nak.jpg
Foto: Shutterstock

Ivaně je dvacet jedna a velmi se těšila, až pozná Járovy rodiče. Mluvil o nich velice málo, věděla jen, že maminka pracuje jako prodavačka v drogerii a otec je ředitel velké nadnárodní společnosti. O co méně věděla, o to více pracovala zvědavost. První setkání proběhlo u kávy. Potenciální tchán i tchyně se jí líbili. Tchyně byla typická starostlivá maminka a její manžel působil velmi seriózním a inteligentním dojmem. I když bylo na první pohled jasné, kdo doma nosí kalhoty a drží kasu, Ivana nepozorovala nic, co by ji znepokojovalo. Ba naopak, těšilo ji, že Jára pochází z harmonické rodiny.

I Járovi rodiče si Ivu oblíbili, a proto k nim chodila na návštěvu čím dál častěji, někdy s partnerem i přespali, pokud se večerní posezení u skleničky vína protáhlo. Po čase si ovšem začala všímat dost nerovného postavení matky v celé rodině. Měla jen výuční list, kdežto otec se neustále pyšnil doktorátem, Jára dokončoval inženýrská studia a jeho mladší bratr exceloval na matematickém gymnáziu. Bylo evidentní, že Járova maminka neměla v rodině vůbec žádné slovo a nikdo z ostatních členů ji nebral vážně. A co víc, pohlazení nebo pěkného slova od manžela se jí také nedostávalo. Možná i proto k Ivaně, která se ní chovala velmi hezky, brzy přilnula.

„K mé osobě měl Járův táta ale jiný přístup. Není klasický šovinista, který by odsuzoval všechny ženy. Choval se vždy zdvořile, těšil se z mých studijních i pracovních úspěchů a často mi lichotil,“ říká. „Neumím na takové pochvaly reagovat a opravdu si je neužívám. Jsme se sestrou vychované ke skromnosti a krom toho si nemyslím, že je vhodné tolik lichotit synově přítelkyni,“ dodává. To, co se ovšem stalo jednoho dne na rodinné oslavě, ji donutilo rapidně na tchána přehodnotit názor.

Čtěte také: Homofobní matka, otec neonacista a náboženský fanatismus. Proč lidé tají svoji homosexualitu?

„Byla plánovaná velká rodinná grilovačka u příležitosti Jardových narozenin. V domě byl obrovský zmatek, připravovalo se jídlo, nádobí a já ani nepostřehla, že si hlava rodiny odskočila dolů do koupelny dát sprchu. Do stejné koupelny, kam jsem si šla o chvíli později odskočit. Vešla jsem a našla tchána u zrcadla zcela nahého. Bylo to velice trapné, tak mi jen vyklouzla omluva a byla jsem pryč. Člověk by tak nějak automaticky předpokládal, že tuto situaci přejdeme mlčením. Ovšem Járův otec byl jiného názoru. Zasedl ke stolu a před celou rodinou na mě mrknul a prohlásil, že jsem se toužila podívat na pořádného chlapa. Opravdu to nebylo příjemné a bylo pro mě velmi obtížné nějak zareagovat,“ popisuje Ivana.

Díky tomuto zážitku pravděpodobně Jaroslavův otec odhodil všechny zábrany. Nevynechal jedinou příležitost, aby se své budoucí snachy dotknul – vždy jakoby náhodou. Čím dál častěji především před svou ženou poukazoval na její křivky a skládal jí komplimenty. „Jednou přišel s tím, že potřebuje pořídit nové reprezentativní auto, abych se prý hodila do gala a jela s ním. Bude to prý vypadat lépe, když pojede se sexy kočkou než se starou, unavenou manželkou. Moje námitky smetl ze stolu. Doufala jsem, že se zastání dovolám alespoň u přítele, ten ale jen pokrčil rameny a řekl, že nevidí důvod, proč bych nejela, když to tátovi pomůže. Bylo to příjemné jako trhání zubů. V autosalonu mě neustále bral kolem ramen a trousil sexistické vtipy,“ vzpomíná.

Poslední pomyslná kapka však padla nedávno. Ivana se svým partnerem přespali u jeho rodičů. Ráno se vzbudila dříve, a tak se potichu vyplížila do kuchyně pro trochu vody. Bylo hezké ráno. Sedla si k oknu a pozorovala rodící se den. Po chvíli se k ní ovšem připojit tchán. Na tom by asi nebylo nic divného, kdyby nebyl nahý. Neobtěžoval se ani vzít si župan. Bez skrupulí začal Ivě líčit obsah porno filmu, který si v noci pustil a neváhal dát k dobru také své hodnocení intimních partií herečky. „To už bylo opravdu moc. Vymluvila jsem se na malou potřebu a utekla na záchod. Bojím se Járovi cokoliv říct, nemám jediný důkaz a také vím, že on svého otce velice obdivuje. Na osobní konfrontaci přímo s ním nemám odvahu. Jediné, co nyní dělám, je soustavné vyhýbání se jakékoliv návštěvě v domě přítelových rodičů,“ uzavírá Ivana.

Čtěte také: 

Zdroj: Autorský článek, respondentka redaktorky Ivana D.