„Měli jsme s manželem zrovna každý skleničku vína u televize a užívali jsme si, že malá konečně spí. Jenže se najednou neohlášeně objevila tchyně, která bydlí naproti, a bylo po idylce. Hned na mě spustila, že to snad nemyslím vážně. Jak můžu pít, když kojím, a že prý budeme mít postižené dítě. Přitom já měla opravdu jen tu jednu výjimečnou skleničku, navíc povolenou od lékařky,“ svěřuje se Tereza se svým zážitkem.

Tabu kolem kojení a pití alkoholu je mezi některými lidmi ve společnosti stále rozšířené. Jenže někdy orosený půllitr piva nebo sklenka vína přitahuje matku kojence tak mocně, že se tomu zkrátka nedá odolat. A potom se mohou dostavit výčitky a obavy – co když se teď bude miminko špatně vyvíjet, co když ho to poznamená do konce života?

wi.jpg
Foto: Shutterstock

Načasování a množství je klíčové

Podle lékařky Kathryn Newton z Clevelandské kliniky nemusí být kojení a alkohol naprosté tabu – důležité je množství a načasování. Obecně platí, že jeden alkoholický nápoj (sklenice vína/třetinka piva) odbourává průměrný člověk přibližně dvě hodiny. Je to ale velmi individuální a odvíjí se to i od toho, jak je člověk na alkohol zvyklý nebo od jeho tělesné hmotnosti. Z těla žen alkohol obvykle vyprchává pomaleji než je tomu u mužů. Pro obecnější představu, jak je na tom konkrétní člověk s odbouráváním alkoholu, existují online alkoholové kalkulačky. Přesnou představu potom zprostředkovává alkohol tester.

Podle Kathryn Newton platí, že žena by měla kojit v momentě, kdy může bezpečně sednout za volant. Pokud matka kojí ve chvíli, kdy její tělo alkohol ještě neodbouralo, dostává se tato látka mateřským mlékem do těla novorozence. Novorozence je následně jejímu působení vystavený déle než dospělý, protože ji nedokáže tak rychle metabolizovat. Častější a větší příjem alkoholu mateřským mlékem může následně u kojence vést k vývojovým a neurologickým poruchám, k problémům se spánkem a k problémům s přibíráním na váze v důsledku nechutenství.

Jedním z vykřičníků je i skutečnost, že alkohol může mít vliv na produkci mléka. Lékařka tvrdí, že sklenička alkoholu jednou nebo dvakrát týdně negativní vliv nemá, ovšem při častějším pití může nastat problém s tvorbou mléka. Pokud se chystáte pít alkohol, je vhodné dítě nakojit těsně před tím, než si ho dáte. Jestliže víte, že výjimečná situace povede k tomu, že jen u jednoho drinku tentokrát nezůstanete, odstříkejte si do zásoby.

Oslabené smysly

Alkohol u kojících žen může být nebezpečný ještě z dalšího důvodu. Na každého působí alkohol jinak, a tak může jedinci, který není příliš zvyklý pít, otupit smysly a oslabit reflexy i jedna sklenka. Alkohol také může vést k tvrdšímu spánku. Tyto skutečnosti jsou problematické s ohledem na péči o miminko nebo v tom, že matka nedokáže včas zareagovat, když dítě přestane dýchat a nastane syndrom náhlého úmrtí kojence, protože kupříkladu po skleničce vína žena tvrdě spí. To jsou všechno individuální faktory, které je potřeba zvážit, než si matka skleničku nalije. Hysterie z občasné sklenky ovšem není podle dostupných informací na místě. 

wiw.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Cleveland Clinic, Kathryn Newton, Drugs and Lactation Database

Čtěte také:

Reklama