červ

Má silné válcovité tělo hnědé barvy podobné červu, špičatý ocas, hlavu jako kočka, v jejíž blízkosti vyrůstají malé pracky, je 60 až 100 centimetrů dlouhý, podle některých tvrzení má jedovatou kůži, své oběti napadá dlouhými skoky a nevyhýbá se ani člověku. To je tatzelwurm, prackatý červ, na kterého byste mohli narazit v rakouských Alpách. Tak alespoň praví legendy.

Tenhle evropský bráška mnohem známějšího olgoje chorchoje z Mogolska ještě nedávno strašil v horách místní obyvatele. Proslulý je například příběh Hanse Fuchse, jehož neblahé střetnutí se záhadným živočichem v roce 1799 dodnes připomíná malý pomníček nedaleko města Unken poblíž Salzburku. Sedlák se vydal do lesa sbírat lesní plody, tam ho však napadli dva tatzelwurmové, kteří muže vyděsili tolik, že na místě zemřel.

Jedno svědectví o spatření tajemného červa pochází také od vážené osoby. Rakouský rada dr. A. von Drasenowitsche roku 1908 převyprávěl příběh svého přítele důvěryhodného myslivce. Ten se měl střetnout s tatzelwurmem při jedné za svých obvyklých pochůzek v oblasti řeky Murau ve Štýrsku. Z porostu se na něj vrhlo podivné zvíře, zaútočilo dvoumetrovým skokem. Myslivec stačil včas zareagovat a vsadil mu několik ran nožem. Tím červa zahnal, a pravděpodobně si tak zachránil život.

tatzelwurmCo je tento tajemný tvor zač? Existuje několik dobových kreseb, a dokonce jedna fotografie, jejíž pravost je i dnes předmětem mnoha sporů. Autorem této fotografie je jakýsi pan Balkin z Rakouska. Objevila se také kostra, ale ta byla jednoznačně označena za podvrh.

Někteří zoologové se domnívají, že za legendou o tajemném tvoru jménem tatzelwurm není nic jiného než vzácný druh velkého mloka, nebo chcete-li salamandra. Například velemlok, který se vyskytuje v Číně nebo Japonsku, popisu odpovídá dokonale a člověka neznalého by určitě dokázal pořádně vyděsit. Má to však jeden háček. Jak by se z Číny dostal do Rakouska?

Reklama