Hormonální změny v těhotenství se týkají samozřejmě nejen vlasů, ale i ochlupení jinde na těle. "Především u žen tmavovlasých dochází ke zvýraznění a zmnožení ochlupení v obličeji, na končetinách a genitálu,“ říká MUDr. Lucie Jarešová z dermatovenerologického oddělení Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech. Odborně se tomuto nepříjemnému jevu říká hirsutismus. Většinou se samovolně upraví do šesti měsíců po porodu. Během těhotenství se můžete nadbytečných chloupků zbavit notoricky známými metodami dočasného odstraňování (pinzeta, strojky, holení, vosky aj.). Pokud by nežádoucí ochlupení nemizelo, můžete - po porodu i kojení - využít epilační laser.

Co s vlasy? Během těhotenství dochází i ke změnám kvality a kvantity vlasového porostu. "Zvýšené vypadávání vlasů kolem 2.-3. měsíce gravidity a po porodu je fyziologické, ale může být způsobeno i zhoršením funkce štítné žlázy, vzácně jaterním onemocněním," doplňuje MUDr. Lucie Jarešová.

Zatímco během těhotenství vypadají vlasy většinou dobře (ale i to je individuální – někomu se mohou vlasy naopak třeba více mastit) a nepadají, když přivedete na svět svého potomka, ale často bývá vše jinak. Nad hřebenem plným vyčesaných vlasů nicméně nemusíte zoufat. Je to důsledek prodělané fyzické i psychické zátěže při porodu. A nejen to - padání vlasů ovlivňují také nárazy změn hormonálních hladin v organismu.

Když padají… Nejvíce vypadaných vlasů můžete očekávat v období tří až šesti měsíců po porodu. V této době je urychlen vlasový cyklus (životní fáze růstu vlasu) a lehce změněna délka jeho jednotlivých období. Vlasy přecházejí masivně do pasivního stadia a posléze vypadávají. Jestliže nedošlo během těchto změn k narušení vlasových cibulek, dochází postupně ke spontánnímu srovnání. To by mělo nastat nejpozději do šesti až devíti měsíců od porodu. Jestliže se vám zdá, že se vaše kštice stále nemůže nějak vzpamatovat, pak je nutné navštívit odborného lékaře. A to jak gynekologa, tak i dermatologa (kožního lékaře).

Problémy s vlasy v těhotenství a v období kojení mohou v některých případech signalizovat i nedostatek základních minerálů (železo, zinek, vápník a hořčík). I to může zavinit padání vlasů. Lékaři jsou schopni diagnostikovat tento problém přímo z hladin zmíněných minerálů v krvi či pomocí specializovaného vyšetření vlasu. Nastávající maminky si také někdy stěžují na stav svých nehtů. "Nehty bývají křehké a jemné, olupující se. Nejčastěji se tak stává v období kolem 6. týdne těhotenství," dodává doktorka Lucie Jarešová.

Barvit či nebarvit? Péči o vlasy bychom v těhotenství neměly podceňovat. Možná je dobré zauvažovat o kratším střihu a každopádně o takovém, který se dobře udržuje. Barvení vlasů v těhotentsví  neškodí, i když hodně maminek má obavu, že by tak mohly miminku nějak ublížit. Možná jen vaše vlasy budou reagovat na barvu trochu jinak, než jste byly zvyklé, takže je asi lepší zauvažovat místo trvalé barvy například o šetrnějším přelivu či přírodní barvě (henna).

Vlasy máme všichni, ale víte, že…

* Denně nám vypadne 50-150 vlasů (po umytí až 300).

* Vlasy rostou nejrychleji v létě.

* V průměru má člověk asi 100 000 vlasů.

* Ženy mají silnější vlasy než muži.

* Životnost vlasu je 2 roky až 8 let.

* K výraznému zpomalení růstu vlasů dochází až po 70. roce života