„Teploty nad 25 stupňů Celsia jsem nikdy nesnášela zrovna nejlépe. Jenže to nebylo nic proti tomu prožívat je těsně před porodem! Břicho už sotva valím, nemůžu se pořádně nadechnout a tričko mám neustále zpocené tak, že by se dalo ždímat. Pardon… Můj muž mě ale zachránil. Udělal mi improvizovaný pokoj z naší sklepní kóje, kde je aspoň trochu příjemně. Vycházím odtud jen v nezbytně nutných případech,“ usmívá se nastávající maminka Olga (31), které se má za dva týdny narodit syn Daniel. Že nemáte podobnou možnost úniku do míst se snesitelnější teplotou? Máme pro vás pár rad, jak proti úmornému vedru bojovat.

Doplňujte tekutiny

Pitný režim je důležitý pro každého, tím spíše pro těhotnou ženu. V horkých dnech byste měla vypít alespoň tři litry tekutin. Ideálně po menších sklenkách, ale o to častěji. Dehydratace totiž ještě prohloubí vaši únavu, vyčerpanost, rozladěnost a výkyvy nálad. A k tomu všemu navíc také zhorší potíže se zácpou, kterou v těhotenství trpíte možná i vy.

Raději bez ledu

Není divu, že máte v parném létě chuť na ledově chladný nápoj, v ideálním případě perlivý a s několika kostkami ledu. Jenže před tím lékaři varují. Hodně vychlazený nápoj tělo zchladí jen zdánlivě. Ve skutečnosti mu přivodíte teplotní šok a ono v reakci na chlad začne naopak více „topit“. V hrdle navíc vznikne příznivé prostředí pro angínu. Mnohem lepší službu vám udělají nápoje o teplotě nad 16 stupňů Celsia, třeba vlažný čaj. Uměle sycené nápoje mají navíc i tu nevýhodu, že se jich napijete dostatečně jen zdánlivě. Zabrání vám v tom překrvení sliznice a její brnění, ale také říhání, kvůli čemuž pijete po menších doušcích.

Sprcha ano, ale jen vlažná

Dát si studenou sprchu je sice v parnu lákavé, ale ne příliš prospěšné. V těle totiž dojde k prudkému zúžení cév, krev obíhá mnohem větší rychlostí a vy začnete hřát. Teplá voda naopak otevře póry, přes něž odchází z těla více tepla, a tak se rychleji ochlazujeme. Rychlejšímu ochlazování těla pomáhá také, když se po sprchování neutřeme, ale kapky necháme oschnout.

Chlaďte se cíleně

Není nad to, když si ponoříte nohy do chladné (ne ledové) vody. Díky tomu se brzy ochladí celé tělo. Proti horku pomáhá také nechat téct chladnou vodu na zápěstí a předloktí.

Sbohem otokům

Pokud vám nohy běžně neotékají, ve vyšším stupni těhotenství během horkých, letních dnů tomu asi neuniknete. Rostoucí bříško zpomalí krevní oběh a krev tak ve větším množství zůstává v nohách, pokud je máte ve svislé poloze. Pomůže jediné – dát si nohy pěkně nahoru a relaxovat.

Termální voda ve spreji

Stačí jedno stisknutí a obličej, třeba i nalíčený, se ocitne v blaženosti. Odtud pak proudí pocit osvěžení do celého těla. Termální voda má navíc blahodárný vliv na vaši pleť.

Čtěte také:

Reklama