O Hanspaulské skupině Tata bojs jsem často slýchávala od svých mladších přátel.
Až po jejich poslední desce Nanoalbum, jsem tuto českou kapelu zařadila mezi své „oblíbené“, kde po mé návštěvě jejího pražského koncertu 27. 10. jistě dlouho zůstane.

 

Nejdříve mě zaujalo, že jsem díky hudebnímu albu zaslechla také příběh.
Písničky na Nanoalbu tvoří souvislý děj, kterým nás provází robot, pes Hal. Jeho tvůrce i -Tom, který žije více ve virtuálním světě svého počítače, má ve samozřejmě přítelkyni.
Fakt, že se protiklady přitahují, dokazuje v tomto příběhu její naturální povaha. Eliška je tvor, který nemá rád roboty a miluje přírodu.

 

Ale nebyl by to dokonalý příběh, kdyby se v něm neobjevily záporné a linii příběhu komplikující postavy.
Profesor doktor Tečka, ve ztvárnění Jiřího Schmitzera, je jedním z nich, a jeho představitel by zasloužil zmínku nejméně na jednu další stránku. V rámci účinkování s Tata bojs uplatní své písničkářské zkušenosti, ale, a to hlavně, své herecké umění.

Při koncertě v pražské T-mobil aréně strhnul publikum svým halasným a strach nahánějícím výkonem. Při ponurém hudebním doprovodu odříkává svůj fašisticky laděný text, ukazuje prstem, mává rukama a padají mu brýle. (Text proslovu profesora Tečky najdete ZDE)

 

Ale to už jsme v třetině koncertu, který i přes pevnou konstrukci příběhu, nabírá obrátky.

Závisle na ději přiostřuje i hudba a diváci v publiku, v tomto případě nazvané Nanoprostor, nezůstávají pozadu. I ti, kteří obvykle koncerty tráví se založenýma rukama a soustředěným pohledem, mají ruce v pohybu a nad hlavou, a jejich chodidla se v rytmu odlepují od země.

 

Konec příběhu je svým způsobem vážný a dramatický.
Tata bojs neřeší politiku, ekonomiku, drogy a ani sex. Pokud se dostanete spolu s nimi na jejich „Nanopůdu“, tak zjistíte, že tématem jejich tvorby by mohl být nezadržitelný vývoj digitalizace a techniky vůbec. Ztrácejí se lidské vztahy a duše naturální Elišky umírá ve světe Nanogámie.

 

Ztvárněním jejich hudebního příběhu jsem byla nadšena, a více jsem neočekávala.
Ale moje kamarádka-fanynka chtěla především slyšet jejich předešlé hity, které asi známe všichni. Vsadily jsme se. Ona tvrdila, že jistě přidají a něco ze starých „fláků“ přece jen zahrají.
Prohrála jsem a nakonec svou prohru ráda vyplatila.

 

Jejich přídavek nebyl jen takovým obvyklým přidáním pro rozjeté návštěvníky koncertu.
Tata bojs spustili (podle mě velmi pečlivě vybraný) soubor starších písniček, při které už skutečně poskakoval každý.
Možná podle vzoru předního mladého kytaristy Tata bojs, který si po celé dvě a půl hodiny čistého hraní, vyskakoval v popředí podia. Chrlil na nás neuvěřitelnou energii.

 

Na závěr celého koncertu oznámil, že teď budou hrát pro jeho dvě babičky, které obě přišly.

Vůdčí osoba skupiny, Milan Cais, který do té doby „jen“ zpíval a výborně „mydlil“ do bicích, se zvedl ze svého místa a s pomocí dvou techniků, kteří za ním vinuli nezbytné kabely pro mikrofon, se za mručivého a dramatického slovního projevu dostal až na vrchol jednoho ze železných sloupů, které ohraničovaly podium. Vylezl nějakých šest metrů, zavěsil se tam za ruce a klidně se pohoupal.
Lidé přestali poskakovat, zaklonili hlavy a strnule ho při dramatické hudbě, která se postupně vytrácela, pozorovali.

Výstup démonického Milana Caise zřejmě měl být zlatým hřebem koncertu a také jím byl.
To asi babičky koukaly...

 

Česká kapela Tata bojs prošla svým dlouhým vývojem, aby nás letos ohromila Nanoalbem a "dechberoucími" koncertními výkony. Všude je znát hodně poctivé práce.

Jejich koncert v pražské T-mobil aréně byl strhující, měl skvělou atmosféru a spád.
Členové skupiny Tata bojs se nijak nedomlouvají a písničky chrlí bez zbytečných komentářů a prodlev, jednu za druhou.

A tak to na koncertě má být, ne?

 

 

Nejbližší koncert Tata bojs bude 4. 11. v Chomutově, v Městském divadle. 

 

 

           
Reklama