pregnant

„Máte těhotenskou cukrovku, maminko.“ Diagnóza, kterou si od doktora musí vyslechnout asi tři procenta těhotných žen. Co to vlastně je, jak se projevuje a jak se léčí?

Těhotenská cukrovka postihuje tři ze sta žen. Vzniká nejčastěji okolo 20–24 týdne těhotenství. Po porodu ve většině případů mizí. A jak vzniká? V těhotenství potřebuje organismus ženy více inzulínu, to je hormon podílející se na metabolismu cukrů. Pokud ale tělo neumí vytvořit dostatečné množství, vzniká cukrovka. Svůj vliv na tento děj má i placenta, která produkuje hormony bránící vstřebávání cukru. Více o placentě si můžete přečíst zde.

Vyšší hladinu cukru sama na sobě nepoznáte. Mezi prvními příznaky onemocnění patří větší žízeň, hlad, celková slabost a časté močení, ale úplnou jistotu vám dá jen lékařské vyšetření. Přítomnost cukrovky se vyšetřuje tzv. glukózovým tolerančním testem. Čekají vás dva odběry, jeden nalačno a druhý za dvě hodiny po vypití 75 g glukózy. Tento test se provádí u žen s přítomnými rizikovými faktory pro těhotenský diabetes v 16.–18. týdnu těhotenství a u všech ostatních žen mezi 24.–28. týdnem těhotenství.

 Rizikové faktory pro vznik těhotenské cukrovky

  • obezita
  • diabetes v rodině
  • diabetes v předchozím těhotenství
  • porod nadměrného plodu
  • porod mrtvého plodu
  • věk nad 30 let
  • kouření 

Jaký má cukrovka vliv na dítě a matku?

Dlouhodobě zvýšené hladina krevního cukru se může nepříznivě odrazit také na stavu plodu. Cukr se dostává placentou a pupečníkem k miminku, což má za následek zvýšenou produkci inzulinu. A více inzulinu způsobí, že bude plod také více růst. Nadměrná velikost plodu přináší komplikace nejen při porodu – větších velikostí mohou dosáhnout i některé jeho vnitřní orgány. Naopak plicní tkáň dozrává později, což může přinést dýchací potíže po porodu. Novorozenecká žloutenka má většinou delší a horší průběh (u těžkých případů dochází vlivem bilirubinu i k poškození mozku). Děti navíc mají vyšší riziko vývoje diabetu v dospělosti. Hrozí též poruchy intelektových funkcí. Výjimečně může dojít k některým vrozeným vadám, ty jsou ale častější u dětí, jejichž matky měly cukrovku už před těhotenstvím a neléčily se.

U těhotné ženy s cukrovkou častěji vznikají močové či poševní infekce a s větší pravděpodobností může vzniknout i specifické onemocnění těhotných žen, preeklampsie (stav projevující se přibýváním na váze, zvýšeným krevním tlakem). Samozřejmě zde může probíhat i horší hojení ran, náchylnost k plísňovým infekcím. Téměř shodně jako u klasické cukrovky. Může se také stát, že cukrovka bude přetrvávat i po porodu. U žen s těhotenskou cukrovkou se častěji vyvolává porod už před termínem nebo je těhotenství ukončeno císařským řezem.

pregnant

Těmto komplikacím lze předejít včasným odhalením a léčbou cukrovky.

Jak se léčí?

Těhotenskou cukrovku lze ve většině lehčích případů zvládnout dietními opatřeními. U těžších forem je nutná léčba inzulinem a docházka do speciální diabetické poradny. O přesné léčbě rozhodne lékař – diabetolog.

Většinou postačí omezit příjem cukrů a dopřávat si přiměřený pohyb. Z jídelníčku by si takto nemocná žena měla vyškrtat rychlé sacharidy: bílý cukr, sladkosti, slazené nápoje a sladidla, dia potraviny jsou tedy také tabu. Vhodné jsou naopak sacharidy pomalé: chléb, celozrnné výrobky, luštěniny, těstoviny, rýže. Zelenina bývá bez problémů, ale ovoce je třeba užívat s rozumem. Konkrétní množství cukrů, které můžete v potravě přijmout, vám stanoví lékař, který také může poskytnout přehled potravin, kolik cukru která potravina obsahuje. Takové tabulky jsou dostupné také na internetu. Pokud dieta nepomůže a krevní cukr je stále vysoký, je třeba přistoupit k píchání inzulínu.

Přestože po porodu těhotenská cukrovka zmizí a není nutné dietu dál držet, je důležité mít na paměti, že stále máte vyšší předpoklady ke vzniku diabetu. Stravujte se proto racionálně, vyvarujte se nadváhy a věnujte se pohybu. Jednou za rok si můžete nechat zkontrolovat glykémii.

Setkala jste se těhotenskou cukrovkou, nebo patříte mezi těch šťastnějších 97 procent?

Reklama