Ačkoliv si to pořadatelé nechtěli do poslední chvíle připustit, válka v Iráku ovlivnila nedělní rozdávání Oscarů. Řada známých osobností na slavnosti chyběla. Organizátorům poslali štiplavou omluvenku: nebudu se přece bavit a vystavovat na odiv televizním kamerám, když v Iráku zuří válka.

Mezi nepřítomnými byla například i Elizabeth Taylorová, která svou neúčast avizovala už týden dopředu. Toto pondělí, den po slavnostním udílení zlatých sošek, po své mluvčí Sally Morrisonové vzkázala, že se ceremonie nezúčatnila, protože "si připadala, jakoby tam už ani nepatřila." Někdejší bohyně filmového plátna však nenarážela na svůj "herecký důchod", kdo kterého se před několika lety dobrovolně uchýlila, ale na to, že je "nevkusné, když se nejvyšší americká smetánka baví, zatímco vojáci ze stejné země bombardují irácké civilisty."

Pětasedmdesátý ročník předávání Oscarů jedenasedmdesátiletá Taylorová sledovala alespoň doma u televize. "Uvědomují si všechny ty celebrity, že mimo ten jejich sál, někde venku, umírají lidé?" ptala se prý sama sebe při sledování téměř tři a půl hodinového přenosu. Už minulý týden dala světu najevo, že by bylo vhodné, kdyby se vzhledem k okolnostem ve světě ceremonie odložila. Zdůraznila zároveň, že nebude nikoho odsuzovat, když se rozhodne galavečera zůčastnit. "Je to jen otázka vnitřního hlasu každého z nás," mínila před týdnem herečka. Stejný "vnitřní hlas" jako Taylorová pak v neděli uposlechli například Angelina Jolie, Paul Newman, Robert De Niro, Whoopi Goldbert nebo Gwyneth Paltrow. Rozhodli se, že letos Oscary raději vynechají.

Válka v Iráku názorově rozděluje celý svět. Rozdíly byly patrné i mezi hvězdami, které se slavnosti v divadle Kodak nakonec zůčastnily. Zatímco některé měly na šatech vlastenecky připnutou americkou vlajku, řada hvězd na pódiu místo tradičního děkování tvrdě kroky George Bushe odsoudila. Stejně nekompromisní názor má i Elizabeth Taylorová. "Vy si snad myslíte, že teroristé nám to neoplatí stejnou měrou? Vy si myslíte, že pro ně bude nějaký problém odpálit u nás bombu? Začíná mě to opravdu děsit," řekla minulý týden zpravodajům novin New York Daily.
Reklama