Dárky snad raději kupuji, než dostávám. Ale musím se přiznat, že než nějaký dárek koupím, dá mi to docela hodně přemítání. Snažím se svým dárkem udělat obdarovanému opravdovou radost, a tak to často není ani o penězích, ale spíš o nápadu.

No a když už dárek vyberu, musí být také vkusně a někdy i originálně zabalený.  K tomuto účelu mám doma obrovskou krabici plnou stuh, mašliček, peříček, motýlků, kytiček, berušek, škebliček a různých drobností. Žádné květinářství neminu bez toho, aniž bych si tam nějakou takovou nezbytnost zase nekoupila a žádné papírnictví neopustím bez nějakého krásného balicího papíru – vždycky nějaký najdu.

Když doma někomu balím balíček třeba hodinu, i dvě, manžel si ťuká na čelo. A tak jen namátkou si vzpomínám, jakou radost měl švagr, vášnivý zahrádkář, když k narozeninám obdržel rýč originálně zabalený a k tomu místo květů kytici lesních jahod. Sestra jednou dostala sklenici medu se švabachem psanou nálepkou a víčko sklenice bylo překryto kanafasovou látkou. Šéf dostal rybičky ve skleněné kouli. Syn ze všech dárků má nejraději peníze, a tak když mu chci nějaké dát, buď je zakomponuji do nějaké maličkosti, nebo nějak jimi přizdobím přáníčko, občas někomu vymyslím i přáníčko psané na míru.

Jediná osoba, která mi v tomto směru dělá starosti, je moje tchyně. Dárek chladně převezme, nerozbalí si ho, a pokud jde například o potravinový balíček, polovinu potravin nám při další návštěvě vrátí s tím, že to či ono nejí, popřípadě to rozdá dalším příbuzným.

Není nic výjimečného, že takhle kolují i různé noční košile, pantofle, kosmetika, ručníky, utěrky, povlečení, konvice na vodu atd. A že se toho nahromadí, když má čtyři děti s rozvětvenými rodinami. Prostě se jí nelze trefit do vkusu, už se jí i ptáme, co by si přála, ale většinou řekne, že nic nepotřebuje. Jako by se dávaly dárky jen  proto, že člověk něco potřebuje....

No, ale protože jinak je docela fajn, naučili jsme se tento její povahový rys tolerovat a dárky pro ni kupujeme s vědomím, že se nám to jednou objeví zase doma a nebo obdaruje někoho z rodiny. Občas je u toho i legrace, například když dělala pořádek ve skříni a zjistila, že tam má asi 50 ks nových spoďárků  velikosti XXL a střihu pro starší paní a nabízí je mé dceři, které je 20 a má s bídou S.

Už jsme si mysleli, že máme vyhráno, zvýšil se jí cukr, tak jsme začali nakupovat diabetické potraviny a potravinové doplňky, leč v rodině se objevil další diabetik...

Ale je fakt, že někdy i ta moje snaha je marná. Když měl kamarád, který miluje moře a jachting, narozeniny,  dostal balíček, na kterém v horním rohu byl z papíru poskládaný miniaturní parníček – snad  2 cm velký, ježíš, co ten dal práce! Kamarád balíček přijal, udělal škub, škub, serval papír i s parníčkem, barbar jeden.

No a k narozeninovým oslavám samozřejmě patří taky ta správná atmosféra, když jde o něco významnějšího, i hudba a pěkná výzdoba. To jsem se docela vyřádila na kulatých narozeninách mého manžela, sice mi nevyšlo plno různých překvapení, která jsem měla vymyšlená – jako například představení striptérky (co kdyby si ji chtěl nechat), ani vystoupení indiánských muzikantů (nevešli se do bytu), ani ohňostroj (zruinoval by mě), ale aspoň jsem vyzdobila byt, na stůl dala modré kamínky a kalíšky se svíčkami a na dveře pověsila vyrobenou dekoraci ze sušených květin s patřičnou číslovkou.

Skoro tradicí se stalo, že moje kamarádka daruje každému vlastoručně vyrobený dortík, který  perfektně  vystihuje patřičnou osobu a nebo její koníčky nebo nějakou její životní anabázi. Ty dorty jsou naprosto dokonalý a taky dobrý.

Takže klidně vyrobí tenisový kurt, zahradu a pole i s řepou, zelím, dvůr s chlívkem a s čuníkem, nevynechá ani detaily, jako je korýtko a kupa hnoje. Občas vyrobí i nějaký dortík s erotickým nádechem, prostě fantazii se meze nekladou a všichni se hrozně těšíme, co zase upeče.

V poslední době měli největší radost z mého dárku strejda s tetou. Byli s námi na dovolené v Chorvatsku, ale neměli foťák. A tak jsme fotili, co to šlo, a k narozeninám pak dostali celé album fotek. Dalo to hodně práce vybrat ty nejlepší a zkompletovat to tak, aby to pěkně vypadalo a časově navazovalo, ale dárek měl obrovský úspěch.

Brzy budu oslavovat svoje hodně kulaté narozeniny i já. Chci pozvat rodinu a kamarády a trochu to oslavit a chtěla bych, aby se oslava vydařila, aby byla dobrá atmosféra, dobré jídlo, pití a zábava. Nemáte náhodou nějaké tipy?


EvaH


Milá EvoH,

trochu mi připomínáte mě, když připravuji narozeninové dárky pro přítele. Snažím se, aby byly alespoň trochu originální. Ale Vaší originalitě se ani z daleka nepřibližuji :-).

Sice asi trochu běda tomu, kdo si Vašich vychytávek nevšimne (jako v případě Vašeho bratra). Určitě Vás to mrzí, ale z Vašeho povídání se mi zdá, že Vás samotná příprava opravdu baví :-)!!!

Reklama