Je bezplatné zdravotnictví v Česku opravdu bezplatné? Za zdravotnictví se u nás platí a platí téměř všichni, zejména těhotné ženy, těhotenství a péče o novorozence je může přijít na tisíce, píše v úterním vydání deník MF DNES na základě vlastního testu.

Redaktorka listu navštívila čtrnáct ordinací v Praze a v Brně s tím, že je v šestnáctém týdnu těhotenství a potřebuje gynekologa, protože se přestěhovala. Dva lékaři ji odmítli vzít, protože mají plno. Beznadějně plno má třeba pražská klinika Gona, která patří k nejdražším a kde si těhotné připlácejí více než šest tisíc. Jen jediný lékař nechtěl peníze navíc. A opět jen jeden měl vyvěšený ceník nadstandardních služeb v čekárně, uvádí MF DNES.

V ostatních ordinacích sestry jen neochotně vysvětlovaly, že se platí. Ale kolik a hlavně za co, to si těhotná musí domluvit s lékařem sama. Na co je žena ochotná přistoupit, tolik zaplatí. Jasná pravidla neexistují. Platí se však od pěti set ročně až do více než šesti tisíc korun. Jenže žena se většinou ani nedozví, že nadstandardní služby, které si platí, žádným nadstandardem nejsou. „Je to problém,“ řekla MF DNES náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová. „Snažíme se rozdělit péči na to, co je standardní a pacient to má hrazeno, a to, co si doplácí. Něco už máme, třeba v chirurgii,“ uvedla.

Na tom, aby se současný chaos napravil, se vzácně shodne jak ČSSD, tak ODS. Sociální demokracie připlácení za lepší péči dlouho odmítala. Ale i místopředseda strany, Bohuslav Sobotka, jemuž se nyní narodilo dítě, zaplatil v porodnici tři tisíce - a dalších pět platila jeho žena gynekoložce, píše MF DNES.

Reklama