penam

Technik učení existuje nepřeberné množství. A každý si musí vyzkoušet, která mu sedí nejvíc. Já jsem například potřebovala chodit a do hlavy si to našlapat. U toho jsem si předčítala nahlas. Když látku vidím, čtu a zároveň poslouchám, přijde mi to, jako bych ty informace vstřebávala hned nadvakrát. Někdo zase sedí tiše v koutku nad rozloženými sešity a upřeně do nich zírá, případně si vypisuje poznámky. Na malý papírek, na dlaň, na nohy… Kantoři tomu říkali tahák, my příprava na hodinu :-)

Já jsem vylovila pár zajímavých technik učení, o kterých jste možná ještě nevěděla. Určitě stojí za to je vyzkoušet.

Učení s Mozartem

Říká se tomu Mozartův efekt. Poslech Mozartovy hudby může vést ke krátkodobému zlepšení schopnosti řešit určité úlohy, schopnosti učit se, a podle některých tvrzení dokonce zvyšuje IQ. A dvojnásob tehdy, když Mozarta děti poslouchají už před narozením. Vědci z Hong Kongu také zjistili, že děti podrobené hudební výchově mají mnohem lepší vizuální paměť. Vizuální paměť i muzikální vnímání jsou totiž lokalizovány do stejné části mozku – levého spánkového laloku. Podrobněji o účincích hudby na paměť jsme už psali zde.

Učení s nebožtíky

Olga Krumlovská ve své knize Místa, která léčí, tvrdí, že nejlépe budete nové informace vstřebávat na hřbitově. Pokud máte ráda na učení klid a pokud se nejradši učíte mimo dosah všeho živého, mohlo by to, dle mého soudu, opravdu fungovat. Říká se, že staří lidé jsou moudří a vědí víc, než mladí. A tak se v místě posledního odpočinku zemřelých (ve většině případů starých) lidí vytváří jakási neviditelná nádrž moudrosti, z níž můžete čerpat. Já osobně jsem se druhou světovou nenaučila ani na pohraničním hřbitově u hrobů těch, kteří ji zažili.

Učení s jídlem

Tohle je určitě nejpříjemnější metoda a mně osobně se osvědčila. Praktikují ji tibetští mnichové, kteří na studium různých věd kladou opravdu velký důraz. Vychází z přesvědčení, že nové informace je zkrátka zapotřebí důkladně strávit. A tak se učí při jídle. Když si budete číst z učebnice a k tomu něco zakusovat, informace se ve vás uloží mnohem rychleji a víc si zapamatujete. Má to ovšem nevýhodu. Musíte dát pozor na to, čím se cpete. Jinak budete sice chytrá, ale taky tlustá. Dobrá zpráva ovšem je, že pokud jídlo vysportujete, znalosti vám zůstanou.

Reklama