Ještě dnes mě mrazí při vzpomínce na své taneční, kdy se snad všechny ženy v rodině, až do pátého kolena, zbláznily a týdny předem na mě věšely ty nejpříšernější šaty, které kdy byly ušity a ještě příšernější boty, a to za babiččina nadšeného povyskakování, že ta starorůžová čelenka s mašlí do vlasů bude dokonalá třešnička na dortu. Naštěstí šílenství pominulo ve chvíli, kdy zjistily, že přístup mají pouze na prodlouženou a věneček. Pak už mi bylo milostivě povoleno nosit sukni a halenku.

Kurz jsme absolvovali s celou partou kamarádů a nakonec jsme si ho, navzdory předsevzetím, docela užili. Zvláště pak, když ta nejnamyšlenější holka z kurzu kráčela středem sálu s nosem nahoru tak, že přehlédla uvolněnou parketu, a k naší škodolibé radosti se poroučela k zemi. Koneckonců nebylo nás na konci mnoho, které bychom se blíže neseznámily se strukturou podlahy místního kulturního domu, kam většinu z nás partner elegantně složil jako pytel brambor.

Přesto všechno jsme se zdárně dobrali slavnostního věnečku, kde jsme svým nedočkavým rodičům podupali nohy při předvádění svého „tanečního“ umění, a získali certifikát účastníka kurzu.

Také už vaše ratolest, včera ještě prohánějící autíčko nebo kočárek, stojí před zrcadlem ve slušivém kvádru či večerních šatech a hořekuje nad nemožností svého účesu, ve kterém bude dozajista totálně out, či nad čerstvě zarudlým pupínkem akné, který se nechce dát zamaskovat ani centimetrovou vrstvou vašeho nejdražšího make-upu?

Máme pro vás několik "zaručených" rad, jak přežít taneční svého puberťáka:

- na nákup oblečení si pro jistotu vezměte dovolenou, protože sehnat košili, která by vypadala alespoň trošku „normálně“ a dokonale padnoucí večerní šaty, bude práce pro vraha

- pokud nechcete přijít o tu drahou kosmetickou řadu, kterou vám manžel nadělil po dlouhém přemlouvání loni pod stromeček, investujte do sady líčidel pro vaši slečnu

- připravte se na to, že vysvětlit, že vhodné oblečení do tanečních rozhodně nejsou „skejťácké“ kalhoty, vytahané triko a kšiltovka na hlavě, vás bude stát několik platíček léků na uklidnění, raději se předzásobte

- před odchodem zkontrolujte všechna příruční zavazadla, která s sebou pod různými záminkami táhnou. Zpravidla bývají narvána náhradním oblečením, do kterého se vaše ratolest hodlá převléknout hned pod schody.

Co na sebe?

Chlapci:
- je vyžadován společenský oblek, vždy tmavý a vždy s motýlkem, nikdy ne s kravatou
- tmavé boty s tmavými ponožkami by měly být samozřejmostí
- některé kurzy vyžadují bílé rukavice

Dívky:
- dívky vystačí i se sukní a halenkou, nebo s několika letními společenskými šaty
- na prodlouženou a věneček pak patří šaty večerní
- botky mohou být páskové i plné lodičky, měly by ladit s oblečením

Kolik zaplatíte?

Cena kurzu se pohybuje od 950,- Kč na malých městech až po bezmála 3 000,- Kč v Praze. Některé kurzy zvýhodňují chlapce, rozdíl kurzovného oproti dívkám činní i 1 700,- Kč. Další mají jednotnou cenu pro dívky i chlapce, avšak přihlásí-li se již pár, dostává slevu až 500,- Kč.

V ceně je zahrnuto 20 vyučovacích lekcí, 2 prodloužené a závěrečný ples (věneček).

Pustíte-li se do nákupu obleku, vězte, že vás vyjde, od těch nejlevnějších bez vesty a košile, od 1 300,- Kč až po astronomické výšiny 3 000,- Kč a výše.

Dívčí společenské šaty lze nahradit vhodnými letními šaty, již zmiňovanou halenkou a sukní. Avšak chcete-li přeci jen dopřáti dívence nové šaty, pak se připravte na ceny od 600,- Kč za pouzdrové šaty až po 2 000,- Kč a více za večerní společenské šaty.

Nechcete-li kupovat oblečení nové, protože víte, že ho pak uložíte do skříně a necháte na něj po dalších deset let prášit, využijte služeb půjčoven svatebních a společenských šatů. Dívčí šaty se pohybují od 400,- Kč, chlapecké od 600,- Kč výpůjčného za model.

Podaří-li se vám vaše dítko, po všech těch peripetiích, navléci do obleku, přičísnout a udělat z něj dokonalého muže, z rozchichotané a rozjívené dívenky  mladou dámu ve slušivých šatech, nepanikařte, když vám mezi dveřmi rázně oznámí, že se tam s vámi teda rozhodně nehodlají ztrapňovat, a jestliže na doprovodu trváte, zůstanou oni tedy raději doma.

Některé kurzy s doprovody počítají a kulturní zařízení, ve kterých se konají, jsou k tomu uzpůsobeny. Jinde rodiče zvou až na prodloužené a věneček. Každopádně budete mít možnost taneční umění svých dětí posoudit.

Ať tak či tak, vězte, že vaše dítko se v kurzu tance naučí:

Samozřejmě tanec, a to v rozličných formách:
- kolové tance (valčík, polka, mazurka)
- standardní tance (waltz, foxtrot, tango)
- latinsko-americké tance (cha-cha, rumba, samba)
- jazzové tance (jive, blues)

Konverzaci, která pro ně bude utrpením. Korzování a hovoření o nezávazných věcech však bývá dobrou průpravou pro život.

V neposlední řadě je kladen důraz na výuku základních společenských pravidel a pravidel slušného chování.

Takže: Pánové, zadejte se!

Reklama