Co se děje s vámi

V tomto týdnu 85 % těhotných žen pociťuje nechuť vůči nějaké potravině. Klasikou je třeba česnek. Jedním z možných vysvětlení potravinové averze je, že začíná odeznívat vaše hormonální válka z prvního trimestru – jak ale bude druhý trimestr postupovat, vaše nechutě se budou vytrácet.

 

Zatímco averze na kávu nebo třeba alkohol je vlastně prospěšná, protože zabraňuje konzumaci škodlivých látek, averze vůči zdravým potravinám příliš dobrá není. Nenuťte se ale ke konzumaci něčeho, co tělo nechce. Snažte se látky, které byste díky těmto potravinám mohla získat, nahradit z jiných zdrojů – jinými potravinami.  

Co se děje s dítětem

Dítě váží okolo 45 g. Oblast krku je kompletní a miminko má dokonce už i otisky prstů. Dítě se může začít pohybovat, což vám bude způsobovat pocit třepotání. Pokud ale k tomuto pocitu nedochází, nedělejte si z toho těžkou hlavu, obvykle se totiž dítě začne pohybovat až mezi 18 až 22 týdnem.

 

Zdravé stravování

Přesvědčte se, že maso (i drůbeží) je dobře uvařené. Důkladné vaření ničí bakterie salmonely, které by mohly být v mase přítomné. Rozhodně nejezte játra a výrobky z jater, obsahují příliš mnoho retinolu. Retinol je typ vitamínu A, který je pro vaše dítě škodlivý!

 

Měla byste vědět

Je-li vám přes 35 let a výsledky AFP testu byly neobvyklé, nebo máte nějaké genetické předpoklady (dědičné choroby a pod.), které by mohly vést k ohrožení plodu, lékař by vám měl navrhnout odběr plodové vody. To probíhá zavedením jehly do dělohy, přičemž je celá akce sledována na ultrazvuku, aby nedošlo k poškození plodu nebo placenty. Získaná tekutina se pak kultivuje, takže výsledky jsou obvykle do 24 až 35 dnů od odběru.
 

<< Předcházející týden | :: Na seznam :: | Následující týden >>

Reklama