tartaletky s krémem a borůvkami

Makronky, na které jsme vám už dávali recept, nám doma učarovaly. Nemám však ráda složité vaření a pečení, a proto jsem se pokoušela najít nějaký zjednodušený recept. Na jeden jsem narazila a vyzkoušela. Hotové makronky nebyly špatné, ale ani náhodou tak nadýchané, obláčkové a jemné jako ty podle Ivety Fabešové. Podruhé už je zkoušet nebudu a o recept se s vámi proto taky nerozdělím.

U receptu na makronky však byl i recept na skvělý francouzský krém do různých sladkostí. A ten nám zachutnal. Na množství makronek, které byly podle receptu, však bylo krému příliš mnoho. Co teď s ním? Vymyslela jsem si jednoduchý, opět trochu francouzský, dezert, který zachutnal nám i našim hostům.

Postup

těsto na tartaletky
150 g hladké mouky
špetka soli
80 g cukru krupice
80 g másla
1 žloutek
1 lžíce vody

krém - creme pattisiere
500 ml plnotučného mléka
špetka vanilkového prášku nebo polovina vanilkového lusku
asi 3 lžíce cukru krystal (podle chuti)
3 žloutky
100 g cukru krystal
40 g hladke mouky

borůvky
trochu cukru

Postup

Mouku smícháme s cukrem a špetkou soli. Přidáme změklé máslo, žloutek a lžíci vody. Vypracujeme jemné křehké těsto, které dáme na hodinku do lednice.
Poté z těsta utrháváme malé kousky, kterými vyložíme silikonovou formu na tartaletky. Kdo ji nemá, použije formu na mufinky, ale těstem vyložíme košíček jen tak do poloviny.

Pečeme v předehřáté troubě, na 180 °C, asi 10 minut. Necháme vychladnout. Při pečení si připravíme krém a borůvky (či jiné ovoce).

Mléko svaříme se dvěma lžícemi cukru a vanilkovým luskem nebo práškem. Používám perfektní mletou vanilku, ve skleněné lahvičce z Oxalisu. Mezitím v misce ušleháme žloutky se zbylým cukrem. Nakonec přidáme hladkou mouku. Tuto směs postupně ředíme horkým vanilkovým mlékem a důkladně mícháme. Nejlépe metličkou. Vaříme asi deset až patnáct minut.

V jiném menším hrnci si maličko podusíme mražené borůvky nebo jiné ovoce. Případně čerstvé. Pokud je ovoce kyselejší, osladíme cukrem.

Vychladlé tartaletky plníme krémem a nahoru ještě ovocem.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama