Ne vždy musí snacha a tchýně spolu bojovatSnad žádný typ vztahu v rodině není od počátku tolik sledovaný jako vztahy mezi tchyní a snachou. Obvykle se očekává, zda se ze starší z aktérek stane nová maminka či starší kamarádka, nebo nesnesitelná sokyně.

A že to opravdu není žádný med, potvrzuje i psycholožka Zdeňka Sládečková, u které by se dalo předpokládat, že vztahy ve svém okolí dokáže bezvadně kočírovat. Jenže nikdo není doma prorokem. I ona ke své snaše Karolíně musela relativně dlouho hledat cestu. A naopak.

„O přítelkyni svého syna jsem zpočátku věděla jen to, že je o pár let starší, rozvádí se a má malé dítě. A tyhle informace jsem ani jako psycholožka nebyla schopná ustát,“ vzpomíná. Jejímu synovi navíc nebylo ani osmnáct a vrhal se na medicínu.

Trvalo rok, než k sobě ženy našly cestu. I Zdeňka Sládečková v sobě musela potlačit ješitnost a rady, které ženám ve své ordinaci dává, převedla do své reality. „Čím víc jsme se poznávaly, tím krásnější jsme měly vztah,“ říká dnes Karolína. Nechte si od ní poradit, jak nejlépe tento typ vztahu budovat.

Několik rad psycholožky...

  • Tchyně by si měly připustit, že snacha je minimálně prvních pět let oproti ní vždycky v nevýhodné pozici - na rozdíl od ní nemá totiž se svým mužem tolik nakomunikováno.
  • Na problém se dívat očima své sokyně.
  • Nebojovat o muže, dát tchyni čas, aby si zvykla, že jí jejího synáčka odvedla mladá holka.
  • Novomanželka by měla mít aspoň zpočátku možnost vytvořit si své samostatné a suverénní hnízdečko, o němž tchyně nerozhoduje.
  • Dávat si vzájemně najevo, že názory té druhé jsou pro nás důležité.
  • Nenaštětit se okamžitě po každé kritické poznámce, ale přislíbit, že o ní budeme přemýšlet, i když si nakonec leccos přece jen uděláme po svém.
  • Jediná forma, jak konat doopravdy dobro, je předem se snachy zeptat. (Pokud totiž tchyně třikrát týdně vlítne jako uragán do bytu mladých, vyžehlí jim, uvaří a urovná polštáře na manželské posteli, může se dočkat nevděku. Snacha totiž takovou pomoc leckdy považuje za vpád do svého teritoria. A mnohdy i za němou výčitku, jak špatně se stará o domácnost).
  • Otevřené rozhovory o tom, co nám je a není milé. Obě strany musí být ochotné nejen mluvit, ale i naslouchat.

Známé tváře o svých tchyních

„Terorizuje mě. Mám z ní strach, v její přítomnosti ztrácím půdu pod nohama i sebekontrolu.“
Americká popová hvězda Madonna o matce svého manžela, divadelního a filmového režiséra Guye Ritchieho.

„Bydlíme s ní v rodinném domku a všechno krásně klape. Každá máme svůj oddělený byt, takže máme své soukromí, ale když chceme, tak se navštívíme. Je to bezvadný člověk, ráda si s ní povídám, hrajeme Scrabble, v nouzi vždycky pomůže a přitom nám neradí, co a jak máme dělat. Slovo tchyně nemá ráda, a tak jsme se domluvily, že jí budu říkat kamarádko. Protože ale občas provokuju, někdy ji oslovím tchamarádko a bere to s humorem.“
Herečka Zuzana Dřízhalová (např. Velmi křehké vztahy)

„My se s Milenou už nikdy nechceme vidět. Milena je v osobním životě tak strašně zlá a nespolehlivá ženská, že nám ani v nejmenším neschází. Moje žena Lucie se s ní odmítala stýkat ještě dřív, než se seznámila se mnou! To nemá s našimi životními názory nic společného. Prostě se nechceme stýkat s někým, kdo je nehodný člověk, i když je to, žel, Luciina matka... My bychom taky byli rádi, kdyby rodinné vztahy byly pěkné, ale - nejsou!“
Jan Dvorský alias Imanuel Parsifal o herečce Mileně Dvorské.

Pancéřovou pěstí na tchyni aneb Pozor, i tohle vám hrozí!

...nejdřív pistolí, pak pancéřovou pěstí a nakonec samopalem se chtěl loni na podzim zbavit své tchyně šestadvacetiletý Srb. Obviňoval ji z rozpadu svého manželství s její osmnáctiletou dcerou Danijelou. A ten nemohl překousnout.

...opilý zeť po hádce nejprve ostřeloval dům své tchyně z automatické pušky. Pak se ale uchýlil k těžšímu kalibru a na dům v Doboji odpálil pancéřovou pěst. Nada Dekičová byla při explozi těžce zraněna a Miljičův tchán lehce. Po explozi, která zcela zdemolovala dvě místnosti v domě, se vypravil ještě svou tchyni dobít se samopalem v ruce. Přes trosky se k ní ale nedostal. U banjaluckého soudu pak vyfasoval šest let.

Jaké jsou vaše vztahy s tchyní nebo snachou? Znáte nějaký dobrý vtip na toto téma?