S partou nadšených tatínků a dětmi do hor nebo k vodě?  V posledních letech stále oblíbenější činnost mužů, kteří se alespoň na pár dní rozhodli vzít rodičovství do vlastních rukou. Vezměte batoh, děti, dobrou náladu a vyrazte někam daleko od domova a starostlivých maminek.

Zábavu jako z kultovního filmu S tebou mě baví svět můžete zažít na horské expedici Apalucha (jak jí ve filmu bylo přezdíváno) nebo třeba na letní chatě blízko u vody. Fantazii se meze nekladou. „Zatím takové akce organizujeme v menší partě tatínků, ale zájem o podobné výlety v Česku se zvyšuje,“ uvádí o tatínkovských „spanilých jízdách“ s dětmi Michal Stehlík, který již několik podobných expedicí Apalucha zažil, organizoval a informuje o nich i na svém blogu.

Opavia

Nápad jezdit s dětmi na dovolené vyplynul ze životní situace. „Celé to vzniklo pozvolně. Už od mládí jsme jezdívali s kamarády v letních měsících na tzv. „čundry“ do přírody, na hory a kam se dalo.  Tyto výpravy a akce jsme samozřejmě zachovali, ale poté co jsme se všichni oženili a máme děti, nás napadlo, že bychom mohli uskutečnit něco i pro naše děti, aby poznaly i jiný druh zábavy, než klasickou rodinnou dovolenou,“ říká s úsměvem Michal Stehlík.

Ohlas tatínků byl dokonce tak kladný, že před čtyřmi lety vyjeli na první ročník expedice Apalucha. „Vybereme vždy nějaký kout naší země, objednáme chalupu pro potřebný počet osob a základ expedice je hotov. Poté ještě s kamarády ladíme denní programy a zábavu pro děti. Každý rok jezdíme na jiné místo, abychom dětem ukázali různé kouty naší země. Táboříme venku, spíme pod stanem, někdy i pod širákem, děláme sportovní dny, vyjížďky na kolech a na koních,“ popisuje průběh expedicí Stehlík.

A jaká byla reakce žen?

Zpočátku ne moc valná, ale nadšení dětí bylo natolik silné, že v současné době jezdí tatínci pravidelně. „Při prvním ročníku nám některé ženy moc nevěřily, ale následná reakce byla úžasná. Když viděly, jak jsou děti spokojené, tak byly spokojené i ony,“ objasňuje Stehlík s tím, že se postupně snaží zapojovat i maminky. Ty mají možnost denně na blogu sledovat čerstvé fotografie z akcí a případně přes webkameru zhlédnout probíhající sportovní utkání dětí přímo z místa.

Kdy je nejlepší vyrazit?

Ideálním obdobím podle webu vyletyzlate.cz, který se soustředí na aktivity otců s dětmi, jsou jarní víkendy a velké letní prázdniny, což potvrzuje i Michal Stehlík. „Tyto expedice pořádáme vždy první týden letních prázdnin. Už nás napadlo udělat podobnou akci i v zimě, ale to už je náročnější, protože té dovolené v práci také není tolik, navíc musíme vždycky skloubit dovolené rodin a jednotlivců,“ dodává Stehlík.

5 tipů, jak se na akci připravit, jak ji přežít a na co si dát pozor

  1. Svršky, tepláčky a ponožky vemte vícekrát - děti během dovolené dokáží spoustu věcí ztratit nebo umazat.
  2. Nezapomeňte přibalit i DVD a všemožnou zábavní elektroniku. Báječně se hodí, když nemáte dostek energie okolo dětí hyperaktivně poletovat.
  3. Přibalte plyšáky v případě, že by se dětem stýskalo a foťák, abyste neopakovatelnou jízdu se svými ratolestmi měli možnost navždy zvěčnit.
  4. Neberte s sebou děti mladší 1,5 roku. V případě náhlého a nečekaného „výpadku“ tatínka se o sebe prcek sám rozhodně nepostará.
  5. Hygiena je u dětí někdy až na posledním místě. Přehnaně ji neřešte a alespoň před příjezdem domů dítě řádně umyjte.

Další tipy najdete na vyletyzlate.cz.

A teď to nejdůležitější…

Evergreenem tatínkovských „spanilých jízd“ bývají bojovky a nejrůznější sportovní soutěže, na jejichž konci by měla na vítěze čekat sladká odměna. Ideálním řešením mohou být Zlaté Sušenky nebo Zlaté Kolečka

Na výběr máte hned z několika druhů:

Sušenky zdaleka nejsou tak suché – hrajte si!

Zlaté Kolečka pocukrovaná nebo s kokosem můžete využít jako alternativu pro sladké ceny, stačí jen provléknout provázek a hned máte medaili pro vítěze.  Ocenit tak můžete nejeden sportovní výkon.

Zlaté Kolečka pocukrovaná 168 g

Opavia

 

 

 

 

Doporučená cena: 29,90 Kč

 

Zlaté Kolečka s kokosem 168 g

Opavia

 

 

 

 

Doporučená cena: 29,90 Kč

Hledejte ztracený poklad

Další alternativou mohou být Zlaté Sušenky kakaové s medem nebo Zlaté Sušenky s medem a citronovou příchutí. Praktický pytlíček navíc zaručí, že budete mít sladkost kdykoli po ruce i ve stavu nejvyšší nouze - a ta je s dětskou expedicí skoro vždy.

OpaviaZlaté Sušenky kakaové s medem 180 g

Doporučená cena: 29,90 Kč

OpaviaZlaté Sušenky s medem a citronovou příchutí 180 g

Doporučená cena: 29,90 Kč

Děti milují slovo poklad, jakákoli odměna proto musí být označována jako poklad. Pokud chcete děti odměnit, doporučujeme, aby poklad byl vždy pro všechny stejný.

Zlaté výlety

Podpoře aktivit nadšených otců s dětmi se věnuje web vyletyzlate.cz, kde najdete řadu zajímavých tipů na to, kam s nejmenšími vyrazit a co všechno přibalit na expedici do kufru. Maminkám zase poradíme, jak si co nejlépe užít volný čas, kdy jsou tatínkové na cestách. Dozvíte se také, jak tráví volný čas s dětmi ambasadoři naší expedice, aktivní otcové a známí podnikatelé, Mikoláš Tuček, Petr Kasa a Patrik Zandl. Ve fotosoutěži pak budete moci sdílet své zážitky ze společných akcí a soutěžit o balíčky produktů Zlaté či poukaz na víkendový pobyt dle vlastního výběru  v hodnotě 5000 Kč, na který můžete vyrazit s celou rodinou. 

Více informací najdete na www.vyletyzlate.cz

Přejeme dobrou chuť a spoustu krásně strávených chvil s vašimi nejmenšími.

Reklama