KALENDÁRIUM–IN 21. 7. 2005

Pracovní týden je ve své druhé polovině, dnes je čtvrtek 21. července 2005 a svátek slaví Vítězslav. V říši koček si trochu smetánky zaslouží Dumka (což je univerzální jméno pro kluka či holku) a v říši psí dnes masitou kostičku dostane legendární Lajka a taky Aska. Gratulujeme!!!

Narozeniny:

53. narozeniny slaví Robin WILLIAMS - americký herec
(* 21. 7. 1952 Chicago, Illinois, USA)

Vyrůstal jako jedináček v rodině vysokého úředníka automobilového koncernu Ford, kvůli jehož pracovním povinnostem se neustále stěhovali. Od dětství trpěl pocity osamělosti, které se snažil rozptylovat tím, že bavil spolužáky svými imitátorskými parodiemi.

Profesionální kariéru zahájil nejprve jako pouliční mim a posléze vystupoval jako komik po nočních klubech v San Franciscu (Holy City Zoo, Intersection a The Boardinghouse) a Los Angeles (Comedy Store, Improvisation a The Ice House). Jako autor a interpret vlastních komických skečů a improvizací se uplatnil mj. v TV pořadech Laugh Inn (1977-78, Zasmějme se spolu) a Happy Days (1978, Šťastné dny), v němž vytvořil burleskní postavu mimozemšťana Morka z Orku, který se stal hrdinou seriálu Mork and Mindy (1978-82).

První větší příležitost před filmovou kamerou se mu naskytla v podobě titulní úlohy v komediálním muzikálu Pepek námořník, vycházejícím z kreslených grotesek a comicsů 20. a 30. let. Právě v době, kdy u něho vrcholila krize drogové závislosti, se rázem proslavil tragikomickou postavou zápasníka a spisovatele T. S. Garpa, který se nemůže vymanit z područí své příliš dominantní matky (Glenn Closeová), ve stejnojmenné filmové adaptaci románu Johna Irvinga Svět podle Garpa. 

S nepřízní osudu se potýká také jeho další antihrdina, ruský cirkusový saxofonista Vladimir Ivanov, o jehož peripetiích v americkém exilu pojednává hořká komedie Moskva na Hudsonu. Bravurní kreaci, při níž plně využil své zkušenosti pódiového baviče a jež mu vynesla Zlatý glóbus 1987 a nominaci na Oscara 1987, předvedl v postavě temperamentního diskžokeje a rozhlasového speakera Adriana Cronauera, který se snaží svými vtipnými pořady rozptýlit depresivní nálady amerických vojáků na vietnamské frontě, ve válečném dramatu Dobré ráno, Vietname. 

Pozici mezinárodní hvězdy si R. W. upevnil a o Oscara 1989 se ucházel rolí nekonformního profesora anglické literatury Johna Keatinga, jenž v prostředí zkostnatělých tradic a přísné disciplíny vštěpuje svým žákům touhu po svobodě a kráse, v hořké komedii Společnost mrtvých básníků.

Zazářil i v psychologickém komorním dramatu Čas probuzení a trochu hororovém snímku nejen pro děti - Jumanji. Za roli bezdomovce Parry ve filmu Král rybář obdržel Zlatý glóbus 1991 a byl nominován na Oscara 1991.

Další Zlatý glóbus 1993 získal za úlohu rozvedeného manžela Daniela Hillarda, který v převlečení za starší dámu přijme místo pečovatelky svých vlastních děti, v komedii Mrs. Doubtfire - táta v sukni (režie Ch. Columbus). Za gramofonové nahrávky svých výstupů získal třikrát hudební cenu Grammy a svými výstupy v TV show Carol, Carl, Whoopi and Robin si vysloužil cenu Emmy 1987, která mu byla znovu udělena 1988 díky účinkování v TV revui ABC Presents a Royal Gala. 1978-88 byl R. W. ženatý s Valerií Velardiovou a 1989 se oženil s vychovatelkou svého syna Marshou Garcesovou.

 
27. narozeniny slaví Josh HARTNETT - americký herec
(* 21. 7.1978 San Francisco, California, USA)
 
Svou první práci dostal v televizním seriálu "Cracker" (1997). Ačkoliv dostal poměrně malou roli, dokázal na sebe upozornit. Svou debutovou filmovou roli získal v hororovém snímku "Halloween H20" (1998). Díky jeho kvalitnímu hereckému projevu dostal další práci ve sci-fi hororu Fakulta "The Faculty".
V roce 1999 si zahrál v romantické komedii Smrt panen. Díky této roli na sebe upoutal pozornost Michaela Baye, který Joshe obsadil po boku Bena Afflecka v jeho veleúspěšném filmu z druhé světové války "Pearl Harbor". Brzy nato se Josh objevil ve válečném dramatu Černý jestřáb sestřelen v roli seržanta Matta Eversmanna.
Mimo akčních rolí se objevil také v komedii Do hola? a v romantické komedie 40 dnů a 40 nocí.
 
 
Narodili se 21. července:

125. výročí narození - Milan Rastislav ŠTEFÁNIK - slovenský vědec, politik, spoluzakladatel novodobého čs. státu, stoupenec “čechoslovakismu”
(* 21. 7. 1880 Košiariská, + 4. 5. 1919 Ivanka pri Bratislave)

Opustili nás 21. července:

42. výročí úmrtí - Bohumil MODRÝ - český hokejista
(* 24. 9. 1916 Praha, + 21. 7. 1963 Praha)

Od žáků až do konce své kariéry hrál B. Modrý za slavný LTC Praha (jen krátce za HC Stadion Praha). Zúčastnil se také známého zájezdu LTC do Moskvy v roce 1948. Československo reprezentoval v 71 utkáních. Hrál na Zimních olympijských hrách 1948 ve Svatém Mořici (stříbrná medaile) a 6krát na mistrovství světa. V roce 1947 a 1949 byl členem mužstva mistrů světa. V té době byl považován za nejlepšího brankáře v Evropě. Vedle hokeje hrál i českou házenou za Slavii Praha.
Spolu s dalšími členy reprezentačního týmu byl ing. Modrý před odjezdem na Mistrovství světa 1950 zatčen a pro nesmyslně vykonstruované obvinění odsouzen na 15 let vězení. Roku 1955 byl s podlomeným zdravím propuštěn, ale k hokeji už se nevrátil. Své plné rehabilitace v roce 1968 se populární Bóža Modrý už nedožil.
Ing. Modrý patřil k nejslavnější, ale také k nejpostiženější generaci v historii našeho hokeje. Někteří zakusili komunistické vězení, jiní přišli o život při leteckém neštěstí nad kanálem La Manche.

16. výročí úmrtí - Vladimír POKORNÝ - český paleontolog
(* 12. 6. 1922 Podivín, + 21. 7. 1989 Praha)

Vladimír Pokorný je považován za zakladatele mikropaleontologie u nás. První praktikum z tohoto oboru se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy konalo pod jeho vedením již v roce 1946.
Učebnicí Základy zoologické mikropaleontologie, která vyšla nejprve u nás v roce 1954 a později v mnoha dalších jazycích, vytvořil svébytnou českou mikropaleontologickou školu, za kterou se mu dostalo celosvětového uznání. Profesorem byl jmenován roku 1961, akademikem o dvanáct let později. V letech 1968-86 vedl katedru paleontologie Přírodovědecké fakulty UK. Rovněž se zabýval zkamenělinami svrchní (neogénu) a spodní (paleogénu) části třetihor a prvohorního devonu. Jeho praktická činnost měla velký význam pro vyhledávání ropných zdrojů v karpatské oblasti. Vedle uvedené učebnice byl autorem monografie Vývoj fosilních ekosystémů a jejich složek (1977) a spoluautorem učebnice Úvod do paleontologie (1977), která nahradila stejnojmennou, několikrát vydanou učebnici J. Augusty a Maurice Remeše.
Pokorný byl do konce života mimořádně aktivní badatelsky, ale i pedagogicky. Absolventi jeho mikropaleontologické školy se těší i v zahraničí dobrému jménu.

 

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

       
Reklama