Těhotenství je krásná doba čekání na miminko. Maminky během devíti měsíců musí chodit na kontroly, jak se plod vyvíjí a zda je vše v pořádku. Stejně tak i maminka musí sledovat svůj zdravotní stav. Jednou z důležitých věcí jsou i dvě doporučené návštěvy stomatologa.

Oslovili jsme dvě maminky, zda tyto prohlídky zrealizovaly, a jestli vědí, proč jsou důležité.

Klára: O své zuby pečuji celkem pečlivě, po třicítce pravidelně navštěvuji kromě zubaře i zubní hygienu a musím říct, že investice do správné péče se určitě vyplácí.

těhotentství

Počátkem roku jsem byla na preventivní prohlídce u zubaře, na konci ledna. V únoru jsem šla na zubní hygienu, to už jsem věděla, že jsem zhruba měsíce těhotná, takže ta prevence u zubaře vlastně proběhla už v těhotenství. :)
Zubní hygienistka mě informovala, že během těhotenství bych měla absolvovat celkem dvě preventivní prohlídky u svého zubaře, a doporučila mi červen, protože věděla, že jsem v lednu na jedné prevenci byla a moje zuby jsou zcela v pořádku.

Doporučila mi ale také, abych zuby ještě pečlivěji čistila, hlavně mezizubní prostory. Doma jsem si potom vyčetla, proč je to nutné. Těhotenství kvůli jiné hormonální hladině zvyšuje pravděpodobnost různých zánětů, tedy i těch v ústech.

Měla jsem vlastně štěstí, že jsem se k zubaři a na zubní hygienu objednala právě v začátku těhotenství, proto jsem získala informace, které by se ke mně normálně nedostaly. Ke gynekologovi chodím pravidelně, ale tam mě zatím na zubní prohlídky nikdo neupozornil.

Michaela: Jsem nyní měsíc po porodu. Je mi 26 let, o zuby pečuji pravidelně, chodím k zubaři na prevence. O tom, že mám jít na další prohlídky díky mému stavu, jsem se dozvěděla z knížky pro nastávající maminky, jen jsem moc nepochopila proč. Byla jsem tedy dva měsíce před porodem u lékaře, řekl mi, že mám všechno v pořádku. Kdybych si to ale „nevyčetla“, nikdo by mě na těhotenskou prohlídku neposlal. Můj gynekolog celou dobu kontrolovat tlak, moč, váhu atd., ale na zuby nepřišla řeč.

Zajímá vás toto téma? Připravili jsme pro vás rozhovor s odbornicí, která maminkám přesně vysvětlí, co je důležité a proč je dobré si nechat v těhotenství zkontrolovat zuby a dásně. Rozhovor vyjde v příštím týdnu!

Reklama