Milá redakce,

ráda bych vám napsala příběh mého kamaráda a dozvěděla se váš názor na jeho situaci, kterou bych nazvala "Tatínkem proti své vůli".

Kamarád - Petr měl před několika lety vztah s dívkou Alenou. Tento vztah trval asi rok, po kterém mu Alena oznámila, že je těhotná. Petr měl sice o svém otcovství určité pochybnosti, protože Alena mu přiznala, že v době kdy on nebyl doma (jezdil na delší montáže), měla vztah s jedním ženatým kamarádem, který už ale ukončila. Po tomto sdělení  vztah Petra a Aleny ochladl, z plánované svatby sešlo a Petr se odstěhoval. Aleně přispěl  na pořízení výbavičky a dále se dohodli na určité částce výživného. Když se miminko narodilo, bylo třeba vyřídit rodný list, který Petr podepsal, protože chtěl jet pracovat na delší dobu do zahraničí a nechtěl, aby kvůli nevyřízenému rodnému listu měla Alena  nějaké problémy. Asi po 10 měsících se Petr dočetl o tom, že testy DNA lze určit otcovství, což také nechal udělat a jako otec dítěte byl zcela vyloučen.

Rozhodl se proto, že podá žádost o zrušení otcovství, jenže mu bylo řečeno, že "prošvihl" šestiměsíční lhůtu, ve které to lze bez větších problémů zrušit a soudem bylo rozhodnuto, že v rodném lístě dítěte zůstane už navždy zapsán. Zdůvodněno to bylo tím, že matka neuvedla jiného otce, nemá o něm žádné informace a ani ho do rodného listu nechce nechat zapsat a pro vývoj dítěte je daleko lepší, když má aspoň nějakého otce, než žádného. Čili pokud Alena nenajde někoho, kdo se bude chtít stát malému otcem se vším všudy, Petr bude otcem se všemi právy, ale samozřejmě i povinnostmi. Alena je naštěstí rozumná a od Petra peníze na pro něj cizí dítě nechce, ale ten závazek dále trvá .....

Před několika dny Alena požádala Petra, aby podal novou žádost na zrušení otcovství, protože by také chtěla mít tuto situaci vyřešenou tak, jak je správné. Aby Petr v rodném listě vůbec nefiguroval, aby se syn až doroste, nedočetl něco, co vůbec není pravda. Ale žádného nového "otce" na zapsání nemá, což znamená, že soud určitě otcovství nezruší a bude to tak snad už napořád. Myslíte si, že je to tak správné? Máte pro Petra nějakou radu?


Děkuji

Maartya


Děkujeme za příběh a zajímavá námět na článek. V brzké době připravíme téma uznání otcovství s přihlédnutím k tomuto příběhu.

Maartya od ná dostává krásnou velkou svíčku.  REDAKČNÍ MEJL je tu pro vás!

Reklama