Mýtus, že každé desáté dítě se narodí „špatnému otci", popírají britští vědci. Podle nich s otcem, který je nevlastní, aniž by o tom věděl, vyrůstá jen každé 25. dítě, píše ve svém čtvrtečním vydání deník Právo.

„Lidé často mluví o tom, že jedno z každých deseti dětí je nemanželské, ale naše studie jasně ukázala, že to je nesmysl. Reálné číslo bude okolo čtyř procent či ještě nižší,“ řekl profesor Mark Jobling z univerzity v Leicesteru, který na studii pracoval.

K výsledku došli britští vědci podrobným studiem chromozomu Y u 1600 mužů, u kterých se domnívali, že nejsou příbuzní, avšak spojuje je právě příjmení. Vědci vybrali muže celkem 40 různých příjmení a začali zkoumat vazby mezi stejným příjmením a chromozomem Y, jenž chlapci získávají od otce.

Šťastný otec se svými synyVýsledek byl takový, že některá neobvyklá příjmení, jako třeba Attenborough či Herrick, měla zcela jasné spojení s určitými genetickými znaky na chromozomu Y. Právě z toho vědci usuzují, že muže sdílející tato příjmení spojuje nějaký vzdálený mužský předek.

Celá studie umožnila vědcům konstatovat, že pravděpodobnost nemanželského původu je mezi muži se stejným příjmením mezi jedním a čtyřmi procenty, a právě z toho je možné vycházet obecně.

Studie navíc dovedla vědce k tvrzení, že zhruba 80 až 90 procent mužů s neobvyklým příjmením má v dané minulosti nějakého společného předka.

Myslíte, že výsledky britských vědců korespondují se skutečností?