Stejněně jako před 40 lety se v noci na 21. srpen objevil před pražským Národním muzeem tank.

Tentokrát ho společně s dobovým novinovým stánkem a stěnou s protiruskými plakáty postavili na Václavské náměstí organizátoři výstavy věnované výročí okupace Československa.

Zatímco před 40 lety sovětské tanky děsily či provokovaly obyvatele československých měst, ten, který ode dneška stojí před Národním muzeem v centru Prahy, může překvapit pouze kolemjedoucí řidiče.

Josef Koudelka: Invaze ´68Tank T-54 zapůjčilo vojenské muzeum v Lešanech a v noci ho na místo vzdálené 60 kilometrů dopravil valník.

Další tank stejného typu zapůjčilo muzeum do Liberce. Bude tam připomínat jednu z nejtragičtějších událostí okupace v srpnu 1968, kdy vojenské vozidlo vrazilo do podloubí jednoho z domů a zabilo devět lidí.

Před pražským Národním muzeem zůstanou dobové rekvizity do konce letošního září, dokdy bude výstava ...a přijely tanky probíhat. Již dva dny jsou na Václavském náměstí k vidění také fotografie rakouského fotožurnalisty Franze Göesse spolu se seznamem mrtvých z 21. srpna 1968.

Josef Koudelka: Invaze ´68Od včerejška je ve Valdštejnské zahradě otevřena výstava dobových plakátů. Čtyřicáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy připomíná také expozice v zahradě Strakovy akademie.

Okupaci Československa, která začala v srpnu 1968 připomínají muzea ve většině měst výstavami či dalšími akcemi.

Například na náměstí ve Vysokém Mýtě začne dnes dopoledne výstava dobových protiokupačních transparentů a mělo by se také ozvat dobové rozhlasové vysílání.

Reklama