tanecni-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Co se vám vybaví, když zavzpomínáte na doby, kdy jste chodili do tanečních? Já mám vzpomínky na tohle období svého dospívání celkem smíšené. Kdoví proč tehdy do kurzu obsadili více holek než kluků, a tak se pravidelně stávalo, že některé holky zůstávaly na ocet. O ty zbylé byl naopak často sveden velký boj. Já jsem byla v tomhle ohledu prozíravá a na taneční lekce se předem domluvila s kamarádem. Během deseti týdnů jsem vystřídala troje sytě modré a na závěr jsem pro změnu zvolila jedny červené šaty. Dokážete si představit tu hrůzu v mých očích, když se pánové při poslední lekci rozeběhli (ano, skutečně rozeběhli, etika u nás v tomhle ohledu vzala za své) pro své spolutanečnice, kdežto můj kamarád zůstal stál na místě, očima těkal sem a tam a zmateně se rozhlížel po parketu? Po nekonečných třiceti vteřinách se naše oči konečně setkaly. V těch jeho se zrcadlila zoufalost a v těch mých zase zmíněná hrůza a zlost. Konečně zamířil mým směrem a nechápavě máchal rukama: „Proč nejsi modrá?

Když ale každý pomineme své nepříliš pozitivní nebo komické zkušenosti, zjistíme, že taneční vlastně vůbec nebyly špatné. Proč si je teda nezopakovat? Tanec navíc dokáže nabídnout mnohem víc než jen příjemně strávený večer. Pojďme se podívat, jaká pozitiva v sobě tanec ukrývá.

  • Při tanci hubnete, ani nevíte jak: Jestliže nesnášíte posilovnu, bude pro vás tanec dokonalou alternativou. Taková salsa nebo swing představují skvělé kardio, ale i ostatní tance vám pomohou spalovat kalorie. Když navíc zapojíte také zdravou stravu, hubnutí vám půjde v podstatě samo.
  • Nebudete vystresovaní: Během tance se soustředíte pouze na přítomný okamžik, v hlavě máte danou sestavu a na stres prostě není prostor. Při tanci navíc tělo produkuje endorfiny, které zlepšují náladu a potlačují úzkost.
  • Trénujete mozek: Řada studií dokázala, že tanec prokazatelně udržuje mysl bystrou a předchází Alzheimerově chorobě, demenci i mnoha dalším neurologickým poruchám.
  • Vybudujete si svaly: Všimli jste si někdy, jakými těly se pyšní profesionální tanečníci? To jistě nebude jen tak.
  • Poznáte nové lidi: Taneční lekce jsou skvělé také tím, že poskytují prostor pro nová seznámení. Poznáte různé lidi z různých prostředí, ale všechny vás bude spojovat jedna zásadní věc – touha naučit se tančit. Jestli se naopak socializovat nechcete, budou pro vás ideální kurzy soukromé.

Když už známe bonusy, které s sebou tanec přináší, pojďme se podívat, jaké možnosti nám nabízejí moderní kurzy.

Společenské tance

Společenský tanec, jakožto tanec muže a ženy, se postupně vyvíjel už od 16. století z tanců lidových a dvorských. U nás byla od počátků nejznámější polka a valčík, následně začala být populární například mazurka. Později se k nám začaly dostávat také další styly jako waltz, tango či foxtrot, z exotických zemí k nám pak zavítalo argentinské tango, kubánská rumba anebo brazilská samba. Většinu základních stylů, a třeba také nějaké další, je možné se v tanečních pro dospělé naučit.

Speciálně zaměřené kurzy

Možná vás ale láká jeden konkrétní styl. Vždy, když vidíte taneční pár předvádějící smyslné tango, toužíte ho umět také. Nebo vás třeba fascinuje svižný rytmus swingu. Potom si stačí najít konkrétní kurz a během několika hodin se, s dostatečnou pílí, svým snům přiblížíte.

Boogie-Woogie

Pro ty, kteří si skutečně troufají je zde skutečně svižný tanec, který je dokonce většinou brán jako sportovní. Zahrnuje v sobě také akrobatické prvky. 

Step

Kdo by nechtěl umět stepovat jako Fred Astaire. Ruku na srdce, nejslavnějšímu filmovému tanečníkovi se asi nepřiblížíte, to ale neznamená, že se o to nemůžete alespoň pokusit. Pokud si za svůj cíl vytyčíte step, na výběr budete mít z několika jeho variací.

Americký step, při němž kromě nohou používáte také trup a ruce. Držení těla se v průběhu sestavy mění – trup se více ohýbá k zemi.

Irský step, při kterém pohyb nohy vychází z kotníků a horní část těla není využita vůbec. Trup zůstává celou dobu vzpřímený.

Clogging je vlastně westernové stepování. Úder cloggingového stepu vychází z pérování v kolenou, nohy se zvedají výše a zapojuje se také trup a paže.

Zdroj Info: autorka článku, arthurmurrayashburn.com, astra-praha.cz, centrumtance.cz, wikipedia.com 

Čtěte také: