shutterstock-1935201902.jpg
Foto: Shutterstock

Zahradníkem nebo zahradnicí může být dnes každý. Nemusíte mít svou zahradu, stačí si pronajmout záhon v komunitní zahrádce, pěstovat ale lze i na balkóně. Pěstování rostlin ze semínek je relaxační záležitostí, která vás dokáže odtrhnout od starostí všedního dne. Chce to ale trochu trpělivosti, ne vždy se zadaří. Úplní začátečníci se často rychle zklamou, třeba když se rozhodnou na balkóně pěstovat rajčata, která ale potřebují hodně vody a slunce. Zkrátka, začínat bychom měli spíše s rostlinou, která rychle poroste a rychle se odmění plody. Podle Kateřiny Winterové z Herbáře je ideální hrášek a ředkvičky.

Velmi dobře to jde s ředkvičkami nebo hráškem. Rostou totiž rychle a člověk má radost, že vidí brzy výsledek a sklízí. To je motivující,“ říká Kateřina, která jich má sama na svém záhoně spoustu.

Hrášek

605c9a80377ddshutterstock-605373110-1-.jpg
Foto: Shutterstock

Semena hrášku můžeme vysévat od začátku února do konce června. Potřebují neutrální a lehčí půdu. Jedna z nejstarších pěstovaných plodin není náročná, klíčí při 1 °C a roste od 4 °C. „Kulatosemenný hrách snáší chlad lépe než dřeňový, zasejte jej tedy už od poloviny března, dřeňový až od poloviny dubna. Zrna nechte předem přes noc nabobtnat. To je sice nejlepší způsob, většinou ho ale neaplikuji, pokaždé na to zapomenu… Hrášek mi ale zatím vyklíčil i tak. Jednotlivé hrášky vysazujte v rozestupu 3 až 5 cm od sebe, asi tak 5 až 8 cm hluboko,“ radí Kateřina Winterová v nové knize Herbář.

Ředkvičky

shutterstock-1021563967.jpg
Foto: Shutterstock

Lehce pikantní ředkvičky, které pocházejí zřejmě z Číny a Japonska, vyžadují lehkou půdu. Nejlepší je nechat je naklíčit v únoru a březnu, ale ještě na začátku dubna  máme čas. Vyklíčená semínka potom na záhonek vysázíme od března do poloviny dubna. Výhodou je, že sklízet můžete už za pár týdnů. „Aby ředkvičky byly šťavnaté, musí rychle vyrůst, je tedy potřeba je hodně zalévat. Tím ředkvičky také ochráníte proti nepříjemným dřepčíkům a proti popraskání, k němuž dochází, pokud po delším suchu zaprší. Při kolísající vlhkosti mohou dřevnatět,“ píše Kateřina v Herbáři a dodává, že ředkvičky potřebují hodně slunce.

Reklama