Když se řekne tapety, většinou se mi vybaví nutné zlo panelákových bytů sedmdesátých let. Pokud si dobře vzpomínám, byly tapety jedinou a nejjednodušší možností, jak zakrýt hluboké spáry a nedokonale štukované zdi. Tapeta (samozřejmě ta nejlevnější) se prostě bouchla rovnou na panel a byla vám přidělena i s bytem. Jestli se vám líbí vzorek a barva, na tom se vás nikdo neptal.

Proč také?

Stěny byly čisté a moderní, tak co. Každý se smířil s tím, že to nějaký čásek vydrží a pak si vytapetuje, eventuálně vyštukuje a vymaluje podle svého. 
Ale bohužel, čásek vyměřený papírovým tapetám, byl hodně krátký. Tím kratší, čím slunnější byl byt, čím více jste kouřili, vařili, sousedé prali a  všetečné prstíčky vašich dětiček pracovaly.A netrvalo dlouho, stěny "zdobily" vyšisované, odfouknuté, sem tam odloupnuté papírové pruhy, které si v kráse v ničem nezadaly s opršelou plakátovací plochou nebo promaštěným baličákem.Není divu, že jsme vůči tapetám trochu zahořkli a jakmile byla možnost se jich zbavit, zabvili jsme se jich. Jé je to jsme si najednou libovali nad bílými či krémovými stěnami. A vzorek? Ten nám nesměl přes práh.Ale doba se změnila a my chtěli jít s ní.
Dost bylo bílé. Nuda.
Začali jsme pošilhávat po barvičkách. 
Všude samá terakotová, zelená, růžová. Byty se začaly podobat pizzeriím :-)

 A přitom je tolik delikátních odstínů a zajímavých možností, jak zušlechtit stěny...
Ale my jsme holt nějak pomalí a konzervativní.
Zase nám bude chvilku trvat, než se odtrhneme od kolotočové barevnosti a začneme o svých interiérech víc přemýšlet.Ale nebojte, to mluvím i za sebe.
Já jsem se zas dodnes nerozhoupala, abych něco udělala s tou sterilní bělobou svého bytu. Chodím okolo toho jako okolo horké kaše. Jednou se nadchnu do temných barev, aby se odpíchl světlý nábytek, ale pak zase vidím kultivovaný prostor v barevnosti bílé kávy a jsem z něj paf.
Poslední dobou mě doslova okouzlily (světe div se) tapety. Ale pozor, s těmi, o kterých byla řeč výše, nemají nic společného.
I způsob použití je odlišný.
Současnou tapetu bych přirovnala ke koření, které ozvláštní, podtrhne, dá chuť.
Tapeta je taková třešnička na dortu.

Podívejte se na současné tapetové trendy.


Jak se vám líbí?
Měli jste doma vytapetováno?
Jaké jsou podle vás klady a zápory tapet?
Máte vytapetováno dodnes nebo dáváte přednost malbě.
Obrátila byste se o radu na bytového architekta?

Reklama