Co se děje s vámi

Gratulujeme, jste v polovině těhotenství! V tomto týdnu si už asi i okolí všimne, že přibíráte. Mohou vám nastat dýchací obtíže, zvláště pokud jste menšího vzrůstu, nebo trpíte nadváhou. Pozor, jedna ze sta žen trpí v těhotenství astmatem, proto když pocítíte dýchací obtíže, urychleně navštivte lékaře – včasná diagnóza může zabránit případným komplikacím s nedostatkem kyslíku pro miminko.

 

Co se děje s dítětem

Váš maličký měří 16 cm od hlavičky po zadeček. Jestli čekáte holčičku, její pohlavní orgány se začínají rozvíjet – roste jí děloha a v ní má má teď 6 milionů vajíček. Počet vajíček se do narození ještě šestkrát zvýší.

 

Zdravé stravování

Je dobré jíst hodně ryb. Jejich maso snižuje riziko srdečních chorob. Ale pozor! Některé ryby vám mohou naopak uškodit. Konkrétně mečoun nebo třeba finský tuňák mají totiž vysoký obsah rtuti. Také některé sladkovodní ryby mohou být kontaminované různými nezdravými látkami. Zde je seznam ryb, které vám určitě neublíží, naopak vám jejich konzumace může být v těhotenství prospěšná:

 

    * Treska

    * Platýs

    * Losos

 

Měla byste vědět

Při každé předporodní návštěvě vám budou měřit tlak. Normální tlak je 120/70, pokud se dostanete na 140/90 a výše, bude lépe si poležet pár dnů v nemocnici na pozorování.
 

<< Předcházející týden | :: Na seznam :: | Následující týden >>

 

Reklama