Co se děje s vámi

Například při kýchání může docházet k úniku moči – procvičujte pánevní svaly, aby se to nestávalo. Jak cvičit? Posaďte se vzpřímeně (s rovnými zády) a zatněte pánevní svaly. Držte je zatnuté po dobu osmi sekund. Tento cvik opakujte padesátkrát. Kromě zabránění nechtěného úniku moči se tak i připravujete na samotný porod, navíc můžete při sexu, zatínáním těchto svalů, partnera mile překvapit.

 

Co se děje s dítětem

Dítě je mezi 24 a 28 týdnem velice aktivní. Je to proto, že je ještě relativně malé a značnou část vašeho břicha tvoří tekutina okolo dítěte – miminko se v ní může pohodlně pohybovat. Když někdo přiloží ucho na vaše bříško, pravděpodobně zaslechne tep dětského srdíčka. V následujících týdnech můžete pozorovat pravidelné střídání aktivity a odpočinku dítěte.

 

Zdravé stravování

Od této chvíle až do 36. týdne budete nabírat váhu skutečně velmi rychle. Nezapomeňte ale, že se nic nesmí přehánět, proto si jídlo odvažujte na porce. Právě nyní a v následujících týdnech hrozí riziko, že přiberete příliš – buďte k sobě upřímná a kontrolujte se. Velikost porcí si nechte určit lékařem. Ideální počet porcí je na den tento:

 

    * Mléko a mléčné výrobky: 3 i více porcí

    * Celozrnné pečivo: 5 porcí

    * Zelenina: 3 a více porcí

    * Ovoce: nejméně 2 porce (jedno jablko nahradí asi 1 dl džusu a je daleko zdravější)

    * Maso a jeho náhražky: 2 až 3 porce (ryby vám pomohou zachovat štíhlou linii po porodu)

 

Měla byste vědět

Je možné, ale vědecky neprokázané, že sledování monitoru (ať už počítače nebo televize) má vliv na zdravý vývoj dítěte. Pokud chcete mít jistotu, nesledujte monitor déle, než 20 hodin týdně a po jedné hodině sledování si dělejte 15 minut přestávku.

<< Předcházející týden | :: Na seznam :: | Následující týden >>

 

Reklama