Co se děje s vámi

Špatné trávení a nadýmáním jsou společné pro průběh těhotenství. Tyto symptomy způsobuje zpomalený zažívací proces, který však umožňuje lépe vstřebávat živiny, které jsou pak přeneseny na dítě. Možná zjistíte, že vám způsobí úlevu volné oblečení, malá jídla, časté stravování, důkladné žvýkání a podobně.

Co se děje s dítětem

Hlava děťátka je poměrně velká, vzhledem k rychlému růstu mozku. Horní končetiny vypadají jako pádla. Dítě je nyní 13 až 16 mm dlouhé – velké asi jako třešeň. Je to „velký týden“ pohlavních žláz – ty se stanou buď varlaty nebo vaječníky.

 

Zdravé stravování

První čtvrtletí je zvláště důležité, když jde o zdravý vývoj dítěte. To je doba, kdy je tvořena většina částí těla. Je důležité nekonzumovat ani alkohol ani tabák. Promluvte si se svým lékařem o bezpečnosti léků na předpis. Snižte nebo eliminujte přísun kofeinu. Nedávné studie ukázaly, že více než několik šálků kávy denně, může být spojeno se zvýšeným rizikem potratu.

 

Měla byste vědět
Ultrazvuk umožňuje vidět plod bez použití nebezpečných rentgenových paprsků. První „skenování“ se obvykle dělá při 16-18 týdnech, ale může být učiněno kdykoli během těhotenství. Tento postup s sebou nese žádná známá rizika pro matku nebo plod. Pomůže určit, jestli se plod normálně vyvíjí.


<< Předcházející týden | :: Na seznam :: | Následující týden >>

 

Reklama