Eliščina (35) tchyně si ve svých pětapadesáti letech začala hrát na matku. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ovšem jejím „miminkem“ nebyl pes. Rodina se s ní teď stydí vyjít do společnosti, protože péči o něj přehání.
„Vždycky jsem si pochvalovala, jak mám skvělé „tchánstvo“. Rodiče mého manžela byli moc fajn lidi, se kterými jsem nikdy neměla problém vyjít. To až poslední dobou nějak přestávám chápat myšlenkové pochody Jirkovy maminky. Vlastně od té doby, co se předloni rozešla s mužem a zůstala sama. Upnula se tehdy na svého psa, což je pochopitelné. Méně pochopitelné je už ale to, že se k němu chová jako k malému dítěti. A to i na veřejnosti,“ stěžuje si Eliška a jedním dechem dodává, že její kokršpaněl Míša je pro ni vším! Občas jí dokonce připadá, že ho má raději, než svá vlastní vnoučata.
Když s vámi stoluje pes
„Když přijdete k ní do bytu, jako byste se ocitli v nějaké uhozené parodii. Míšánek má svůj vlastní pokojík jako hernu, a tak návštěvy musí spát v obýváku. Bývalý pokoj pro hosty je totiž vybavený všemožnými psími nesmysly, za které ona pravidelně a dost utrácí. Pes spí ovšem s paničkou v ložnici, v jedné posteli. Aby mu nebylo v noci smutno. Má na svém místečku vedle ní dokonce i speciální polštářek a peřinku. Fajn, je to její věc. Ale aby s námi musel i obědvat, když přijedeme na návštěvu? Má své místo u stolu, na které mu nesmí nikdo sednout. Prý by se zlobil a dokonce i urazil… Nejsem žádná fajnovka, ale když máte stolovat se psem, který si pochutnává na jídle z talíře, i když svého vlastního, hned vedle vás, to jednoho přejde chuť… Jenže jakmile to manžel své matce vytkl, strhla se hádka. Jako vždycky, pokud chceme z nějaké naší aktivity jejího čtyřnohého miláčka vynechat,“ svěřuje se Eliška. Nejen ona se už za svou tchyni ve společnosti často stydí.
S kočárkem na procházky
„Na psa mluví, jako by to bylo její dítě. V restauraci (chodíme s ní jen tam, kam smí i psi) nutí personál, aby mu vařili speciální pokrmy. On má vůbec leccos extra. Nedávno mu dokonce pořídila i speciální kočárek, takže je na malém městě všem pro smích. Míša je totiž tvrdohlavý, takže občas se mu prostě nechce chodit. A ona z toho hned usoudila, že ho nebude procházkami trápit. Můj manžel se jí to sice snažil vymluvit, ale na argumenty, že jeho přece taky vozila, když byl malý a nemohl chodit, prostě nemáte co říct. Nepřipadá tak v úvahu, že by na procházku vyrazila se svým vnukem v kočárku. Dva totiž vézt nemůže a bez Míši, který už komfort na čtyřech kolech vyžaduje, se nikam jít nemůže,“ vypráví s tím, že nejhorší chvíle zažívá, pokud přijde tchyně na návštěvu k nim.
Z bytu dělá kůlničku na dříví
„Její pes je zvyklý, že v bytě může úplně všechno… A tak to praktikuje i u nás. Neposlouchá, kdeco rozkouše, pokaždé něco shodí a rozbije. Ale okřiknout se nesmí, to je hned zle. I vařit pro něj musím, aby si nepřipadal odstrčený,“ kroutí hlavou Eliška, která po každé takové návštěvě stráví spoustu času úklidem. Vrcholem všeho pro ni však byl tchynin nápad objednat psa ke zvířecímu psychologovi. „Svěřila se nám, že jí Míša připadá poslední dobou takový smutný a zaražený. Prý by mu mohl pomoci odborník, jak viděla nedávno v televizi. A tak se za tím chystá zajet. Raději jsme se ani neptali, kolik bude tato nezbytnost stát,“ kroutí hlavou a dodává: „Je každého věc, jak žije a za co utrácí. Jenže sledovat, jak ze sebe někdo dělá blázna, a muset se za něj stydět před lidmi, to už je silná káva. Jenže jí to zkrátka nevysvětlíte. Tak jen čekáme, kam až její láska k jejímu „miminku“, jak sama říká, zajde.“
Nový komentář
Komentáře
To už je úchylka.Mám moc ráda psi,ale s mírou.
free — #19Zdravý rozum?
No taky jsem zírala po Praze, jak dámy chodí s batůžkem a v tom si hoví pejsek, nebo s kočárkem na psa. Obvykle tam mají takové ty malé gaučáky, ale kokršpaněla? no proti gustu žádný dišputát. Jenže takoví psi nemůžou doma zůstat sami, protože by zbořili barák a sousedi by se z toho štěkotu a vytí zbláznili. Nezávidím jim, ale s tím se fakt nedá nic dělat. Ale zase, když ji na to stačí finance, tak ji nechte a omezte tak nějak šikovně styk s tchyní. Když nebude mít o co se starat, začne se starat o vás, tak bacha.
hubajda — #17často to dělají lidé u psů, kteří už nemohou pořádně chodit, nebo jsou nějak nemocní - prostě chtějí vzít psa ven, ať má nějaké podněty, ale ne ho nosit v rukách (ono to ani u některých váhových kategorií není dost dobře možné..)
Jak to vidím já.
Tchýně, ať tvrdíme cokoliv, je pořád jenom tchýně. Každá chceme být hlavní hrabačkou na svém hnojišti. Eliška to má taky tak. Proč se za někoho stydět? Proč intrikovat a pomlouvat? Zbytečné. Paní tchýně je dospělá a zodpovědná za svoje činy, a to i v péči o domácího mazlíčka.
1. Je to opuštěná paní, které se rozpadl vztah a ona, vyděšená touto skutečností, se upnula na prvního blízkého tvora, který byl po ruce.
2. Eliška by jistě nebyla ráda, kdyby to byl její manžel, případně děti. To by bylo nářků a výčitek. Možná se tomu chtěla tchýně vyhnout.
3. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Ale málo kdo se svobodou umí zacházet a někomu nandat bokem je mnohem jednodušší, než ty hranice určit tváří v tvář.
4. Doufám, Elišce doporučuji to samé, že se pejsek dožije vysokého věku.
5. Pokud si všechny extravagance platí sama a má na ně, je to pouze její věc, pokud tedy Elišku neprudí, že utrácí možné dědictví.
Buďme trochu tolerantní k chybám a pokleskům lidí kolem nás. Pokud se tím, z jakéhokoliv důvodu, hodláme zabývat, zkusme prohlídnout obě strany mince a ne pouze tu, která se nám nabízí na první pohled.
Jedna naše lékařka měla muže i dceru, leč niméně telefonovala (v době pevných linek) domů a chtěla svého pejska. Už je přes 20 let mrtvá, ale na ty telefonáty nezapomeneme...
Taky bych na návštěvu už nešla
Máte svatou trpělivost. Já už bych k ní na návštěvu nešla.
paní potřebuje psychiatra a pes psího psychologa díky ní
Dudlajlama — #5 se prijed podivat do Naples.
Samozřejmě jakákoliv neschopnost vnímat nepřiměřenost svého chování je psychiatrická porucha, ale zatím asi není nebezpečná. Té paní zřejmě chybí lidský kontakt - kamarádky, sousedi, známí. Věnovat svou pozornost psovi je mnohem jednodušší než si budovat mezilidské vztahy, pes se totiž nemůže bránit. Ta paní asi ani nechápe, jak moc tomu psovi ubližuje.
Jen spolu s dalšími komentáři musím povzdechnout - co snachu nutí, aby tchyni chodila nebo ji dokonce zvala k sobě do domácnosti? Nevidím žádný důvod, aby se úchylce jednoho člověka přizpůsobovala celá rodina včetně vnoučat.
Jsem pejskařka, ale tohle teda ne. Asi by měla navštívit psychiatra, to není normální.
Myslím, že té paní něco chybí.... co asi?
Také mám kočárek pro Jorkšíra a mám hned 3 pejskové a spávaj všechny snáma v postelí
Dudlajlama — #5 obcas u nas take vidim ze se veze pejsek v kocarku ale nejvetsi silenec co se tyce pejsku byla znama osobnost Nora Mojsejová ta co delala skrze pejsky to bylo pro normalniho cloveka nepochopitelne
A já bych ji třeba k tomu psímu psychologovi poslala, možná by se pak dozvědla tchýně, že pes je smutný a zaražený z toho, že nemůže být psem Jinak, souhlasím s názory ostatních - tak ať to snacha nedělá, co nechce a doma ať si stanoví svá pravidla. Když se bude tchyni přizpůsobovat, tak se nic nezmění.
gerda — #4.. kdyby onemocněl, a uhynul? Napadlo tě někdy, že nejen psi, ale i lidé jsou smrtelní? A co dělat, když střed něčího vesmíru onnemocní a zemře..?
Myslím, že je to celkem věc té tchýně jestli raději vozí svého psa než vnouče... Jediné, co bych si prosadila je, že u nás doma se tchýně podřídí našim pravidlům - tedy pes pod dozorem a nic nebude ničit, jídlo mu vařit taky nebudu, tchýně ho může donést. U ní se prostě budou respektovat její pravidla a komu se to nelíbí, nemusí tam přeci chodit.... To, že spí hosté v obýváku bych za takovou tragédii nepovažovala.
neni prvni ani posledni...
gerda — #4 Daší otázka je,co kdyby onemocněla sama paní tchýně???