Také jste hučely do svých rodičů, aby vám pořídili koně? Nebo do vás teď hučí dcerka, kterou jste v létě poslali na koňský tábor, a ona se do ježdění úplně zbláznila? Co obnáší tenhle ušlechtilý koníček?
Dovolím si pár rad z vlastní zkušenosti.
Koně bych rozhodně nekupovala, pro začátek bude stačit, když se dítě naučí jezdit na cizím a vy uvidíte, jestli ho to vůbec bude bavit.
Pokud máte známé nebo přátele, kteří koně mají a můžou vaše dítě učit zdarma, nebo za nějakou rozumnou cenu, jste určitě ve výhodě. Pokud ne, připravte se na nemalé výdaje. V každém případě byste se měli přesvědčit, jestli to vaše dítě myslí opravdu vážně a není to jen krátkodobý rozmar. Pokud nikdy na koni nejezdilo a nemá žádné zkušenosti, najděte si nějakou stáj, kde se věnují výcviku jízdy na koni. Stáj, kde pořádají jen vyjížďky bez předchozího ověření, zda dítě koně zvládne, bych rozhodně nedoporučila. I těch je bohužel spousta. Dát na ujištění, že kůň je na děti zvyklý a nic se nemůže stát, je hazard. Takovým lidem jde jenom o vaše peníze.
Jak poznáte, že to vaše dítě myslí s ježděním vážně?
Dříve to bylo poměrně jednoduché. Existovaly jezdecké oddíly, kde ježdění chtivá děvčátka napřed makala, než si mohla sednout na koně. To dost probralo jejich řady. Ale ty, co vydržely nefňukat a starat se o zvířata bez nároku na to, že začnou hned jezdit, byly bezesporu nejlepšími adeptkami. Naučily se koně poznávat a chovat se k nim s respektem, což je hodně důležité. A rozhodně není na škodu vědět, že u koní je vždy napřed práce, a potom zábava a trénink.
Kolik stojí hodina výuky?
Dnes je všude koní a koňských farem jako máku a pro laika není snadné se v nich zorientovat. Všude mají jiné zvyklosti, postupy výuky a samozřejmě ceny. Raději si základní informace zjistěte předem, abyste nebyli překvapeni.
První jízda by měla být rozhodně na lonži, na zkušeném koni – učiteli. Dítě se naučí sedět, držet otěže, dávat správné pobídky a pomalu koně ovládat. Začíná se v kroku, pak se přejde na klus a nakonec cval. Ale k tomu vede poměrně dlouhá cesta a záleží na talentu a učenlivosti dítěte.
Chce to trpělivost a pravidelnost a něco to samozřejmě stojí. Ale i to je individuální. Hodina výuky jízdy se může pohybovat od 200 do 500 Kč. Někde i víc. Některé stáje nabízejí i možnost kurzu, který zaplatíte celý.
Jakou budete potřebovat výstroj?
Rozhodně se neobejdete bez přilby, dobrá je i ochranná vesta a kožené návleky - chapsy. Lýtka v nich lépe přilnou ke koni a chrání je před odřeninami. Pro začátek si vše můžete někde vypůjčit nebo pořídit z druhé ruky. Většina jezdeckých potřeb má second-hand ve svém sortimentu. Ceny těchto pomůcek se pohybují v různých relacích.
V některých luxusnějších stájích po vás budou chtít kromě výše vyjmenovaných pomůcek i vlastní čištění na koně, bičík, jezdecká perka a rajtky. Ale to je podle mého názoru zatím zbytečné. Dohromady to stojí docela slušný balík peněz a pořídila bych je až ve chvíli, kdy si budete jisti, že vaše dítě u koní a ježdění vydrží.
Za kolik pořídíte novou výstroj a za kolik z druhé ruky pro dvanáctiletou jezdkyni
Nové | Z druhé ruky |
---|---|
Přilba od 1250 Kč | od 300 Kč |
Chapsy od 640 Kč | od 150 Kč |
Rajtky od 500 Kč | od 150 Kč |
Perka od 660 Kč | od 300 Kč |
Páteřák od 2 400 Kč | od 800 Kč |
Rukavice od 150 Kč | od 50 Kč |
Nový komentář
Komentáře
To naše dcera, když přišla s návrhem, že by chtěla koně, to opravdu myslela vážně, nebyl to žádný rozmar. Zaplatili jsme jí pár lekcí a ji to úplně pohltilo. Když jsme jí koupili koně, rozbrečela se dojetím a musím uznat, stará se o něj báječně, dává mu dobré krmivo a zajišťuje jeho čistotu. Začínám si myslet, že se i její profesní život bude ubírat tímto směrem. Koneckonců proč ne. :)
koně bych brala, ale do paneláku těžko
Ty vložené fotografie jsou pěkné
Kúň je krásné zvíře.
To je pěkné


diblice — #14
jo jo ... na nasi male shetlandce se jezdilo take tak... ale ta ma letos prcka a tak jsme poridili vetsiho a ten uz je "v plne vybave"
u nás se jezdí bez sedla a v poslední době se říké "Táto, dalšího koně už ne"
U nás překoňováno
... takže děti měli koně před nosem od mala... dcera je fascinovana koňmi od 3 měsíců a baví jí to do dnes (skoro 7 let), syna to nikdy moc nebralo a do dnes (5 let) raději sedá na kolo než na koně. Pravda je, že poníky máme doma a skoro nic nás to nestojí. Největší výdaj byla bezpečnostní vesta
Mně to přijde naprosto v pořádku, že jsou stáje a jízdárny, kde zodpovědně vychovávají mladé jezdce a jezdkyně, kde to mládež bere vážně a kdo ví, třeba z nich bude druhý žokej Váňa - Váňová.
A pak jiné stáje a jízdárny, kde jednoduše za peníze vozí turisty po kraji a je to čistě jen rekreační svezení, žádné sportovní maxivýkony.
Kde je poptávka, vznikne i nabídka, a proč by se taková stáj měla hodnotit jako nějak méněcenná, copak to není záslužná věc, poskytnout lidem trochu relaxace a uvolnění na vyjížďce koňmo?
Dcera chodí do jezdeckého oddílu: po příchodu (ráno v sobotu nebo ve všední den po škole) maká asi 2 hodiny a potom se hoďku sveze. Následně koně očistí a odvede do stáje. Minimálně 2x týdně s odborným vedením za 500Kč měsíčně. V podstatě může přijít kdykoliv chce - i v sobotu a v neděli a může zůstat libovolnou dobu. Mě to přijde přijatelné. Do sedla se dostane vždycky a vždycky něco odpracuje.
Hodinu v sedle by u konkurenční stáje platila 300Kč (bez práce). A bez rad trenéra.
Proč doslala TTT mínus? Protože si raději službu zaplatí, než odpracuje??
Lilinka — #8 a kdo říká, že zadarmo? Do socíku mě netahej a čti lépe
ToraToraTora — #7 Třeba by to po tobě chtěli, kdybys tu mouku měla zadarmo.
Nevím, jak dnes, ale dřív to v těch oddílech chodívalo tak, že když tam děti pracovaly a vykonávaly ty smrduté práce, tak ježdění měly zadarmo nebo za nějaký měsíční členský příspěvek. Ono to pro rodiče přece jen vychází levněji, než platit každou výcvikovou hodinu, která stojí min. 300Kč/hod. a víc.
Rikina — #1 Uplně s tebou souhlasím.....v Tescu po mě také nechtějí, abych tahala palety ve skladu, než si koupím pytlík mouky.
Ne ne, zaplatit, povozit a nazdar...já se nahřebelcovala a nakydala za ten svůj krátký život tolik, že už jsem nadobro vyléčena, uzdravena a naprosto imunní
i já mám stejně postiženou dceru. Jezdí v oddíle, taky až po práci... je to dobře že si uvědomí, že kůň není jen na ježdění...
A pochopitelně koně chce. Ale ví, že to neklapne, jelikož je to pro nás finančně "mimo mísu". Navíc já i syn máme velmi silnou alergii, takže i oblečení od koní musí skladovat jinde...
Dcera jezdí už pár let, jezdí samozřejmě jako odměnou za práci, ale baví jí to oboje. V sobotu strávila prima den na Hubertově jízdě a takové krásné akce jí za tu práci stojí. Ovšem má jasno, že domů by koně nechtěla. Za těch pár let už ví, co všechno to obnáší a na to si netroufá.
jo koně, mám jich doma 8 a jezdím tak jednou za dva roky, spíš je stále někde naháním, když mi turisté umýslně ničí ohrady, hřebce máme venku po celý rok, kobylky chodí na zimu domů , děti mají každý svého poníka a jezdí dle chuti, kterou mají jen občas
Anime Otaku — #2 Na prasne prostredi staji s vysokou koncentraci cpavku jsou alergicti dost casto i samotni kone, proto se rozmaha volne ustajeni, kdy kone travi cely volny cas ve stade na pastvine s moznosti schovat se do pristresku, kde na ne neprsi, nefouka, je tam stin, ale porad dost cerstveho vzduchu. Pokud jsi alergicka primo na kone, pak mas asi smulu.
Já bych se na koni naučila jezdit moc ráda, ale problém je že nesmím strčit nos do stájí, jinak mě budou kvůli ucpaný dýchacím cestám odnášet nohama napřed.
No, přiznám se, že patřím k těm "probraným".
Když mi bylo nějakých 16 - 17 let, vlezla jsem neprozřetelně do jezdeckého oddílu, kde fungovala ta praxe "napřed práce, ježdění až pak, a za odměnu". Za půl roku jsem se nesvezla ani jednou, zato nepříjemně smrduté práce bylo pořád dost. Jezdily jen slečny, které včas odhadly, na koho je třeba se hezky usmívat, kdy vypnout hruď, a hlavně ty, které byly jaksi žensky vybaveny, aby ta hruď i jiné křivky vynikaly.
V tomhle jsem soupeřit nemohla, neb jsem v tomto věku byla spíše postavy chlapecké, až vychrtlé. Ovšem jako zkušenost do života to bylo dobrý, to zas jo.
Dneska se ráda svezu koňmo, ale záměrně jen tam, kde mi koně dovedou již připraveného, a po vyjížďce si ho zase samostatně ukliděj, neb jsem platící zákazník, a od toho se pucování koní a stájí nežádá.