Tetování provází lidstvo už od pravěku. Má náboženský, válečný i léčivý původ, až v posledních desetiletích se z něj stala módní záležitost. Dávno už neplatí, že tetování si nechávají dělat jen zločinci a lidé z nižších vrstev. Naopak, dnes je nákladným koníčkem, jemuž propadla řada známých osobností.

Tvoření tetování bylo dříve spíše doménou mužů, takzvaných tatérů. Časy se ale mění, a tak se ke slovu čím dál častěji dostávají i talentované ženy tatérky. Jednou z nejlepších porušovatelek integrity kůže u nás je Julia Chochola, která nám prozradila, co všechno práce tatérky obnáší.

Julia Chochola

Jak ses dostala k tetování a jak dlouho to děláš?
Fakt nevím, pár let už to bude. :D Malba byla jasná od narození, k tetování mě to začalo táhnout někdy kolem patnácti. Pak jsem jednou seděla v tetovacím studiu Tribo a tatér Musa mi dělal rukáv. On chtěl děsně malovat a já tetovat, tak jsme se tak nějak prohodili, dal mi můj první strojek a bylo.

Julia Chochola

Co obnáší stát se tatérkou krom toho, že musíš mít talent?
Myslím, že talent třeba mít nemusíš, můžeš se naučit perfektně řemeslo a jet pak jako tiskárna obtisky z počítače nebo tak něco. Ale určitě je u nás několik talentovaných tatérů a ty kérky prostě poznáš, když to dělal někdo s citem pro věc. Jinak to obnáší spoustu věcí od hygieny a k tomu se vyrovnat s rolí terapeuta, fakt si ty lidi poslechnout a zamyslet se nad motivem, a pak samozřejmě kreslit, dobře to vytetovat atd.

Julia Chochola

Jak jsi trénovala, než jsi poprvé zapíchla jehlu do zákazníka?
Na mladším bráchovi, sjeli jsme rovnou celý žebra. Děsně se mi prvních pár minut klepala ruka, ale on byl tak v klidu, že to nakonec bylo úplně v pohodě, a je z toho dneska super kérka.

Julia ChocholaJaké jsi tehdy měla pocity?
Byla jsem nervózní, moc jsem nevěděla, co dělám, a nechtěla to zkazit. Ale nějak se to zvládlo a po chvíli to bylo naprosto super, dost mě to bavilo a baví dodnes.

Co nejraději tetuješ?
Šmouhy! Abstraktní, často kaligrafický motivy, to mě baví nejvíc. Můžu do toho dát příběh.

A co děláš nejmíň ráda?
Věci, co nedělám ráda, nedělám. Fakt si vybírám, nechci někomu udělat věc, které nevěřím.

Existuje nějaký motiv, který bys ty osobně nikdy neudělala? Nebo obecně věci, které tatéři nechtějí tetovat?
Rozhodně nacistický, xenofobní, homofobní kdovíco, to je klasika. Ale ani netetuju třeba názvy a loga kapel a podobně, to mi nedává smysl. Tetuju jen věci, které vychází z klienta a mého výtvarného přesvědčení.

Kde hledáš inspiraci, když dostaneš od zákazníka volnou ruku?
Určitě v jeho příběhu, v jeho anatomii a samozřejmě i v sobě, ohledně estetické stránky věci.

Jak těžké bylo získat si klientelu?
Asi jsem měla štěstí, mám skvělý kamarády, kteří mi na začátku věřili a nechali se tetovat. Pak se to nějak roznášelo od člověka k člověku a bylo.

Julia Chochola

Vrací se k tobě zákazníci?
Vrací. Většině jedna kérka nestačí.

Stalo se ti někdy, že jsi odvedla dobrou práci a zákazník byl i tak nespokojený?
Jo, kdysi na začátku. To byl dost nestandardní příběh, jedna slečna si tetování asi po měsíci rozmyslela, že ho nechce, ale ono už je pak docela pozdě, to přemýšlení je dobrý udělat předem, no. :D Jinak si nic nevybavuju, třeba mi to neřekli. :)

Jak jsi reagovala?
Doneslo se to ke mně šeptandou, ale zkontaktovala jsem ji s nabídkou předělání, že jí dohodím klidně i jinýho tatéra atd., nic nechtěla. Jak to dopadlo, už ani nevím.

Julia Chochola

Byla někdy situace, že zákazník nesnesl bolest, kterou tetování provází, a nemohla jsi ho dodělat?
Občas se to stává, když jsou to citlivější místa. Pak prostě přijde po zahojení na dodělání, to je běžná praxe. Já to doporučuju udělat naráz, pokud to není extra velká věc, nezažívat tu bolest dvakrát za sebou zbytečně.

Julia ChocholaNa které tetování jsi nejvíc pyšná?
Mám pár favoritů, ale mám fakt ráda všechny. Probíhaly za dobrých momentů a jsou to pro mě super vzpomínky.

Tetovala jsi někdy sama sebe?
Jasně, mám od sebe asi tři kérky.

Jak probíhá návštěva u tebe?
Především v klidu. Chvíli se mluví, někdy se mluví dlouho, zjišťujeme s klientem dohromady, co vlastně a jak budeme dělat, pak se tetuje. Někdy ta konzultace trvá dvě minuty, někdy třeba tři týdny, to je dost individuální.

Jaké nejkurióznější nebo nejdivnější tetování jsi dělala?
Asi všechny! :D Ne, já si nic takového nevybavuju, kuriózní jsou občas zážitky, který to doprovází, a určitě předělávky. To je občas fakt nářez, s čím lidi přijdou. Pak je super vidět je odcházet šťastný.

Když je tetování hotové, co následuje potom? Jakou vyžaduje péči?
Následuje tak týden hojení, kdy tetování mažeš krémem, podrobnosti ti vždycky řekne tatér, to by byla nuda tu rozvádět.

Jaké jsou momentálně „trendy“ v tetování? Existují nějaké módní vlny, styly?
Vlny určitě existujou, podle mě teď frčí dotwork (tečkovaná technika, pozn. aut.)

Julia Chochola

Zdroj foto: Archiv Julia Chochola, Magic Tattoo

Reklama