V dalším týdnu těhotenství se Zuzka rozhodla, upravit si nevzhledné záhonky na chatě. A aby to nebylo příliš snadné, jala se je ohraničovat balvany - no, to si dala, manžel Honza ji od té práce málem odehnal...

Zuzka medailonekSledujete s námi osudy tří těhotných čtenářek. Zuzka čeká své první dítě, a tak je pro ni těhotenství stále něčím novým. Jak trávila volné dny na chatě? Na těhotenství trochu zapoměla a tahala obrovské balvany...


Asi jako většina národa jsme si i my vzali na začátek července dovolenou. Konečně volno a těch plánů, kolik toho stihneme! Ale jak asi tušíte, člověk míní, život mění. Původně jsme v tomto termínu chtěli jet na dovolenou do Německa k jezeru Könnigssee. Jenže doby, kdy jsme místo použití lanovky se do kopce vláčeli po svých, takže na vrcholku už jsme neměli dost sil na hřebenovou túru a místo toho se zase vraceli dolů, jsou nenávratně pryč a teď, když někam jedeme, už toho chceme vidět podstatně víc. Takže po kalkulaci, kolik bychom utratili za vstupy na lodě, lanovky, autobusy, parkovné, ubytování... jsme se rozhodli, že s ohledem na plánované výdaje spojené se zařizováním dětského pokojíčku, které chystáme na podzim, zahraniční dovolenou pro letošek oželíme. Náhrada byla jasná - chalupa. Nejdřív jsme tam byli bez Honzy, který za námi přijel až v neděli. Mezitím si s kamarády projel na kole trasu Drážďany - Kladno. Hezky se mi z cesty hlásil ve stylu „jsme v hospodě, máme najeto xy km“ a za hodinu opět: „jsme v restauraci, máme najeto xy km“.

Nakonec Honza ve zdraví a s nadšením dorazil v neděli ráno, nezapomněl koupit dobrou snídani a celé dopoledne vyprávěl, jak se jelo, kdo měl jaké kolo, co kde viděl apod. Umíte si to představit. Když skončil s vyprávěním, tak jsme se po dlouhé době odhodlali opravit uvolněné hřebenáče na střeše. Má angažovanost byla samozřejmě v mezích reportéra :-) a vlastní práce zbyla na Honzu. Zhostil se toho s úsměvem, i když při výstupu na střechu mu určitě tu a tam zatrnulo. Střechu máme totiž v podobě, že si říkám, jestli vůbec vydrží další zimu. Zatím se drží. Střecha - a jak vidíte, udržel se i Honza.

strecha

To já se věnovala zahrádce a rozhodla jsem se konečně zbořit rozpadající se lemování záhonu upletené z proutí a místo něj záhon ohraničit dvouvrstvou řadou kamenů.

kameny

No to jsem si dala. Při vození kamenů jsem si nemohla kolečko pořádně naložit, protože by mne od toho Honza jinak hned odehnal. Takže jsem jezdila pořád jen s 5 kameny v kolečku a je jasné, že práce tak moc neubíhala. Odpoledne mi naštěstí Honza kameny navozil a „zídku“ jsem úspěšně dokončila. Ale to už vyfocené nemám, protože jsme se začala cítit hůř a hůř. Myslela jsem si, že na mne jde atak alergie, ale nakonec se ukázalo, že jsem regulérně nastydlá. Asi z toho, že jsem si myla vlasy pod studnou, tedy ve vodě cca 7 °C. Že by mě tohle porazilo? To se mi moc nezdá, ale bolavá hlava, teplota a nonstop rýma si myslely svoje. Pár dní jsem na chalupě takhle protrpěla, věříc, že je to jen alergie a už to snad přejde, ale v úterý zavelel rozum a jeli jsme domů k teplé vodě, teploměru a horkému čaji.

Až na Den upálení Jana Husa se mi udělalo lépe a já začala být opět použitelná. Týden dovolené za mnou a já si neodpočinula ani trochu. Ještě že je před námi ještě jeden týden.

V souvislosti s prožitým týdnem mne napadla další otázka na našeho redaktoru Jakuba. Lze v těhotenství užívat léky na alergii - Zyrtec, Claritine, Xyzal, příp. spreje na uklidnění nosní sliznice? A co takhle acylpyrin?

Zuzka

Těhotenství a prášky na alergie

Protože jsem právě pobodán vosami (Moje včerejší barva: růžová a oranžová - poštípaly mě vosy), nejsem moc sto žhavit telefon na své odborníky. Přesto mám pro Zuzku alespoň pomocnou informaci. Sám jsem si pořídil po pobodání volně prodejný lék na alergii Analergin a v jeho příbalovém letáku se o těhotenství píše...

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Stejně jako u jiných léků nemá být přípravek Analergin podáván těhotným ženám. Přestože náhodné užití léku by nemělo vyvolat žádné škodlivé účinky na plod, v jeho dalším užívání nepokračujte.
Neužívejte Analergin během kojení, protože se cetirizin vylučuje do mateřského mléka.

Z toho plyne, že v průběhu těhotenství a při kojení je správné zeptat se svého lékaře, který zná váš zdravotní stav, jaké léky lze užívat. Jednorázové užití Analerginu ale plodu nejspíš neuškodí.

Čtěte Zuzčin blog...

Reklama