Těhotenský test známe asi všechny. Ale přesto: o co konkrétně jde?

Těhotenský test je poměrně spolehlivá a jednoduchá metoda ověření možné gravidity. Koupíte jej v každé lékárně, drogerii a větších obchodech. Použití je diskrétní, protože si ho snadno uděláte v klidu domova, bez nutnosti složitých odběrů nebo vyšetření.
 
Když už si jdeme koupit těhotenský test, máme konkrétní cíl: ověřit nebo vyvrátit, že jsme těhotné. Je to tak?
V podstatě ano. S jeho pomocí zjišťujeme pozitivitu či negativitu gravidity. Nic víc za tím nehledejme. Mějte však na paměti že stoprocentní jistotu, že jste těhotná dostanete až od svého gynekologa.
 
Na trhu je značné množství druhů těhotenských testů. Jak se v nich máme vyznat?
Druhy jsou jen dva: test z moči a test z krve. Prvně jmenovaný je levnější a uděláte si ho sama doma. Prostě jen načůráte na papírový proužek nebo do nádobky, kam poté proužek vložíte. A během několika minut víte výsledek.
 
Co říkáte na digitální těhotenské testy?
Ty nezobrazují čárky, ale čísla. A ty nelze špatně interpretovat. Nula značí negativní výsledek. Kromě toho takový test ukáže, kolik týdnů již případné těhotenství trvá.
 
U těch běžnějších těhotenských testů z moči, podle čeho vybírat?
Na každé krabičce je mezinárodní číselný kód: buď 10 IU nebo 25 IU. Čím menší je toto číslo, tím citlivější a přesnější test je. Pokud jste tedy opravdu nedočkavá a chcete si ověřit možnou graviditu jen několik dní po styku, doporučuji právě testy typu 10 IU. Ty odhalí i takto malé množství hormonu hCG, který značí těhotenství.
 
Dobře. Dejme tomu, že jsme si dělaly test. Jak si máme vyložit to, co na papírku uvidíme?
Na klasickém proužku jsou dvě svislé čárky. Jedna se objeví vždy, druhá pouze v případě, že jste těhotná. Druhá čárka musí být jasně patrná a viditelná. Takže ve zkratce: jedna čárka – negativní test, dvě čárky – pozitivní test. I když ne vždy tomu tak je…

Jak to?

Mnoho žen totiž si totiž udělá test příliš brzy a pak jsou překvapené.
 
Jaká je tedy ideální doba pro koupě těhotenského testu?
Doporučuji počkat až do momentu vynechání očekávané menstruace.
 
Proč tak dlouho?
Pokud dojde k oplodnění, vajíčku trvá až šest dní, než se zavrtá do sliznice dělohy. V ten moment začne produkovat hCG hormon, který značí těhotenství.
 
Takže udělat si test hned druhý den po souloži je zbytečné…
Přesně tak. Chápu nedočkavé budoucí maminky, které chtějí vědět, zda se „zadařilo“ co nejdříve, ale spíš si tím uškodí.
 
Jak může uškodit?
Ano. Pokud si test uděláte příliš brzy, vajíčko se ještě nemuselo zahnízdit a test vyjde jako tzv. „falešně negativní“. Nebo se už uvrtalo, ale nestihlo vytvořit takové množství hCG hormonu, aby se výsledek projevil druhou čárkou na testu. Jeho hladina se zvyšuje každé dva až tři dny. V mezičase na testu vyskočí duch.
 
Co znamená “duch” na těhotenském testu?
To je výraz, který jsem pochytila od kolegyň z lékárny. Tak maminky říkají neznatelné, špatně čitelné druhé čárce na testu. V tomto případě je těhotenství v raném stádiu, hormon hCG se ještě nestihl tak silně projevit na testu. Další test proto doporučuji udělat za ony dva až tři dny, kdy čárka bude o něco silnější.
 
Na co si ještě dát pozor?
Například, když se dostaví menstruace a vy jste přesto těhotná.
 
To jde?
Ano. Ve výjimečných případech se může stát, že i po oplodnění vajíčka začnete menstruovat nebo spíše mírně špinit. Proto odborníci, lékaři a výrobci těhotenských testů nedoporučují provádět jej v průběhu menstruace nebo špinění. V moči je totiž přítomna krev či bakterie.
 
Je tu ještě nějaké další „ale“?
Ano. Například hormonální léčba nemocí V případě, že plánujete těhotenství, mějte na paměti, že právě tyto hormonální léky mohou zkreslit výsledky těhotenského testu. Takže pozitivní test ještě nemusí znamenat těhotenství.
A pak tu máme ještě jednu velmi pikantní záležitost spojenou s těhotenským testem…
 
Povídejte…
Ve své praxi jsem se nejednou setkala s případy, že si páry, které plánovaly miminko, udělaly test společně. Tedy kromě ženy i muž. Ať už jen tak z hecu nebo ze zvědavosti. Jaké pak bylo jeho překvapení, když byl test pozitivní. Chyba není v testu. Pokud vyjde muži pozitivní těhotenský test, může to znamenat vážné onkologické onemocnění jeho pohlavních orgánů. Pak je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s webem Modrý koník

Reklama