Některé rady jsou podpořené vědou, jiné vycházejí spíše ze zkušeností maminek nebo porodních asistentek:

preg.jpg
Foto: Shutterstock

Lněné semínko

Do kategorie rad, které si nemohou mnohé rodičky vynachválit, patří konzumace lněného semínka čtyři až šest týdnů před porodem. Po namočení do vody se uvolní slizové látky, které mají potenciál usnadnit vyklouznutí miminka z porodních cest a podle článku zveřejněného v odborném magazínu Česká gynekologie obsahuje lněné semínko fytoestrogeny, které mohou při porodu napomáhat k lepšímu zprůchodnění děložního hrdla.

Doporučuje se například odvar z lněných semínek, který připravíte tak, že jednu lžíci povaříte v 300 ml vody asi pět minut a necháte vychladnout. Následně odvar vypijte a nezapomeňte semínka důkladně rozkousat. Jde také o prevenci zácpy.

„Jsem přesvědčená o tom, že mi lněné semínko velmi pomohlo u obou porodů. Obě děti byly venku na dvě zatlačení. Nedám na něj dopustit a doporučila jsem ho všem kamarádkám. I když vím, že některé měly i přes popíjení odvaru porod komplikovanější a delší,“ říká maminka dvou dětí Radka.

Maliník

Článek v magazínu Česká gynekologie se zabývá také popíjením čaje z listů maliníku. Ten má vliv na hladké svalstvo a může tedy přispět ke zkrácení II. doby porodní. Může ovšem vyvolat kontrakce, a proto je vhodné ho pít až od 36. týdne těhotenství v množství jeden až dva šálky denně.

Masáž hráze

Velkým strašákem mnoha nastávajících maminek je nastřižení, nebo dokonce ruptura hráze. Poté následuje nepříjemné šití a o nic příjemnější hojení. Ne vždy je to ovšem nutné. Vyhnout se nástřihu nebo ho alespoň zmírnit může pomoci masáž hráze prováděná v období čtyři až šest týdnů před porodem za pomoci oleje k tomu určenému. Tato masáž pomáhá zlepšit elasticitu hráze a eliminovat nepříjemné pocity při prořezávání hlavičky. Pozitivní účinky této techniky u prvorodiček prokázala například kanadská studie z roku 1999.

Balónek
Některé ženy si v rámci přípravy na porod nemohou vynachválit trénování s nafukováním speciálního balónku v pochvě, což má rovněž přispět k lepší elasticitě hráze a také napomáhat zvyknout si na pocit, že něco tlačí na porodní cesty a vy to musíte vypudit ven. O možném vlivu této pomůcky na prevenci poranění hráze informovala rovněž studie zveřejněná v magazínu Česká gynekologie.  

Psychická příprava

Je dobré nepodcenit ani psychickou přípravu. Tu si nemůže vynachválit maminka Dominika, která si několik týdnů před porodem opakovala pozitivní afirmace. Jsou to krátké věty, ve kterých si říkala, že je na porod připravená, že věří ve své tělo apod.

„Když mi potom praskla voda, překvapivě jsem byla úplně v klidu. Afirmace jsem si v duchu opakovala i během porodu a myslím, že mi to pomohlo trochu odvrátit myšlenky od bolesti. Neříkám, že to děsně nebolelo, ale rozhodně jsem nebyla tak hysterická, jak jsem si myslela, že budu,“ svěřuje se Dominika.

Zdroje: Randomized controlled trial of prevention of perineal trauma by perineal massage during pregnancyMáma a mimi, Jemné zrození, Prevence porodního poranění a péče o poranění porodní asistentkouThe possibility of antepartal prevention of episiotomy and perineal tears during delivery (Česká gynekologie)

Čtěte také:

Reklama