nejvíc plodu škodí kouření

Moje dobrá kamarádka čeká miminko. Těší se na něj, ale mám o ni starost. Je dost silná kuřačka a svou závislost neřeší, když je teď těhotná. Je v pátém měsíci a vypaluje jednu za druhou. Když jsme spolu, je mi úplně trapně se na ni koukat, jak s bříškem kouří. Před ostatními se ještě kontroluje a schovává cigarety, ale mě zná dobře, tak přede mnou kouří. Snažím se jí domluvit, ale vždy mě uklidní, že už to omezila a že přestat prostě nemůže. Myslí si, že když už to v těle má, tak jí stejně nepomůže, kdyby přestala. Tedy jejímu miminku. Říkám jí, že je hnusná s tou cigaretou, chudáček to malý, jak k tomu přijde, že má nezodpovědnou matku. Ale donekonečna jí to říkat nemůžu. Trápí mě to, ale co můžu dělat. Když bude chtít, bude to dělat stejně, jen abych ji neviděla a nenadávala jí. Taky jí to musím říkat s mírou, nejde, aby naše jediné téma bylo její těhotenství a kouření.

Ach jo, máte to taky tak? Že vám přijde těhotná s cigaretou divná? Víc mě to mrzí, že se máme jako kamarádky rády, nechci o ni přijít kvůli tomu, že ji budu furt buzerovat, ať nekouří.

Milly

Kouření a alkohol v těhotenství? Pokud chcete svému budoucímu potomkovi darovat do vínku celou řadu zdravotních komplikací – pak prosím. Ale tak sobecká snad nebudete!

Plod může být za těhotenství poškozen mnoha škodlivými vlivy, zejména v prvých třech měsících jeho nitroděložního vývoje. V tomto na škodliviny nejcitlivějším období se začínají tvořit základy pro jednotlivé orgány a funkční systémy plodu. Velmi zaleží na tom, v kterém stádiu vývoje se plod nachází, který orgán se právě v době, kdy škodlivé látky vnikaly do matčina organizmu, zakládá, protože především ten bude poškozen ve svém dalším vývoji.

Nepodceňujte rady lékařů!

Že je třeba kvůli dítěti všem nešvarům životosprávy odolat, by měla vědět každá nastávající maminka. Ale přesto mnohé z nich tyto zlozvyky podceňují a nepřipouštějí si možné nebezpečí pro dítě. Přitom mimina, která jsou nucena společně s matkou kouřit a snášet alkohol, o drogách ani nemluvě, mohou být poznamenána na celý život.

Každým rokem se narodí tisíce dětí matkám alkoholičkám. V těžkých případech při trvalé nadměrné konzumaci alkoholických nápojů může dojít k porodu dítěte s vrozenou vadou a mentálním poškozením. Dítě po opuštění těla matky trpí abstinenčními příznaky, pomaleji roste, špatně pije a spí, duševně zaostává.

Alkohol jako nervový jed působí na všechny tělesné funkce, ovšem především na oblast myšlení, což vede ke snížené inteligenci a hyperaktivnímu chování, takže tyto děti zpravidla končí ve zvláštních školách.

vražedná kombinace

Nejmenší dávka alkoholu, která by byla zaručeně neškodná, není zatím známa. To samé platí o více než třech tisících látkách obsažených v cigaretě, jež nefiltrované přecházejí do organizmu plodu. Vědecké studie na celém světě prokázaly zcela jasně, že děti kuřaček během života doprovází celá řada negativ.

Vliv kouření matek na dítě

  • Potomci kuřaček holdujících nikotinu i v těhotenství jsou ještě po dosažení 16 let pozadu za svými vrstevníky v matematice, čtení a mluvených projevech.

  • Často vyčnívají z kolektivu pro své nápadné chování (většinou agresivita) a hyperaktivitu, a to v přímo úměrné závislosti na množství cigaret, jež během těhotenství denně vykouřila budoucí matka.

  • Novorozenci většinou přicházejí na svět předčasně a s různým poškozením.

  • Potomci kuřaček mají výraznější sklon k onemocnění alergií, astmatu a svědivým kožním nemocem.

Jedinou lepší zprávou je, že se negativní vlivy konzumace alkoholu a kouření během těhotenství nenačítají, ale eventuální poškození plodu se rozvíjejí po jednotlivých liniích. A kouření budoucích matek považují odborníci za ještě horší nešvar, než jakým je mírná konzumace alkoholu.

Nejen z těchto a řady dalších důvodů je tedy jasné, že pokud toužíte po zdravém dítěti, nepokoušejte osud a vyhýbejte se byť jen jediné sklence vína a hlavně – zapomeňte na cigarety.

 

TIP redakce

Přestaňte kouřit!

 

Kouřila jste v těhotenství? Zakázala jste si v těhotenství alkohol úplně, nebo jste si občas dala skleničku pro lepší trávení?