Máte chuť dát vašemu bytu novou tvář a malování vám připadá fádní, ač si můžete vyhrát s barvami podle svého vkusu? A co takhle oprášit staré a téměř zapomenuté tapety?! V dřívějších dobách zdobila naše byty buď bílá malba, váleček se vzorem nedefinovatelných květin nebo tapety. A dnes jejich sláva, navzdory nabídce a krásným vzorům, upadá.

S tapetami můžete čarovat. Pokud chcete opticky pokoj zvětšit, použijte světlé barvy, chcete-li ho zmenšit, použijte barvy tmavší nebo diagonálně probíhající vzor. Máte pocit, že vaše stropy jsou příliš vysoké a pokoj ne zrovna útulný?

Pomocí tmavých tapet na strop, vodorovného vzoru či bordury (ozdobné pásky) strop opticky snížíte. Řešíte-li problém opačný, zkuste použít vzory svislé a místnost bude vypadat vyšší, vytapetujete-li až ke stropu.

Tapety seženete v každém papírnictví, ve specializovaných obchodech i velkých marketech. Klasické tapety se prodávají v rolích o šířce 53 cm. Na trhu jsou tapety jak papírové - jsou nejrozšířenější a také asi cenově nejdostupnější, tak omyvatelné, textilní, dřevovláknité, ale i tzv. vliesové tapety, což je tapeta, která je omyvatelná, je podobná té papírové, ale nemění barvu, ani při intenzivním slunečním záření.

Asi už neodmyslitelnou součástí trhu jsou tapety samolepící, které jsou snadno omyvatelné, mají poměrně dlouhou životnost a prodávají se ve třech různých rozměrech, takže si vybere opravdu každý.

Lepidlo na tapety vybírejte právě podle zakoupeného druhu. Důležitým faktorem je také síla tapety. Pokud nevíte, raději se poraďte s odborníkem. Lepidla na tapety jsou většinou ředitelná vodou a jsou bez zápachu.

Pak už zbývá jen připravit metr, tužku, nůžky, štětec na lepidlo a přibrat kamarády, dobrou náladu a během dne máte byt podle svých představ v moderním designu. Tak co vy na to?

Reklama