Tapety jsou víc než jen potištěný papír

Lidé si svá obydlí krášlili od pradávna. Koneckonců pravěké jeskynní malby a dnešní moderní tapety splňují stejný účel - zkrášlují a vytvářejí doma atmosféru pohody.

Při pohledu na prázdnou místnost, která potřebuje údržbu v podobě úpravy stěn, můžeme nechat zapracovat naši fantazii. Tapetovat lze jen na některých částech plochy, například ve více namáhaných koutech prostoru, anebo jimi můžeme ozdobit části stěn u dětské postýlky. Veselé tapety s motivy hvězdiček, měsíčků anebo s pohádkovými postavami dětský pokoj nenahraditelně zútulní.

 

Výběr tapet je v dnešní době obrovský
Pokud zajdete do jakékoliv většího obchodu s potřebami pro kutily, najdete v oddělení tapet dokonalou výstavu veškerých typů tapet. Můžete si vybrat nejen podle vzorů a barev, ale také podle kvality papíru. Do koupelen a kuchyní se nabízejí tapety vinylové, které nejenže jsou velice praktické, ale také dobře izolují teplo. Takto tapetované stěny slouží rovněž jako kvalitní zvuková izolace a zdárně mnohdy nahradí i dlažbu.

 

Vymalování bytu vyjde sice levněji než vytapetování, ovšem má to svá ale
K tapetování budete mít vždy nějaký důvod - zlepšení tepelné izolace, zakrytí popraskaných stěn, šetření na štukovací omítce a podobně. A hlavně: vzor tapet žádný malíř vytvořit nedokáže. Tapety poskytují ve srovnání s jinými způsoby úpravy povrchů širší možnosti vzorového i barevného řešení stěn.

Ve světě se podle odborníků tapety používají mnohem více než u nás

Například v Rakousku je jejich spotřeba až čtyřnásobná. Důvodem prý nejsou jen estetické zvyklosti, ale i úspory tepla. Například vinylové tapety a izolační stropní desky ušetří údajně v bytě až 30 % energie k vytápění, což je několik set korun měsíčně. S dobrými tepelně izolačními vlastnostmi tapet souvisí i zlepšení zvukové izolace. Nezanedbatelnou položkou ve výčtu fyzikálně technických vlastností tapet je i schopnost zadržet radon, který se uvolňuje ze stavebních materiálů. Podle údajů Výzkumného ústavu stavebních hmot se zjistilo, že v závislosti na typu a kvalitě tapety se průnik do obytných místností může snížit až o 50 %!


Ovšem pozor!
Tapety a kuřák k sobě nepatří. Tapety totiž nasáknou kouřem stejně jako například závěsy a záclony. Ty se ale poměrně snadno vyperou, zatímco tapety zůstanou na zdi i deset let…

 Zdroj: Living 11/02

Reklama