Vzpomínám si na doby mého dětství – na zdech vládl váleček a já jsem ornamenty tajně babičce seškrabávala nehtem. Když váleček vystřídala bílá malba, bylo po ptákách, někdy z té sterility až přecházely oči.

Kdo si chtěl přilepšit, koupil si tapety. My měli béžové se „zámeckým“ vzorem. I ty už odnesl čas. Naposledy byly módní zdi barevné. Pomerančová ložnice, banánový pokoj, pistáciová kuchyně… však víte, jistě takové má mnohá z vás doma. Barvy se prodávají kvalitní, výborně roztíratelné, omyvatelné… prostě jiné kafe než kdysi.

Tapety usedají na trůn

Všimli jste si však, že už tenhle trend začíná trochu stárnout a na výsluní se znovu derou naše papírové kamarádky? A jak krásné!!! S tapetami mého mládí se vůbec nedají srovnat. Vybírat si totiž nemusíte jen klasické papírové, ale i vinylové, vliesové - jsou vyrobeny ze speciální buničiny a polyesterových vláken s přídavkem polymerového pojiva. Tento materiál dává tapetám pružnost a pevnost, strukturu může vytvářet dokonce samet, atlas nebo kovové plíšky. A v počtu vzorů se můžete topit. Jedinou jejich nevýhodou je cena. Ty nejdražší stojí kolem 4000 korun za jednu desetimetrovou roli, ale krásné jsou i ty desetkrát levnější.

Mě zaujaly tyto černé vliesové tapety. Určitě se jimi nedá polepit celá místnost, ale co například stěna u jídelního stolu nebo za sedací soupravou? Tu bych viděla bílou koženou, pak bílý konferenční stolek a černý menší koberec s vysokým chlupem.

tapeta

Šedá v kombinaci s fialovou vládne už dobré dva roky. Tahle tapeta přesně odpovídá současným barevným rozmarům. Rozveselí strohou místnost, předsíň nebo ložnici. Klidně jí může být vytapetován celý pokoj. Hodí se i do obýváku starého mládence.

tapeta

Zebří kůže je plastická a vypadá opravdu věrohodně. Dá se omývat, místnost odhluční a tepelně izoluje. Mně by se líbila v dětském pokoji, předsíni nebo ložnici. Ovšem jen na vybraných stěnách, rozhodně ne po celé místnosti.

tapeta

Růžový vlies se hodí do moderního obýváku do kombinací skla a chromu nebo do dívčího pokojíku. Hezké by bylo ji kombinovat se světlerůžovou nebo šedou malbou. Pozor, aby ze zářivé barvy nebolely oči.

tapeta

Tahle tapeta je unikátní tím, že je kombinovaná se šedým lesklým sametem. Mít ji v obýváku nebo v ložnici by bylo fajn, působí teple a opravdu luxusně. Její cena je však poměrně vysoká, jedna průměrná pokojová zeď by vyšla asi na deset tisíc korun.

tapeta

Máte doma na zdi tapety? Uvažujete o jejich použití?

 

 

Reklama