Už to slovo tchyně zní hanlivě. Proč o nich existuje tolik vtipů a proč se té kytce, co na první pohled vypadá ostře a nebezpečně, říká Tchynin jazyk? Protože na každém šprochu pravdy trochu a na někoho to sedí dokonale. 

Třeba na mou první tchyni. Vnímala jsem ji jako věčně nasupenou ženskou, s jedovatou slinou, které nikdy nebylo nic po chuti, co jsem dělala já. Pro ni jsem byla sokyní, zlodějkou, která jí ukradla chlapečka, a co bylo možná nejhorší, nestydatá připomínka jejího vlastního stárnutí. Ale odpouštím jí a vlastně i docela chápu. Tehdy jí bylo asi jako teď mně, těžko snášela rozvod a její syn bylo to jediné, co jí zbylo. A pak si přijde taková nějaká holka a udělá z ní opuštěnou, nepotřebnou, zbytečnou. Ta drzost.

Ale bylo by ode mne nespravedlivé, kdybych házela všechny tchyně do jednoho pytle. Samozřejmě, že se i mezi nimi najdou výjimky, které vás láskyplně přijmou do své rodiny, a dokonce se vás proti svému synovi zastanou, když je potřeba. Což nebývá zase tak běžné.

Měla jsem obrovské štěstí, protože taková byla má druhá tchyně. Od první chvíle jsme si padly do oka. Byla vtipná, společenská, nesmírně energická. S ní jsem mohla probrat úplně všechno, dokonce ani své matce jsem se nikdy nesvěřovala s takovou důvěrou jako tchyni. Slovo tchyně jsem v souvislosti s ní vlastně nikdy nepoužívala. Pro mě to byla prostě Svata, kamarádka, rádkyně, vrba.

A doufám, že stále je, i když jsme se s jejím synem rozešli. Takže teď už je to vlastně moje extchyně. Nepopírám, že z její strany cítím trochu zklamání, ale jinak jsem ráda, že ani rozvod náš vztah moc nepoznamenal.

Dnes už se nestýkáme tak často, ale když už si uděláme babský dýchánek v tradičním složení Svata, její dcera Gábina a já, je to jako za starých dobrých časů.

A co vy, milé ženy-in? Jakou máte tchyni? Nazýváte ji maminkou, tykáte si, oslovujete ji jménem? Měly jste spolu nějaký konflikt? Jak jste ho vyřešily? Která z vás ustoupila? A jak se snáší váš manžel se svou tchyní? Jste už sama v roli tchyně? Myslíte, že dobrá?

Napište nám o svých zkušenostech dobrých, ale i špatných se svými tchyněmi. Nebojte se poslat i nějaký vtip, my jí to neřekneme. Na adresu:

redakce@zena-in.cz