a do sebe zahleděná civilizace má však tendenci zapomínat, že se příroda řídí svými zákony.
Člověka nevyjímaje.
Nový komentář
Komentáře
Mně to připadá zajímavé, prostě když je hlad, rodí se víc holky, když je nadbytek, rodí se víc kluků (podle té Afriky). Kdo chce holku, ať drží dietu, a zvýší se mu šance asi tak o 0,00.. nic procent.
Angelika: Taky si myslím. Energetický příjem u chlapečků se právě spotřebuje, takže maminka naopak tolik nepřibere.
Jinak nevim, nevim - ja mela 2 syny a pribrala jsem v prumeru 10 kg a synkove meli 3,350 a 3,000,ktere jsem ihned po porodu shodila, tak asi nesplnuji tu emerickou studii
Napadlo mě sucharské vysvětlení, proč to tu "nesedí". Asi je to o pocitech. Člověk prostě žere jak žere.
Co mu mozek nakecá, to je otázka
. [21]Aninas:Na těch 200kg se to právě dalo pěkně měřit. Jedna taková sežere jako 10 našich a tak 200 účastnic testu stačí!
No jo, v juesej uz nevi, co by zkoumali, tak zkoumaji ptakoviny
Kdyby radeji neco delali s tema jejich 200-400kg lidskejma
no nevím, mám kluka i dceru, takže mohu srovnávat, žravější jsem byla u dcery, u syna jsem přibrala 13 kg, po šestinedělí -15 Kg, u dcery 18 kg,rok jsem se mořila než jsem se dostala na původní váhu...
já mám občas dojem, že vědci-chlapi si vymýšlej naprosto neskutečný výzkumy, které koneckonců k ničemu nejsou (fakt nevím, k čemu je dobrý zjišťovat spotřebu proteinů a glycidů v těhotenství a vazbu na pohlaví dítěte). Navíc vzorek 244 žen je naprosto neprůkazný. Holt vědci - hlavně, když dostanu peníze na výzkum, jestli má daný výzkum smysl, je druhá věc.. mám dojem, že ženu by podobný blábolivý výzkum nenapadl..
Hm, já taky, přibrala jsem 12 kilo, jedla jsem naprosto normálně, vůbec žádný přejídání, a stejně měl kluk prcek necelá tři kila (normálně donošenej..)
Já jsem přibrala za celé těhotenství 11kg a narodil se mi chlapec. A nemám pocit, že bych byla "žravější".
buny: šlo o 15, ale po třech letech jsem zase o 10 přibrala. A pak zase o 5 schodila. Teď se moje váha pohybuje mezi 57 a 59.(Tak a máš tu slovní úlohu z matematiky o jedné neznámé - Kolik jsem vážila na začátku?)
ali: no nazdar, teda kdyby to byl kluk, tak bych asi porodila hrocha!!
borůvka: a šlo ti to pak dolů???
Tak vám teda nevím. Je fakt, že když jsem přišla do jiného stavu, tak jsem byla hodně hubená, ale v průběhu těhotenství jsem přibrala 25 kg.
A narodila se holka.
I moje maminka s babičkou, které celé moje dětství nade mnou plakaly (prý že vůbec nejím)se na mně při jídle nemohly ani dívat.
Říkaly že nejím, že prý žeru.
Byla jsem schopná sníst ke svačině salát, který sestával s 1 kg rajčat, 2 velkých zelených paprik, 1 celé salátové okurky, 2 vaniček majonézy a 30 dg tvrdého eidamu. A na to, že se narodila holka,
to nebyl žádný chudáček (3,40 kg a 50 cm).