Také jste hučely do svých rodičů, aby vám pořídili koně? Nebo do vás teď hučí dcerka, kterou jste v létě poslali na koňský tábor, a ona se do ježdění úplně zbláznila? Co obnáší tenhle ušlechtilý koníček?

horse

Dovolím si pár rad z vlastní zkušenosti.

Koně bych rozhodně nekupovala, pro začátek bude stačit, když se dítě naučí jezdit na cizím a vy uvidíte, jestli ho to vůbec bude bavit.

Pokud máte známé nebo přátele, kteří koně mají a můžou vaše dítě učit zdarma, nebo za nějakou rozumnou cenu, jste určitě ve výhodě. Pokud ne, připravte se na nemalé výdaje. V každém případě byste se měli přesvědčit, jestli to vaše dítě myslí opravdu vážně a není to jen krátkodobý rozmar. Pokud nikdy na koni nejezdilo a nemá žádné zkušenosti, najděte si nějakou stáj, kde se věnují výcviku jízdy na koni. Stáj, kde pořádají jen vyjížďky bez předchozího ověření, zda dítě koně zvládne, bych rozhodně nedoporučila. I těch je bohužel spousta. Dát na ujištění, že kůň je na děti zvyklý a nic se nemůže stát, je hazard. Takovým lidem jde jenom o vaše peníze.

Jak poznáte, že to vaše dítě myslí s ježděním vážně?

Dříve to bylo poměrně jednoduché. Existovaly jezdecké oddíly, kde ježdění chtivá děvčátka napřed makala, než si mohla sednout na koně. To dost probralo jejich řady. Ale ty, co vydržely nefňukat a starat se o zvířata bez nároku na to, že začnou hned jezdit, byly bezesporu nejlepšími adeptkami. Naučily se koně poznávat a chovat se k nim s respektem, což je hodně důležité. A rozhodně není na škodu vědět, že u koní je vždy napřed práce, a potom zábava a trénink.   

Kolik stojí hodina výuky?

Dnes je všude koní a koňských farem jako máku a pro laika není snadné se v nich zorientovat. Všude mají jiné zvyklosti, postupy výuky a samozřejmě ceny. Raději si základní informace zjistěte předem, abyste nebyli překvapeni.

První jízda by měla být rozhodně na lonži, na zkušeném koni – učiteli. Dítě se naučí sedět, držet otěže, dávat správné pobídky a pomalu koně ovládat. Začíná se v kroku, pak se přejde na klus a nakonec cval. Ale k tomu vede poměrně dlouhá cesta a záleží na talentu a učenlivosti dítěte.

Chce to trpělivost a pravidelnost a něco to samozřejmě stojí. Ale i to je individuální. Hodina výuky jízdy se může pohybovat od 200 do 500 Kč. Někde i víc. Některé stáje nabízejí i možnost kurzu, který zaplatíte celý.

Jakou budete potřebovat výstroj?

Rozhodně se neobejdete bez přilby, dobrá je i ochranná vesta a kožené návleky - chapsy. Lýtka v nich lépe přilnou ke koni a chrání je před odřeninami. Pro začátek si vše můžete někde vypůjčit nebo pořídit z druhé ruky. Většina jezdeckých potřeb má second-hand ve svém sortimentu. Ceny těchto pomůcek se pohybují v různých relacích.

V některých luxusnějších stájích po vás budou chtít kromě výše vyjmenovaných pomůcek i vlastní čištění na koně, bičík, jezdecká perka a rajtky. Ale to je podle mého názoru zatím zbytečné. Dohromady to stojí docela slušný balík peněz a pořídila bych je až ve chvíli, kdy si budete jisti, že vaše dítě u koní a ježdění vydrží.

Za kolik pořídíte novou výstroj a za kolik z druhé ruky pro dvanáctiletou jezdkyni

Porovnání cen
Nové Z druhé ruky
Přilba od 1250 Kč od 300 Kč
Chapsy od 640 Kč od 150 Kč
Rajtky od 500 Kč od 150 Kč
Perka od 660 Kč od 300 Kč
Páteřák od 2 400 Kč od 800 Kč
Rukavice od 150 Kč od 50 Kč