Tereze je 33 let a je 13. týden těhotná. Je to její první těhotenství. Doposud byla zdráva a v její rodině se nevyskytuje žádné vážné neurologické onemocnění.

 

Jako blesk z čistého nebe

„Šla jsem do obchodu, který je pod naším vchodem, něco dokoupit k večeři. Vzala jsem nákup a postavila ho na zem, abych zaplatila. Pak jsem se sehnula a už nevím nic.“

Paní Tereza se probrala v sanitce, která ji odvážela do pražské nemocnice Na Bulovce. Na neurologickém oddělení jí po vyšetření sdělili nemilosrdnou diagnózu. Byl to epileptický záchvat.

 

Co teď?

„Byla jsem napřed zmatená. Vůbec jsem nechápala, co se děje, co bude s miminkem a hlavně jestli se to bude opakovat. Vždyť já jsem ještě nikdy ani neomdlela. A teď tohle! Strašně mě to zasáhlo.“ Tereza nebyla ani schopná vstřebávat všechno, co jí lékaři sdělovali. „Byla jsem tak trochu v šoku. Raději jsem jim řekla, ať to vysvětlí manželovi, až dorazí. V duchu jsem si představovala, jak to asi přijme a co bude dál.“

 

Mohlo by se to opakovat

Pan Roman, manžel paní Terezy, to přijal poměrně statečně. „Manželka musí být pod dohledem a neměla by se namáhat, rozčilovat a poněkud upraví jídelníček,“ říká. Záchvat se může zopakovat i přes medikamenty, které jsou pacientům předepisovány. Ty je zase nutné přizpůsobit těhotenství paní Terezy.

 

Epilepsie je onemocnění, které vzniká na základě spouštěcího mechanismu. Tedy pokud nehovoříme o vrozené formě. Problém je v tom, že člověk může být epileptik a nemusí o tom vůbec vědět - až do prvního záchvatu, který je vždy něčím vyvolán. Těhotenství je pro tělo matky velice zátěžový faktor, a to již od začátku. V těle totiž proběhne mnoho změn hormonálních i psychických, a to vůbec není legrace. Je to velký nápor, který může epilepsii spustit.

Šárka Rojková, asistentka ARO FN Na Bulovce

 
Jak to bude s porodem?

K porodům u žen s diagnostikovanou epilepsií se přistupuje velice individuálně. „Před porodem je potřeba provést potřebná neurologická vyšetření a podle výsledků a po konzultaci s matkou se rozhodnout. V některých případech může maminka rodit i přirozeně. Nejčastěji se volí tzv. „epidurál“,“ říká porodní asistentka Ludmila Doubková. V každém případě je podle ní dobré vybrat porodnici, kde jsou vybaveni pro případy těžších porodů, či jsou zařízeni na zvýšenou péči. Například v Praze jsou takto vybaveny ústavy U Apolináře, Na Bulovce, v Motole, v Brně pak je to pak například tamní fakultní nemocnice.

 

Tereza si teď musí dávat na sebe pozor a hlavně se nestrachovat. Přenosná epilepsie z matky na dítě přímou cestou podle lékařů není. Jde spíše o to, že Tereza bude muset projít mnoha vyšetřeními, aby se zjistilo, o jakou formu se u ní jedná.

 

S epilepsií, která se projeví až v těhotenství, se medicína zase tak často nesetkává, jedná se maximálně o 10 procent případů, ale žen epileptiček, které otěhotní, je poměrně dost. Dnes je lékařská věda schopná celkem snadno ohlídat i takovéto těhotenství a porod. Osobně se přikláním k porodu císařským řezem v celkové anestezii. Je to ale vždy hlavně o přístupu porodníka a maminky. Při záchvatu během porodu ovšem může jít ve chvilce o život matce i dítěti," uvádí porodník Karel Přibyl z pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce.

 

 

S faktem, že těhotenství i porod bude pro Terezu trochu komplikovanější, se budoucí maminka už smířila. Těší se na miminko a má pozorného partnera, který ji hlídá jako oko v hlavě. Nepříjemné myšlenky a obavy se snaží si nepřipouštět.

„Docela by mě zajímalo, kolik je takových žen, které mají stejný problém, a jak se s ním popraly. Také mě zajímá, jaký měly porod a zda bylo všechno pořádku. Sbírám informace, abych byla připravená,“ říká závěrem Tereza.

 

K Tereze se s Ženou–in ještě podíváme, sledovat budeme i její porod.

Reklama