Dnes třicetiletá Hanka se seznámila s Karlem  na grilování u jejich společného kamaráda. „Líbil se mi, měla jsem za sebou dlouholetý vztah, který skončil rozchodem, nějakou dobu jsem byla sama. Bylo léto a já jsem toužila po nějaké i třeba krátké romanci,“ dodává  pohledná hnědovláska. Z  flirtu se ale vyvinul  téměř dvouletý vztah. Jezdili spolu na dovolené, trávili víkendy, chodili na večeře i nákupy. Na tom by nebylo nic zvláštního, až na maličkost - Karel byl ženatý… „Netajil se s tím, říkal, že je se svou ženou  spokojený a rozumí si. Dokonce jsem ji  viděla, je úplně jiný typ než já. Nebyla jsem z  toho šťastná, ale zamilovala jsem se do něj, takže jsem to zpočátku neřešila,“ tvrdí Hanka. 

 

Několikrát se zkoušeli rozejít, ale vždycky k sobě znovu našli cestu. Karel se nicméně rozvést nechtěl. Prý by to pro něj bylo velmi komplikované, se ženou má společný byt, dům a nehodlá se při rozvodu nechat oškubat. Hanka na něj ani  moc netlačila. „Měla jsem hodně práce, takže mi zpočátku náš víkendový vztah vyhovoval. Chtěla jsem s ním být aspoň občas, byla jsem vděčná i za to málo, kdy si na mě vyšetřil čas,“ doplňuje.

 

Pak se ale celá situace vyhrotila. Hanka zjistila, že je těhotná. „Chránili jsme se, ale i přesto jsem otěhotněla. Těšila jsem se, až to Karlovi řeknu, pozvala jsem ho na večeři do drahé restaurace. Ale pak z toho byl jeden z nejhorších večerů v mém životě,“ vypráví Hanka. Karla zpráva o jejím těhotenství naprosto vyvedla z rovnováhy. Obvinil Hanku, že ho chce zničit. Její těhotenství se změnilo v hrůznou noční můru, v prvních měsících jí Karel denně telefonoval a snažil se jí donutit, aby šla na potrat. Za neuvážené považovali její jednání i  vlastní rodiče, ovšem na Hančině odhodlání přivést na svět dítě se nic nezměnilo.

 

K už tak složitému příběhu se přidaly ještě zdravotní komplikace a po jedné schůzce s Karlem musela Hanka zůstat v nemocnici. „V tu chvíli jsem měla pocit, že trochu ubral. Jakoby mu došlo, že to není jen nějaký můj rozmar, že těhotenství je od ženský oběť. Skoro jsem začala doufat v dobrý konec, chodil za mnou, normálně jsme se vídali, ale byla to marná naděje,“ říká Hanka. Křehké příměří rozmetala Hančina otázka, zda se bude Karel podílet na financování dítěte. Rezolutně to odmítl – je to prý Hančina věc a on si nepřeje být do toho vůbec zatahován. Hanka se psychicky zhroutila.

 

Nakonec porodila už ve třicátém týdnu těhotenství – malý Honzík vážil jen 1 100 gramů. „Vyčítám si, že jsem se vlastně celé těhotenství nervovala. Když jsem Honzíka poprvé viděla, plakala jsem. Byl to drobek a do kulíšku, co mu půjčily sestřičky, by se vešel  celý. Měl problémy s dýcháním, a ani teď ještě nevím, jestli bude úplně v pořádku, “ dodává smutně Hanka. Karel na narození svého dosud jediného dítěte reagoval stručně – nechce být uveden do rodného listu a nepřeje si být s Honzíkem jakkoli spojován, finančně je podporovat také nehodlá. Na otázku co dál, Hanka říká: „Pro mě je v tuhle chvíli asi nejdůležitější, aby byl Honzík v pořádku, ostatní věci budu řešit potom. Nicméně to vypadá, že se budu muset s Karlem soudit, protože on o nás zřejmě opravdu nestojí a dohoda s ním není možná. “

 

Hančina slova potvrzuje i doc. JUDr. Senta Radvanová z Katedry občanského práva  Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze: „Když  se rodiče  nedohodnou a otec nechce uznat dítě za vlastní, měla by matka podat žalobu o určení otcovství. Po zahájení řízení bude soud zkoumat, zda žalovaný muž měl s matkou v době kritické - kulantně řečeno - poměr.“

 

Otcovství  může soud určit, pokud muž neprokáže, že existují okolnosti, které jej jako otce vylučují. To se může stát třeba tak, že je provedena zkouška DNA. Nebo žalovaný může prokázat, že děti mít nemůže. Soud pak nařídí přezkoumání tohoto faktu znalcem, kterého sám určí.  Pokud by Hanka nechtěla podat  žalobu  o určení otcovství hned, nic tím neztratí. Zažalovat otce může klidně, až bude Honzík dospělý. Zároveň by měla podat i žalobu o výživné. Co se týče jeho výše,  rozhodují výdělečné i  majetkové poměry obou rodičů a odůvodněné potřeby dítěte. Pokud se skutečně prokáže Karlovo otcovství, bude Karel nucen  podle zákona o rodině povinen Hance platit navíc ještě její výživné, a to po dobu dvou let.

 

Také by podle zákona měl  povinnost přispět  na úhradu nákladů spojených s jejím těhotenstvím a slehnutím. „To slehnutí je třeba chápat v širším slova smyslu. Pro představu: matka například porodí už třeba v pátém měsíci, lékaři to ovšem nemusí uznat jako porod a pak by vlastně neměla nárok na nic – tyto případy právě řeší ten archaický termín – slehnutí,“  doplňuje docentka Radvanová. Podobné případy se nijak neupřednostňují, takže záleží už jen na konkrétním soudu, jak rychle Hančin komplikovaný případ vyřeší.