Nemám „mobil", mám mobil, můj mobil je mobilní zcela bez uvozovkové ironie. Stejně tak nemám „digitál", moje krabička od mejdla je digitální zcela, nikoli pseudodigitální (ano, jsem škaredá, ale kdo už by měl znát jazyková pravidla, když ne novináři?).

S počítači mám mnoho zážitků, ty veselé nebo dramatické jsou výsledkem trojúhelníku já - máma - technika a výsledkem sice nikdy masakr druhého prvku nebyl, ale jenom tak tak. Máma totiž oplývá jistým druhem naivity  a přestože není technický analfabet, některé věci jsou, řečeno slovy pana prezidenta, pod její rozlišovací schopnost. Například to, že   se zabývám počítačovou grafikou šestnáct let (a není mi ani 28, pro přehled, prostě jsem v tom vyrostla), takže o tom něco malinko vím. Špička v okolí jsem byla ovšem tak před deseti lety, pak jsem si našla jiné práce i zábavy... ale ty heroické doby, kdy se počítače objednávaly přímo ze Států (měli jsme asi tak třetí Pentium v téhle zemi) a programy z Kanady, protože nejen, že tu firmy neměly pobočky nebo zástupce, ale nejspíš o nich naprostá většina lidí nikdy ani neslyšela. Na Invexu byly zajímavé věci, ne nějaké herní konzole a zgarby pro rozmazlené puberťáky a celé to bylo ohromně dynamické... kde jsou ty doby. Já ještě pamatuju, milé děti, osmipalcovou disketu, ač jsem tuto datovou plachtu nikdy nepoužívala osobně. A taky doby, kdy se data na internetu přenášely sem a tam v plastových kýblech.

Moje poněkud jednostranná uživatelská orientace vede k paradoxům, například neumím používat Word, což zvládne kdejaký blb. Neumím používat jakékoli programy, které jsou lokalizované, tedy česky. Prostě od těch dvanácti funguju v angličtině, takže i když jsou menu v zásadě srozumitelná, neumím si pod těmi slovy nic představit. Bohužel, často nejsou lokalizované verze srozumitelné a někdy je to ohavná pseudočeština. Navíc, když si stahuju nějaký freewarový bazmek, tak se mi to automaticky našteluje česky. A Gimp (něco jako dementní bratříček Fotošopu), když chci obrázku změnit velikost, nemá nabídku 'proveď' nebo třeba lehce legrační, ale stále srozumitelné 'budiž' nebo mezinárodní a ve své jednoduchosti geniální 'OK', ale 'škálovat'. Dlouho jsem nad tím přemýšlela. Anglické 'scale', znamená v tomto kontextu 'měřítko' (ne malé měřidlo, ale, řekněme, 1 : 100), slovo 'škála' znamená něco úplně jiného a škálovat, snad škálou, tedy rozsahem učiniti, je paskvil. No, je to zadarmo a až budu mít svůj nový noťas, budu tam mít Fotošop, nejgeniálnější program v celém mnohovesmíru, a to v normálním jazyce.

Moje máma, která je k počítači taky málem přirostlá, tvrdí, že jsem intelektuální snob. Máme o to spory, ale mně se prostě líbí středověká poezie a ne nějaká řachanda v telce a o Wordu si myslím, že ať si existuje, ale ne v mém okolí. Používám onačejší věci, které se nerozdávají zadarmo, ale za to se s nimi dá pracovat rozumně, když o to stojím, nerozumně, když mám tvořivou náladu a žádná svorka mi nenapovídá, že teď chci asi napsat datum. Máma ovšem ve Wordu umí akorát psát, pak to strčí někomu, kdo tomu dá štábní kulturu, takže když jsem před ní zmínila, že si chystám nějakou rozsáhlejší práci v PageMakeru, bratříčkovi Fotošopu, určeném na přípravu knih, opět mi vynadala do intelektuálních snobů a že jestli ostatní (ať už tím myslela kohokoli) taky používají nějaké zbytečně vymyšlenosti, aby se vytahovali a že Janička od Lídy od nich z práce napsala ve Wordu diplomku a taky to šlo.

Argument, že se mně, nikomu v kanceláři a ani sbratřenému počítačovému inžovi nepodařilo přesvědčit word, aby psal švédské a s kroužkem, zvané taky Alt+0229, které neumí napsat ani mejlový editor seznamu jinak, než jako ĺ, ale já to podivné písmeno potřebuju, jí připadal směšný, asi že Janinka od Lídy od nich z práce a s kroužkem nepotřebuje taky.

Podobná debata se přihodila, když jsem si kupovala foťák. Pro ujasnění pojmů, foťák je zrcadlovka, na které se dají měnit objektivy a tak. To ostatní jsou krabičky od mýdla. Na co prej potřebuju takový drahý nesmysl, když ona má „foťák", který fotí a stál o pět tisíc míň, než můj (což je podle mě za krabičku od mejdla nekřesťanská suma, ale její peníze, její život). Na co to potřebuju, když každýmu stačí... atd. A že velkej foťák (maminčino slovo pro zrcadlovku) je těžkej a budou mě bolet záda. Ano mami, a zuby jsem si umyla taky.

Boží mlýny ovšem melou. Nedlouho po první intelektuálně snobské debatě máma přišla s tím, že potřebuje sepsat jakýsi formální dopis a že ve Wordu nemůže zařídit, aby tohle bylo tady a tady ty údaje támhle doprava a že už se s tím capluje půl dne. „Proč to nenapíšeš rukou," odtušila jsem. „Psát rukou je neslušné." Usedla jsem k mámině ďábelskému stroji, na který nedá dopustit a já při jeho používání umírám nudou z koukání na přesýpací hodiny, chvilku jsem na to koukala, pak jsem řekla, že s tímhle tedy nebudu dělat nic, přetahala jsem text do svého stroje, za pět minut z toho v intelektuálně snobském softwaru udělala žádaný dokument a poslala ho na tiskárnu.

Ohledně fotek je to obdobné, mírně komplikovanější. Focením jsem se až do loupeže, kdy jsem přišla o výrobní prostředek a nejoblíbenější hračku v jednom, občas přiživovala a dokonce jsem tomu i malinko rozuměla. Maminka ovšem vždy ví všechno nejlíp, takže kolikrát jsem se naposlouchala, že se s tím moc patlám, co mi jako vadí na tom, že na tý fotce budou lidi („Protože nefotím život na náměstí, ale věž radnice."), proč to nevyfotím odsud, když je to vidět líp („Protože od tama budu mít půlku objektu zakrytou korunou lípy." „To vadí?") a na co k sakru potřebuju ten dlouhý/široký/bystrozraký objektiv, když ona má svůj malý červený foťáček, kterým si tu věž vyfotí taky a navíc nepotřebuje půl hodiny štelovat stativ. Nakonec pochopitelně poznala, že mám lepší fotky, že věž je tam celá, babička není rozmazaná, že na fotce nemám vlastní prsty, že babička kromě ostrosti nepostrádá horní půlku hlavy.... ale její červený foťáček je stejně nejúžasnější. Kdysi mě hodně vytočila, tak jsem se na ni dlouze zahleděla, řkouc: „Já mám na stole takové to skleněné těžítko, co v něm sněží. Není sice červené, ale stálo jenom osm euro."

Týden se mnou nemluvila. Fotky z té dovolené si ovšem zkopírovala ode mě všechny.

Tož tak. Jinak, moje máma je hodná a chytrá a vzdělaná. Ale někdy to nepoužívá.

vaše čtenářka Gentiana


Děkujeme za krásný příspěvek :).

redakce@zena-in.cz

Reklama