Milé čtenářky, v pondělí 9. 6. 2014 jsem se v pražském Holmes Place Smíchov zúčastnila historicky první lekce nového tanečního hitu SH'Bam, který byl v Česku premiérově představen výborným tanečníkem Michalem Šubrem, který mi po lekci poskytl exkluzivní rozhovor...

vfdsgs

Mé pocity byly nepopsatelné, a tak jsem se rozhodla se s vámi o ně podělit. Poprosila jsem tedy, bezprostředně po hodině plné taneční euforie, instruktora Michala Šubra o rozhovor, který mi exkluzivně pro Ženu-in poskytl…

Michale, představ nám tuto absolutní novinku na českém trhu – co je SH'Bam?
SH'Bam je taneční hodinou, která je složena ze zábavných a nikterak komplikovaných tanečních pohybů, za doprovodu tanečních hitů, které aktuálně hrají hitparády po celém světě. Díky skladbě celého tohoto programu budete mít spoustu času, abyste se pohyby dokonale naučili. Kombinace intenzivních a relaxačních částí vytváří prakticky intervalový trénink, díky čemuž je celá lekce přínosná nejen pro naše tělo, ale i mysl. Jak sám říkám, 12 různých písniček je rovno 12 různým stylům. Lekce obsahují latinskoamerické rytmy, pop, house, oldies skladby, jazz, hip hop, relaxační hudbu a mnohé další styly. Choreografie jsou dané a v daný okamžik se vyučují stejně po celém světě. Není tedy problém přijet do fit centra v jakékoliv zemi, kde se Sh'Bam vyučuje, a prostě a jednoduše tančit! Neexistuje totiž člověk, který tanec neovládá, dokáže to každý, jen musí svůj talent dostat na povrch…. Choreografie se opakují 3 měsíce, a proto i při docházce 1krát týdně se je naučí prostě každý (smích).

Zvládne tedy tuto taneční hodinu opravdu každý?
Jistě! Dle mého názoru ale není důležité se vše naučit hned na poprvé, mnohem důležitější je být otevřený novým věcem. Na svých lekcích se snažím, aby se odbourala česká uzavřená povaha, a každý můj klient měl radost z pohybu!

SH'Bam byl veřejnosti představen premiérově toto pondělí, ale ve světě je známý již delší dobu, je tomu tak?
Ano, přesně tak. Vznikl někdy kolem roku 2011 jako jeden z nejmladších programů Les Mills, a oproti Body Jam je lehčí a lépe dostupnější pro „obyčejnou“ klientelu.

Co tím máš na mysli? Komu je tedy SH' Bam určen?  
Naprosto každému, kdo se chce hýbat a nechce si připadat nepatřičně kdekoliv na party, diskotéce či jakékoliv jiné taneční zábavě, a chce být prostě a jednoduše taneční star! Ne, teď vážně, myslím si, že v současnosti je velký nedostatek hodin, kde se tančí a současně se člověk pořádně hýbe. Klientovi totiž dnes nestačí jen posilovat. A na rovinu, nejlépe se tělo tvaruje tancem a sexem. Nejlepší je tedy co největší pestrost aktivit. Ať si vaše čtenářky zapamatují jedno: TANCEM SE HUBNE! Své hodiny mám velmi pestré, takže se nemusíte bát, že bych cokoliv vynechal. Na začátku hodiny vždy zjistím zdravotní stav každého svého klienta, takže pak mohu říci případná doporučení, kterým cvikům je třeba se během hodiny vyvarovat. Člověk se pouze nesmí bát a dát najevo, že jde na hodinu poprvé. Mohu se pak o každého z klientů lépe postarat. Tanec je zkrátka vhodný pro všechny, vždy jde doporučit jeho lehčí formu… Jak říkám, je nutné dostatečně poslouchat své tělo! O tom se ale můžeme pobavit příště, je to na dlouhé povídání…


vdvdfs

Jaké máš pocity ze SH'Bam ty, Michale, coby exkluzivní český instruktor?
Pocity jsou úžasné, protože pro mě je to opět něco nového, vím, že rozjezd bude složitý, ale beru to jako novou výzvu. SH'Bam je pro náš trh naprostou novinkou, vím, že spousta Čechů není novým věcem příliš otevřena – příkladem může být i to, že na taneční hodiny nechodí prakticky žádní muži, a přitom všude ve světe je naprosto normální, že tyto lekce bývají genderově vyvážené...

Jak si to vysvětluješ?
Předsudky a stydlivost… Což je základní problém. Já osobně mám rád nové věci a díky nim jsem v sobě objevil nové možnosti a taneční schopnosti. Nemusíš být tanečník, stačí jen chtít! Už dvanáct let vedu různé taneční lekce, aerobik, latinu, zumbu… člověk jen potřebuje nespadnout do stereotypu a být otevřen novým impulsům a poznatkům.

Jsi opravdu velmi činorodý…
Přesně tak! Rád své tělo takzvaně šokuji – není správné dělat jeden typ pohybu stále dokola. Proto mám na výběr ze 14 hodin (nemá smysl chodit na jiného lektora, u mne si vybere každý)... ne, dělám si srandu (smích). Cvičím pro lidi a doufám, že to vidí a cítí, bojuji za ně a cvičím celým svým srdcem!

Jaký potenciál vidíš v nově představeném tanečním stylu SH'Bam?
To se uvidí, vše je na začátku, ale věřím, že SH'Bam je skutečně určen pro širokou veřejnost a v budoucnu se bude tančit na velkých akcích – jak venkovních, tak například při večírcích. Samozřejmě limit je zatím dán tím, že „správný“ SH'Bam můžeme tančit ve fitku pod vedením vyškoleného teamu, nikoliv mimo něj. Na druhou stranu aspoň víme, že choreografie pod vedením instruktorů jsou prozkoušené a pro náš pohybový aparát nezávadné. Věřte, že složit instruktorskou zkoušku není úplně jednoduchá a samozřejmá věc.


Musel jsi tedy absolvovat instruktorské školení, že? Povíš nám o něm něco?
Zážitky ze školení jsou vždy úžasné a rozmanité. Střídají se pocity štěstí, nervozity, vyčerpání, bolesti a hlavně euforie, když se vše vydaří.

Školení na SH'Bam probíhalo ve školícím varšavském středisku, a to po dva dny. Certifikát jsme ovšem po jeho absolvování ihned nedostali. Před školením jsme měli určeny choreografie, které jsme museli mít co nejlépe připravené, a až poté vše vypuklo. Školení probíhalo v anglickém jazyce, což pro mne nebylo jednoduché, ale dalo se pochopit. Už na začátku proběhla master class SH' Bam, kdy jsme dané choreografie tančili poprvé, ale naplno. Poté nastala teoretická část, a pak již praktická, při níž měl každý z nás hodinu na prezentaci choreografie na hudební ukázku, která mu byla vybrána. Důraz se klade předně na rytmus a co nejpřesnější technické provedení. Vše se před hlavním školitelem a ostatními instruktory opakuje. Večer pak každý z nás dostal dvě písně, na které jsme se museli naučit svou choreografii jako při SuperStar – já jsem se je učil do dvou do rána. Druhý den probíhal v duchu jejich prezentace a natáčení na kameru, zvukové zkoušky a hromadné hodiny.

ferfdfd

To zní opravdu náročně, Michale. Jak bylo vše ukončeno?
Bylo to dost vysilující, ale ten pocit štěstí a euforie na jeho konci byl nepopsatelný. Na konci školení byly dvě možnosti – buď účastník svůj úkol během druhého dne nesplnil a musel tedy doma natočit dvě choreografie a poslat je ke schválení, či musel navštívit jiného instruktora SH'Bam a absolvovat pětihodinový trénink, nebo po tomto víkendovém školení uspěl – takový instruktor mohl začít předcvičovat na svých hodinách, ale do tří měsíců musel celou svou hodinu natočit a poslat do Švédska k posouzení, zda obsahuje veškeré předepsané náležitosti, což skutečně není vůbec jednoduché. Cílem tohoto konceptu je vychovat opravdové profesionály, což je výsledek velmi tvrdé a náročné práce.

Kam si mohou naše čtenářky SH'Bam přijít vyzkoušet?
Oprávnění vyučovat SH'Bam v Česku mají aktuálně pouze čtyři instruktoři. Prozatím se u nás vyučuje pouze v Holmes Place v Praze, a to na Smíchově, v Karlíně a na Andělu. Pravidelné dny budou uvedeny společně s novým rozvrhem, který vejde ve známost 16. 6. 2014.

Michale, děkuji ti za rozhovor, už se na tvé další energií nabité lekce moc těším!

Reklama