I ženy s krvácivým onemocněním mohou otěhotnět a porodit dítě. Přenašečky genu pro hemofilii v některých případech trpí krvácivými obtížemi podobně jako muži, jen v mírnější formě. Co ale ženy s hemofilií nebo s von Willebrandovou nemocí čeká v těhotenství a při porodu a na co by se měly připravit?
Kdo bude o těhotnou pečovat?
Je velmi důležité, aby o ženu v období gravidity a porodu pečoval tým odborníků:
- gynekolog, který je informovaný o krvácivém onemocnění,
- hematolog, který se postará, aby porucha srážlivosti zůstala po celou dobu pod kontrolou,
- případně anesteziolog, který bude u porodu a měl by znát omezení dané nemocí ženy.
Jaké komplikace hrozí v prvním trimestru?
Ženy s poruchou krevní srážlivosti mohou častěji prodělat spontánní potrat, především během prvního trimestru. Riziko potratu lze v jistých případech snížit preventivním podáváním chybějícího faktoru srážlivosti. Nemusí to však být potřeba vždy.
Jsou ženy s krvácivým onemocněním v těhotenství ohroženy častějším krvácením?
Ne, ve skutečnosti má řada žen v graviditě méně krvácivých epizod než za normálních okolností. Vysoké hladiny těhotenských hormonů podporují tvorbu bílkovin důležitých pro srážlivost krve. Dochází ke zvýšení hladiny von Willebrandova faktoru, faktoru VIII a dalších koagulačních faktorů (s výjimkou faktoru XI). Většina žen má během těhotenství a porodu jen málo krvácivých obtíží.
Přesto by ale hladiny koagulačních faktorů, především s blížícím se datem porodu, měly být pravidelně sledovány. Lékaři tak budou připraveni na to, zda bude potřeba podávat koncentráty s chybějícími faktory srážlivosti. Někdy bývá při porodu podáván i desmopresin, který zvyšuje tvorbu von Willebrandova faktoru a faktoru VIII.
Jsou během porodu třeba speciální opatření?
Jestliže vyšetření krve odhalí, že by žena mohla v průběhu porodu nebo po něm krvácet, podává se preventivně léčba. Podle situace jde o:
- desmopresin,
- antifibrinolytika,
- koncentrát s von Willebrandovým faktorem,
- koncentráty s chybějícími faktory srážlivosti.
Pokud prenatální vyšetření neprokázalo opak, mělo by se počítat s možnou poruchou srážlivosti i u plodu. Porod by měl proto probíhat maximálně šetrně pro matku i dítě. Cílem je přirozený porod bez instrumentálních zásahů, ideálně pod dohledem hemofilického centra.
Pokud lze, měl by se personál vyhnout:
- epidurální anestezii,
- vakuové extrakci nebo použití kleští,
- podávání injekcí do svalu,
- nepotřebné epiziotomii (nástřihu hráze),
- císařskému řezu (pokud před ním žena nedostala faktory srážlivosti).
U žen s genem pro hemofilii nebo s dalšími poruchami srážlivosti, nejčastěji s von Willebrandovou nemocí, je v období těhotenství a porodu potřeba věnovat pozornost i krvácivému onemocnění. Přesto ale mohou nastávající maminky prožít těhotenství i porod bez komplikací.
(hak)
Zdroje:
www.cdc.gov
www.hemophilia.ca
Nový komentář