Čtenářka Maryene myje okna podle potřeby, v zimě vůbec ne. V jejím příspěvku se můžete dočíst, jak na vysoké škole brigádničila a jak bydleli bez oken, když přestavovali dům.

No, máte oken docela dost, milá Maryene. Já taky v zimě okna nemyju, navíc je brzy tma, takže stejně nejsou moc vidět. :-) Děkuju Vám za příspěvek a přeju krásný den.


Hezký den.

Jakmile se blíží nějaké nové roční období nebo svátky, zazvoní mi telefon od mé sestry a já uslyším: „Už máš umytá okna?“

Když vysvitne sluníčko a příroda a počasí mě táhne ven, moje sestra umývá okna. Asi to zdědila po mojí mamince. Okna se často myla nejenom u nás, ale také u babičky, a ta jich měla! Sice se mi líbilo dívat se na svět přes křišťálově čistá skla a v domě voněly čisté záclony, ale mně tato činnost k srdci nepřirostla.

Přestože jsem mytí oken nikdy neměla v oblibě, možná jsem se jich naumývala více než jsem si kdy mohla pomyslet. V době studií na VŠ v Brně jsem často a pravidelně chodila na brigády. Tehdy se také stavělo megalomanské sídliště v Bohunicích. A já jsem byla ráda za každou brigádu a za každou korunu. Přihlásila jsem se k úklidu hotových panelových bytů po zednících. Těch oken! Okna byla nejenom hodně špinavá, ale také na nich byla nastříkaná malta a na některých byly dokonce i skvrny od asfaltu. Ruce jsem měla sedřené do krve.

A k tomu žádné vymoženosti. Špachtle, nůž, šroubovák (okna byla dvojitá šroubovací), noviny, voda (ještě netekla teplá) a jakási retro-okena.

V době, když jsme přestavovali první dům a ve stavbě současně bydleli, to jsme starosti s umýváním oken neměli. Žádná totiž nebyla. Celý rok. A když nám řemeslník přivezl rámy bez skel, po zazdění jsem je občas i zavírala s pocitem, že bude větší teplo. Sice jsem nemusela mít problémy s nějakými šmouhami, výhled bez oken byl úžasný, ale ten rok napadl sníh už začátkem listopadu a vydržel až do jara, takže se stavba díky zimě protáhla.

Nyní máme nový domek, okna plastová, malá i větší, francouzská i střešní. Hlavně mnohem menší, než bývala v mém rodném domě. Nejsou šroubovací, mají trojitá skla a světe div se, připadají mi téměř „samočistící“. Umývám je podle potřeby, jak už jsem psala. Mám stěrku s teleskopickou rukojetí. Je na ní na suchý zip i hadřík na stírání. Okna nejdříve setřu hadříkem s vodou a nějakým přípravkem, klidně jenom vodou s octem, a potom vyměním nástavec za stěrku. Občas vznikne nějaká šmouha, kterou ještě doleštím švédskou utěrkou a nějakým přípravkem na leštění oken.

Celkem jsem napočítala 17 oken, z toho jsou dvoje francouzská na terasu a balkon.

Okna neumývám podle kalendáře, ale podle potřeby. A v zimě, poté, co jsem to jednou před Vánocemi odnesla zápalem plic, v zimě tedy už vůbec ne. Ale prosklený vstup na terasu musím alespoň přeleštit častěji, protože jsou na skle občas i otisky prstů.

Když ještě bydlely děti s námi, často mi s mytím oken pomáhaly. Jeden z mých synů okna dokonce umýval rád, obdivoval vše co bylo ve spreji. Takže ani žádný úklid mu nikdy nedělal problém a svého času dokonce založil i úklidovou firmu.

Okno je v současné době moje jediné spojení s reálným světem. Moje okna si ale ještě pár dnů počkají, než se postavím na nohy a dopřeju jim jarní očistu. Nikoho na jejich mytí nemám, ale nějaký pomocník, třeba přípravek, který je zaručeně-in, ten by se hodil.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Mytí oken

  • Kolik máte doma oken?
  • Kdo je u vás doma myje?
  • Myjete okna sama, nebo si na mytí najímáte nějakou firmu?
  • Jak často okna myjete?
  • Čím je myjete? Máte nějaký speciální postup, starý recept, který funguje, aby na nich nebyly šmouhy?

Napište mi, těším se na vaše příspěvky! Jedna z vás získá tematickou cenu - uklízecí prostředky Clin, kde najdete i sprej na mytí oken.

clinclinclin

Pište jako vždy na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin, heslo je OKNO. Předem děkuju!

Reklama