Na svých dětech (6 a 8 let) už nějakou dobu viděla, že nemají právě atletickou postavu. Snažila se je ale sama pro sebe omlouvat, že z toho vyrostou. Jenže při poslední návštěvě u pediatra se setkala s velkou kritikou.

klu.jpg
Foto: Shutterstock

„Na rovinu mi řekl, že mají velkou nadváhu. A já bych s tím měla co nejdříve něco udělat. Jinak jim hrozí nejen posměch od spolužáků, ale hlavně všemožné zdravotní problémy,“ popisuje Kristýna onu pomyslnou poslední kapku, kdy se rozhodla jednat. Dětem změnila jídelníček a vyřadila z něj hlavně sladkosti a další nezdravé pochoutky. U své tchyně se ale s pochopením nesetkala.

„Když slyšela kluky, jak brečí, že si nemůžou večer dát balíček sušenek, rozzlobila se na mě. Prý je týrám hlady, navíc zbytečně. Trocha sladkostí prý nikomu neublíží. Prý stejně tlustí nejsou, jen mají poctivý základ, jak je u nich v rodině pravidlem. V tom jediném má pravdu. Ona sama váží dobře metrák. A její syn, můj muž, měl jako mladý hodně práce s tím, aby zhubl. Dnes už má taky zpět pořádné bříško,“ popisuje Kristýna, která se tchyni postavila a přísun nezdravých jídel dětem zakázala. Našla oporu dokonce i v manželovi. Ale ve výsledku to není moc platné.

Babička krmí své vnuky pochoutkami dál. I když se to snaží dělat tajně. Přestat s tím odmítá. Tvrdí, že od rozmazlování tu prarodiče jsou. Kromě toho se s dětmi vidí skoro denně. Bydlí jen o pár vchodů dál. Zakázat klukům navštěvovat ji, to prostě nemůžu. Mají ji rádi a já jsem za jejich dobrý vztah vděčná. Do toho všeho je tchyně často vyzvedává ze školy, protože my s manželem máme ne úplně dobrou pracovní dobu. Je to začarovaný kruh,“ neví si rady rozzlobená maminka.

OBEZITA U DĚTÍ není jen estetická vada. S obezitou se pojí riziko vzniku přidružených nemocí, jako je vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu, výskyt cukrovky. Kardiovaskulární onemocnění, poškození pohybového aparátu, skolióza nebo vadné držení těla pak zvyšují riziko rychlejšího vzniku těchto onemocnění v dospělosti. Velmi často jsou obézní děti šikanovány a vyčleňovány z kolektivu, a to nejen spolužáky. Vše má vliv na jejich psychiku a podporuje to pocity méněcennosti, úzkosti a stranění se ostatním. Nebo naopak ze své „výjimečnosti“ chtějí těžit, a tak jim vlastně jejich tělesný stav zdánlivě vyhovuje. Narušená psychika vyžaduje pomoc odborníků.

Zdroj informací: Fakultní nemocnice Brno

Zdroj informací: příběh čtenářky, Fakultní nemocnice Brno

Čtěte také: