Bylo nebylo, jedním omylem se dvěma francouzským sestrám podařilo připravit dezert, který se stal známým po celém světě.

tarte tatin

Okolo roku 1880 provozovaly dvě sestry, Stephanie a Caroline Tatin, hotel ve Francii. A Stephanie jednou pekla tradiční jablečný koláč, který se nepovedl právě podle jejích představ. Jak se nepovedl? Na to existují dvě odlišné verze. Podle jedné z nich nechala jablka s cukrem, který se měl jen rozpustit, na plotně příliš dlouho a cukr zkaramelizoval. Snažila se celé dílo nějak zachránit, a proto na jablka v koláčové formě plácla těsto a to vše upekla. No, nevím. Já kdybych měla pocit, že jsem něco totálně pokazila, tak to vysypu do koše a nekazím ještě těsto a určitě ho nezapékám.

Více se mi líbí druhá verze - s obráceným koláčem. To prý popleta Stephanie nedodržela správně pořadí těsto, jablka a vrstvy vyměnila. Vznikl tak jedinečný obrácený koláč. Že je tahle možnost pochopitelnější. I když... zkušená cukrářka a provozovatelka hotelu udělá takovou školáckou chybu?

Ať je to tak či tak, Tarte Tatin je velice chutný dezert. Připravíte ho za chvíli, s minimálním úsilím. Použijte listové těsto nebo si vyrobte vlastní, křehké těsto. S obojím bude koláč skvělý.

Použila jsem sladká letní jablka - žňovky. Jejich oficiální název je „průsvitné letní“ a je to stará odrůda jablek, která pochází z Pobaltí. Jablka, která jsem použila, byla padaná, takže lehce otlučená. Trochu jsem vykrajovala a okrajovala, takže jsem měla různě veliké kousky.

Suroviny

  • jablka - množství podle velikosti koláčové formy, musíte pokrýt dno
  • 8 lžic cukru krystal
  • 1,5 - 2 dcl vody
  • 60 g másla
  • 1 listové těsto

Postup

Pro pečení tarte tatin jsem si vybrala keramickou formu na koláč. Na své indukční desce jsem proto nemohla karamel rozpustit a připravit přímo ve formě. Pokud máte formu, kterou zahřejete na plotně, můžete karamel připravit přímo v ní.

tarte tatin

Takže jsem si karamel připravila v hrnci. Formu připravenou bokem. Do hrnce dáme cukr a vodu. Směs musí být hustá, více cukru než vody. Promícháme a začneme vařit. Cukr se rozpustí a začne zlátnout, karamelizovat. Mícháme, můžeme i ztlumit teplotu ať se karamel nepřipálí a takto vaříme asi pět minut.

tarte tatin

Karamel je krásně zlatavý, přidáme máslo, ztlumíme teplotu, a teď přišel čas na jablíčka. Máte dvě možnosti, jak na ně. Já jsem udělala to, co jsem s naučila na kurzu francouzské kuchyně. Karamel jsem vylila do formy a ihned na něj, jedno vedle druhého naskládala těsně vedle sebe jablka. Přikryla jsem formu těstem, okraje částečně ořezala (když moc čouhaly) a částečně zastrčila dovnitř formy. A šup do trouby.

tarte tatin

Druhá možnost je, že jablka do karamelu v pečicí forma vsypeme, promícháme s karamelem a přikryté na plotně ještě chvíli, asi deset minut, dusíme. Až poté přikryjeme těstem a pečeme. Vyberte si, co se vám líbí více. :-)

Každopádně těstem přikrytá jablka pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C, asi 25 minut. Povrch listového těsta zezlátne.

Po vytažení z trouby necháme asi deset minut lehce prochladnout a vyklopíme na připravený talíř. Předtím zkuste ještě opatrně nožem objet celý okraj formy, aby se koláč vyklopil pěkně vcelku.

tarte tatin

Dobrou chuť přeje Elly.

Reklama