Čekáte miminko a chtěla byste si těch devět měsíců „jiného stavu“ skutečně užít? Zbavit se alespoň částečně potíží s tímto stavem spojených, více relaxovat a taky si trochu zacvičit? Vyzkoušejte gravidjódu.

Gravidjóga je speciálním způsobem pojaté jógové cvičení. Principiálně vychází z jógy, ale vybírá z ní jen ty prvky, sestavy a pojetí, které jsou nejvhodnější pro ženy, především pro ženy naplňující své mateřství. Cvičit ji mohou i maminky po porodu (po šestinedělí) a také ženy, které se na své mateřství teprve připravují. Stejně tak se mohou hodin gravidjógy účastnit ženy, jimž se nedaří počít, ačkoli jsou z lékařského hlediska zdravé.

Jógu pro těhotné můžete cvičit i bez předchozí zkušenosti. Jednotlivé sestavy jsou šetrné a vhodné pro všechna stádia těhotenství.

Samotné cvičení se skládá z několika částí, jejichž nedílnou součástí je relaxace, po relaxaci asány (jógové cviky) a dechová cvičení.

Jak gravidjóga funguje?

„Gravidjóga tělesně i energeticky posiluje partie těla, které jsou při těhotenství nejvíce zatížené a mají zásadní význam ke zdárnému průběhu porodu,“ říká Jitka Stehlíková, cvičitelka jógy a poradkyně zdravého životního stylu.

Maminkám toto cvičení pomáhá zachovat nebo podpořit správné držení těla, stav páteře a kloubů v průběhu celého těhotenství, k porodu se navíc připravíte pomocí speciálních dechových cvičení. „Vím, že lékaři nedoporučují ženám tělesné aktivity první tři měsíce. Moje zkušenost je taková, že cítí-li se žena dobře, nemá žádné potíže nebo jen velmi mírné, například ranní nevolnosti, navštěvuje moje kursy proto, že jí pomáhají tyto stavy zvládat nebo se díky józe vůbec nedostaví,“ řekla Ženě-in cvičitelka.

Kromě prospěchu těla přináší toto cvičení také prospěch duši. Maminky se naučí uvolnit se, relaxovat, lépe prožívat těhotenství a navázat jakýsi kontakt s miminkem, které v sobě nosí. Navíc se při hodinách gravidjógy setkáte s ostatními maminkami, s nimiž můžete sdílet strasti a slasti těhotenství.

Zacvičte si

Márdžarí Ásana
Nohy jsou roztažené, s výdechem jemné pohupování vpřed. Vede k uvolnění a zároveň zpevnění pánevního dna, k protažení svalů na vnitřní straně stehen, uvolnění kyčlí a zpevnění svalů kolem páteře.

joga

joga

 

Meditační sed

joga

 

Uštrásana
Podporuje trávení, posiluje pánevní svaly, svalstvo zad a stehen. Protahuje břišní svaly a svaly kolem kyčlí. Dodává energii při únavě.

joga

joga

Kam za gravidjógou?

Lekce gravidjógy najdete většinou tam, kde se cvičí i jóga samotná. Za jednu lekci, která trvá většinou 90 minut, zaplatíte kolem 150 korun. 

Foto: www.gravidjoga.cz

Cvičíte? Vyzkoušela jste už někdy jógu? A co říkáte na tu těhotenskou?

Reklama