Už jste slyšela pojem „autotransfuze“? Hádáte správně, je to situace, při které dáváte krev sma sobě - tedy třeba na plánovanou operaci. Více už v příspěvku čtenářky Pegonely...

Se svojí troškou do mlýna přispěchala k dnešnímu tématu také čtenářka Pegonela. Píše o svém tatínkovi...


Mám opravdu úžasného taťku. Je to klidný blíženec a rodina u něj je, byla a vždy bude na prvním místě. A je také dárcem krve. Lépe řečeno byl dárcem krve, protože letos v červnu oslaví už 72. narozeniny. Za své dárcovství získal i zlatou Jánského plaketu. Celý život pracoval v dole, měl fyzicky namáhavou práci. Přesto se věnoval rodině a dokázal dělat něco pro druhé. Daroval krev zdarma, bezpříspěvkově. Ale věděl, že svým rozhodnutím zachraňuje to nejcennější, co člověk má, lidský život.

Se sestrou jsme vždy čekaly, až se taťka vrátí z odběru. Jako malé holky jsme měla velkou radost z odznáčku ve tvaru kapky krve s křížkem. Ani nevím, jestli se dnes tento odznáček ještě dává. Já všem vyprávěla, jak je můj taťka odvážný a se sestrou jsme si slíbily, že také jednou budeme krev darovávat. Dokonce jsme se na to těšily. To jsme ještě netušily, že naše v dětství prodělaná toxoplazmóza nám tuto možnost vezme.

Pamatuji si velmi dobře, když jsme jednou, to jsem už byla na základní škole, seděli večer všichni u televize. Zazvonil telefon a mamka po zvednutí sluchátka zavolala taťku. Sestra z nemocnice taťkovi vysvětlila, že nutně potřebují jeho krev. Zeptala se, zda nepil alkohol, a taťka se vydal do nemocnice. Má krevní skupinu A pozitivní, tak, jako i já a např. můj syn. Je to dost častá krevní skupina, ale poprvé se stalo, že volali přímo taťku k urgentnímu odběru. Bývají přece krevní zásoby? Taťka se vrátil pozdě v noci. A já mohla být na svého tátu ještě víc hrdá. Dokonce nám vyprávěl, že se dozvěděl, že jeho krev putovala k mladému klukovi, oběti autonehody. A kluk přežil . Díky krvi mého otce!

Musí to být nádherný pocit, zachraňovat takto lidské životy. Jako malá jsem se pak přistihovala, že jsem si říkala, potkajíc mladší muže, že třeba tento, nebo támhleten je živ díky mému taťkovi. A krev se ve zdravém lidském těle dál tvoří, proto nechybí ani dárci této životadárné tekutiny. Jak nádherný to je projev lidství. Kolik lidí by už nežilo? Kolik rodin by přišlo o své mámy, táty, děti, vnuky, nebo třeba prarodiče, kdyby se krev nemohla darovat? Kolik beznaděje by způsobilo, kdyby se nenašli lidé jako můj taťka?

Jen mě napadá, že tím, jak jsou lidé víc a víc nemocní, podléhají dřív civilizačním nemocem atd., je asi méně těch, kteří mohou krev darovat. Cestujeme do zahraničí, odkud si často přivážíme infekční nemoci. Oni nás sice v nemocnici vyléčí, ale my už svou krev darovat nemůžeme. Trpíme vysokým tlakem, cukrovkou, žloutenkami...

Můj taťka naštěstí v životě nepotřeboval cizí krev. Nastala jediná situace, kdy krev potřeboval. Bylo to před rokem, kdy podstoupil plánovanou operaci kolenního kloubu, tzv. endoprotézu. A protože to byla operace plánovaná, probíhala formou autotransfúze, kdy si taťka postupně chodil na odběry své vlastní krve, která pak byla použita při operaci. A přeji mu a všem, aby krev nikdy nepotřebovali. A pokud, tak aby bylo vždy dostatek ochotných a solidárních lidí, kteří tuto nejvzácnější tekutinu mohou a chtějí darovat. Je to obrázek lidství a důkaz toho, že to s lidmi není ještě tak zlé.

Svou případnou výhru bych darovala právě taťkovi. :) Sama mám tlak dobrý, ale taťka by přípravek jistě využil.

Pegonela

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. února 2012: Dárcovství krve

  • Jste dárkyní krve?
  • Jaký byl váš první odběr?
  • Kolik jste již absolvovala odběrů?
  • A pokud nejste dárkyní – proč? A uvažovala jste o tomto dárcovství?

Své příspěvky mi formou příběhů posílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 21. 2. 2012 do 15.30 hodin. Z přispěvatelek vyberu jednu, kterou ocením krásným dárkem: doplněk stravy OptiTensin pro optimální krevní tlak. Pokud ale chcete mít šanci získat tento dárek, ať jsou vaše příspěvky dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

OptiTesin

Reklama