Hraje alergie či astma při plánování rodiny podstatnou roli, nebo je to jedno? Jak říká MUDr. Dagmar Fiedlerová z alergologické ambulance Medico, jedno to není, a žena by měla svoje těhotenství plánovat na dobu, která pro ni bude optimální.
Jak říká MUDr. Fiedlerová, alergická onemocnění jsou podmíněná nejen geneticky, ale i zevním prostředím, jako je smog, prach a bohužel i domácími zvířaty. Jsou-li oba rodiče alergici a mají stejný klinický projev nemoci (například jsou oba ekzematici), mají i jejich děti vysoký stupeň rizika, že touto nemocí onemocní. „Je padesátiprocentní až sedmdesátiprocentní šance, že sklon k alergii dítě zdědí.“ Děti mají dokonce projevy alergického onemocnění někdy dříve než jejich rodiče, takže se dost často může samotná alergie nebo astma zaměňovat za nejrůznější infekce.
Co dělat, aby se tato rizika minimalizovala
„Bohužel toto onemocnění nejde vyléčit, ale máme k dispozici léky, kterými lze zcela odstranit nebo aspoň minimalizovat projevy nemoci,“ říká dr. Fiedlerová.
Plánovat početí, nebo to nechat na přírodě?
Budoucí maminky, které trpí astmatem nebo alergiemi, by neměly ohrozit svoje miminko. Proto je důležité myslet na početí zodpovědně a raději si jej naplánovat.
Například u pylových alergiček by byl porod vhodnější mimo pylovou sezónu, ale některé pacientky trpí pylovými projevy celoročně, od jara do podzimu (to je od března do září minimálně), takže toto opatření není samospasitelné.
„Určitě je vhodnější otěhotnět v době, kdy je alergické onemocnění kompenzované. Těhotná alergička by měla být více opatrná – má zodpovědnost nejen za sebe, ale i za miminko. Během těhotenství totiž dochází k bouřlivým hormonálním změnám v těle matky, a tím může dojít ke zhoršení, ale i zlepšení projevů nemoci. To nikdy nejde odhadnout předem, je to velmi individuální,“ říká MUDr. Fiedlerová.
Těhotné alergičky a astmatičky by měly v každém případě provést následující opatření:
- upravit domácí prostředí (různá protiroztočová opatření, eliminace zvířecích alergenů)
- eliminace potravinových alergenů (vypustit ze strany koření, ořechy, mořské produkty, citrusy jen v přiměřeném množství)
- eliminace stresu
- v pylové sezoně sledovat pylové zpravodajství, pokud jde o alergičky na pyl, eventuálně aplikovat protipylové sítě do oken na větrání
- vyhýbat se prašnému prostředí
Případné těžké záchvaty by totiž mohly vyvolat potrat. Těhotná by měla svému gynekologovi sdělit, že trpí touto nemocí, a měla by být pečlivě sledována nejen u gynekologa, ale také v alergologické ambulanci. Léky, které užívá, se ve většině případě nevysazují – průběh těhotenství neohrožují. U astmatiček jsou inhalační léky nutné - nedostatek kyslíku je v případě těžkého záchvatu pro plod nebezpečnější než případné riziko léku. „Hrozí retardace růstu, předčasný porod a tak dále.“ Stejně tak není třeba vysadit pylové nebo roztočové vakcíny v udržovacích dávkách. Vždy je však nutný individuální přístup k pacientce a nelze jej zobecňovat.
Už rodím!
Během porodu lze u astmatiček doporučit medikamentní zajištění a po porodu lze nabrat
Pokud se však u dítěte již alergické projevy prokáží (například ekzém, průjem apod.), lze na doporučení dětského alergologa podávat mléko s vysoce štěpenou bílkovinou kravského mléka (například Nutrilon pepti, v případě těžké potravinové alergie pak Nutrilon Pepti MCT). Tato mléka jsou prodejná pouze na předpis a v případě prokázané alergie je ve velké míře proplácejí zdravotní pojišťovny.
Otázka, zda je správné početí dítě plánovat, má tedy zcela jednoznačnou odpověď. Pokud to jen trochu jde, raději tedy příchod vašeho miminka dobře naplánujte, byť by se mohlo někomu zdát, že je to proti přírodě. Rozhodně se ale neupínejte na nějaký konkrétní termín, mohlo by se stát, že se dostanete do stresu a miminko si dá načas.
Ivana Ašenbrenerová,
odborná spolupráce:
MUDr. Dagmar Fiedlerová,
Medico
Nový komentář
Komentáře
Proti roztočům jsou i účinné výrobky, třeba: Prostředek do vysavače proti roztočům – speciální přírodní granulky zabrání dalšímu vzniku a šíření roztočů ve Vašem vysavači. Obsahují pouze přírodní extrakty. Navíc, stojí jen 99Kč. Ráda napíšu název výrobku. Info na mejlík: dzofek@seznam.cz
Jeremi: aha, já to vážně blbě pochopila
Fifinka: Né, verahl to píše dobře - alergici jsou oba rodiče, tj. riziko 50 - 70%, že to dítě zdědí, a ona doufám, že bude patřit do těch 30%, u kterých se dědičnost neprojeví.
Tj. už sama počítá s tou nepesimističetější variantou 70% dědičnosti.
verahl: to riziko není jen 30%,
to riziko JE 30 až 50 %
Jsem astmatička už od svých deseti let, bronchodilatační léky kombinuji občas i s kortikoidní léčbou, takže se dá říct, že už jsem dost silná astmatička, manžel je alergik. Obě dcery jsem měla naplánované tak, aby se narodily před létem, které je pro mně nejvíc kritické. Ani jedna z dcer nemá problémy s alergií, do školky i do školy chodí bez problémů s častou nemocností, testy na alergologii jim byly oběma dělané a žádné problémy ZATÍM nemají. Takže doufám, že budou patřit do těch 30%, u kterých se dědičnost neprojeví.
*Kotě*: No Tvých "asi 30%" bych docela ráda upravila na toto:
(ZDROJ MF DNES, 2.4.2004)
Říká se, že alergie je dědičná. Ale jak to, že ji náhle dostane i dítě rodičů, kteří alergii nemají.
I když nikdo v rodině neměl alergii, může ji člověk dostat, tato pravděpodobnost je deset až třicet procent. Roli navíc může hrát fakt, že i rodiče, kteří ničím netrpí, v sobě nosí sklony k alergii. Pokud je alergikem jeden rodič, stoupá riziko na 30 až 50 procent, pokud oba, je to 50 až 70 procent.
Fifinka: otec alergik + astmatik, matka zdravá - to bude náš případ.
to konzultoval se svou alergoložkou. Podle ní je riziko, že bude mimčo alergik, asi 30 procent, protože v naší rodině není ŽÁDNÝ alergik široko daleko a v jeho rodině je alergik on a jeho sestra, ale nikoli jeho rodiče. Co se týče termínu porodu, je to prý úplně jedno, protože já alergička nejsem a dítě se může senzibilizovat kdykoli.
Saturninka: víš co..to je sice pěkný, že to jsou takové řeči typu: jak přijde do kolektivu, tak marodí..nám na to řekla pediatrička, ať tedy do kolektivu nechodí (to myslím jako u syna, ten žádnou alergii nemá)..řekla, počkejte rok..tak my čekali... a my to zkusili za rok a zase to stejná nemocnost..následovala rada pediatričky: Ale no tak, ne všechny děti musej do školky chodit..tak půjde rovnou do školy, nechte si ho doma..to už ale synovi bylo 6 let! Tak jsme se o tom jen tak letmo zmínili na alergo/imuno, co jsme tehdy chodili s dcerou a dr. řekl: no tak přijďte, já se na něj podívám Pan doktor mu udělal testy a vyšla mu snížená imunita..ale to neééé snížená tak, jako že by se s tím něco dalo dělat..on ji má sníženou doživotně, vrozenou! A to by jako celej život měl bejt doma podle paní pediatričky zavřenej doma, neb když je doma, tak nemarodí?? Do doby, než šel do školky, měl ATB jednou jedinkrát a to v 11 měsících!! - byl prakticky zdravý.
Jde o to, rozlišit vrozený problém s imunitou tzv. primární imunodeficity a ty získané problémy, tj. sníženou imunitu po infekcích apod..
Doporučuji přečíst tento článek z tohoto týdne:
//zena-in.cz/rubrika.asp?idc=9121&id=3
Ještě to upřesním - on můj zdrav. stav byl plnej paradoxů - třeba testy na alergeny - dřív se vpichovalo pod kůži, dnes se jen jakoby naškrábne a kapne. Já měla při každém testování jiné reakce - jednou jsem nebyla na nic a za pár týdnů naprosto na všechno a strašně.... Imunitu jsem měla rozhozenou, když mi zrovna nic nebylo a když jsem chytala jednu virozu za druhou, tak jsem měla imuno testy ukázkové
. A doktoři jen nechápavě kroutili hlavinkama
.
.
No a přestože zimu 2001/2002 jsem strávila celou ve společnosti všemožných viroz, chřipek a zánětů, imunologické testy byly v naprostém pořádku
Andula: Já netvrdím, že to znamená plošně - ale prostě to tak je - někdo marodí víc, aniž by měl blbou alergii či imunitu a někdo prostě vůbec. Neptej se mne proč, páč to nevím ani já, ani náš pan doktor - řekl mi, že je to zcelá běžné, že většina malých marodů, co tam s nimi maminky chodí, jsou právě čerstvá školkáčata. Nazval to "zamořením" dítěte školkovýma bacilama - prostě než si zvykne na jiné cizí bacily .... Holt někomu to zvykání trvá dýl, ale ještě to neznamená, že ten malej človíček bude do budoucna marodit víc, než ti druzí... se tu do toho motám
.
.
A co se týče té imunologie - dost dobře si pamatuju, že někdy v letech 1985-89, možná dýl, kdy já běhala po doktorech, tak jsem měla alergoložku a na imuno jsem jezdila ouplně jinam, k odborníkům POUZE na imunologii. Dneska je to jinak, většina těch alergologů si dělá imuno sama... ale MOJE velmi dobrá lékařka alergoložka mne stejně pošle na imunologii k lékařce, která se zabývá pouze obranyschopností organismu.
JanaVa: Jasně - každej jsme jinej, jak píšeš. Ale to, že já, velmi silný alergik od narození, mám imunitu v pořádku svědčí malinko o tom, že i výjimky jsou a že tedy mezi alergie a poruchy imunity nejde 100% položit rovnítko. Tedy alespoň z mého laického pohledu
Hezkej víkend oběma
A kdyby to spolu nesouviselo, proc by doktori meli atestace z alergologie a imunologie, tedy ti sami doktori myslim :-)
Saturninka: to já bych se zase pod tvrzení, že alergie demoluje imunitu, mohla hned podepsat. Objevila se mi i autoimunita a dloubá mi to do imunologi tak vydatně, že jsem dnes začala chodit na imunoglobulinové injekce. Syn byl jako
několikrát nemocný, udělali se testy a co alegie a porucha imunity ??? Byly tam - a děsné - znamenalo to mnohaměsíční odsun očkování, přísnou dietu, skoro karanténné opatření aby v tom stavy nic nechytil...
On je na tom už lépe, ale pro změnu jsem v podobné situaci já. Takže kvůli mně mé dítě nesmí být očkované třeba živými mykobakteriemi a živou obrnovou vakcínou (i když malý už má imunita celkem OK, tak by to i snesl)... Takže je to hodně individuání. Ale pravda je, že u nás je silný alergik s mírnými zánětlivými změnami na plicích (předstupeň astmatu) i tatínek
...
Saturninka: ale ja vim, ze dite muze mit alergii i kdyz rodice nic a naopak (ale pak uz tam dost mozne je skryty sklon k nim), ale vazne myslim, ze plosne neplati "skolka - stale nemocne dite".
Ach jo, sorry - anonym jsem já. Z nějakých temných důvodů v minulých dnech fungovalo na porodnici přihlášení automaticky, pokud jsem byla přihlášená na Ž-I, a teď zas ne.
Abych pravdu řekla nikoho nezajímalo jestli jsem alergik (ptali se akorát na lékové alergie) nebo ne, když jsem byla těhotná, akorát moje kožní lékařka mi řekla, že je šance 50:50, že po mě děti alergii podědí. Naštěstí nic, hrozně jsem se bála, že budou ekzém a sledovala každý flíček
Ale naštěstí nic
jsme minulý rok přišli na alergii na hmyzí bodnutí, naštěstí jen nějakou mírnou, stačí rychle po štípnutí máznout Fenistil + několik kapek Fenistilu a je klid.
Akorát u
Fifinka: Tak to Ti nepovím, páč já oběma svým dětem vybrala zdravý a nealergikcký tatínky
.
Andula: Já nevím - ale rozhodně NEJSEM sama, kdo má dítě vinou chození do školky STÁLE nemocné. Jen tady na netu a nebo u nás v okolí znám nejméně 10 mamin, co mají děti neustále smrkající, kašlající a doma pobývající a tak podobně. A většina těch mamin JE "dobrých" - tedy nealergiků!!!! A imunita má
co do činění s alergiemi, protože JÁ mám imuno vyšetření naprosto v pořádku
. Zkrátka a dobře u nás je to jen otázka nosní mandle a dnes mi pan doktor řekl, že po neděli domluví odstranění naší mandle co nejdříve, abychom nemuseli čekat těch 6 neděl po dobrání ATB. Není to běžný postup, ale malá se už nemůže ani najíst, páč když má plnou pusu, nemůže dýchat, neb nos je neprůchodný.
.howg
Musím jít uklidnit dravou zvěř a zlikvidovat poobědovou spoušť.
Já chtěla jen napsat, že alergický rodič se ne vždy rovná alergické dítě a zdravý rodič se ne vždy rovná zdravé dítě! Píši to docela laicky, protože odborné výrazy přenechám odborníkům, nehledě na to, že tomu prdlajs rozumím
Pavluska: ale já vím jak to je..to jen mlčící většina to neví ..
Hm...já tu ovšem stále postrádám to, co když je alergik OTEC a matka NE! To tu stále chybí!
Jinak si kupte dnešní MFDNES, je tam celá příloha o alergiích..na idnesu to ještě teď není.